meillä on ongelma. kissa ei suostu juomaan juoma-astiastaan vettä, vaan rappaa pesuhuoneen lattiakaivon kannen auki ja juo sieltä! olen kokeillut laittaa juomakuppiin kylmää vettä, lämmintä vettä, antanut veden seistä paripäivää, vaihtanut parikin kertaa päivässä, keittänyt veden jne. jne. mutta ei! äskenkin kävi syömässä raksuja ja käveli suoraan pesuhuoneeseen rappaamaan lattiakaivon kantta ja joi sieltä. se on aika vaarallista, kun kansi jää auki. kerran olen itse astunut kaivon reunalle, mies kannen päälle... toivottavasti lapset eivät astu avonaiseen kaivoon, pieni jalka saattaisi upota sinne kokonaan...
ja jos sen kannen pulttaa kiinni niin miten se kaivo sitten pestään?
ja jos sen kannen pulttaa kiinni niin miten se kaivo sitten pestään?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Aika monet kissat taitavat harrastaa tuota oudoista paikoista juomista. Meillä kissat eivät pääse lattiakaivoon käsiksi, koska se on suihkualtaan alla eivätkä nuo kokonsa puolesta enää mahdu kyseisen suihkualtaan alle. Pentuina kyllä kävivät sielläkin. Parhaani mukaan yritin homman kieltää, kun eihän noista koskaan tiedä, mitä myrkkyjä kissa sieltä voi saada.
Toinen, mistä käydään mielellään juomassa, on likoamaan jätetyt kattilat. Aivan mahdotonta meininkiä, kissoja saisi olla koko ajan komentemassa pois - älkääkä sanoko että pistä kansi kattilan päälle =). Laku avaa kannen kuin kannen ja oven kuin oven. Että se siitä.
Jos kokeilisit pistää lattiakaivon kanne päälle jotakin painavaa, vaikka kauniin luonnonkiven? Eihän sen välttämättä tarvitse olla siinä kovinkaan kauan, kun kissa kyllästyy siihen, ettei saakaan enää kaivon kantta auki ja lopettaa homman. En sitten tiedä miten helposti aloittaa sen uudestaan kun kivi poistetaan, varmaankin vähän kissakohtaista.
Tai tarjoa kissalle muita juomamahdollisuuksia. Ei meilläkään juomakupista juoda, Peku vain käy läikyttämässä kaikki vedet keittiön matolle tai lattialle niin että laineet lyövät. Mutta vessan kraanasta juodaan kyllä: joka aamu pyytävät kraanaa auki, ja ylipäänsä aina kun on jano. Tiedä sitten mikä tuossa virtaavassa vedessä kiehtoo. Pekulla on myös kiva tapa työntää pää jokaisen mukiin tai juomalasiin, jossa on vähänkin nestettä pohjalla. No, päähän jää tietysti jumiin, kun isolla kissalla on iso pää.
Ihmetys oli kerran suuri, kun kissat luulivat lasissani olevan vettä, mutta siitähän nousikin hassuja kuplia ja kun lasiin työnsi kuonon, kuplat risahtelivat naamalle. Lisäksi "vesi" haisi sitruunalle, yäk. Limsaahan lasissa oli, mutta mistäs kissat sen voisivat tietää.
Jos puhutaan oudoista juomapaikoista, voidaan ehkä sivumennen mainita myös oudot juomamieltymykset: Peku joisi mielellään niin kaakaota kuin kotikaljaakin. Avokki teki kerran kotikaljaa, mutta siitä ei tullut oikein hyvää kun meillä on niin älyttömän kuuma aina. Peku olisi lipittänyt lasillisen, mutta eihän sitä sille annettu.
Tuo avonainen lattiakaivo tosiaankin on vaarallinen, saattaahan kissakin luiskahtaa sinne. Ja tosiaankin nuo lasten pienet jalat. Kokeile sitä kivijuttua, se tuli näin ensimmäisenä mieleen.
vesiastia ja siihen vettä.
Ei tietenkään kissojen omaa astiaa,
vaan joku ihmisten käyttämä lautanen.
Kaivon ritilän päälle appelssiinin kuoria
ja vaihdat ne uusiin parin päivän välein.
Luulisin tehoavan.
Keskimmäinen tyttäreni liotteli illalla
jalkojaan merisuolavedessä pesuvadissa
ja sekös kissoja kiinnosti!
Kaikki porukalla latkimaan.
No, kieltäähän se piti, yök, vaarallista!
Siskoni kissa ei juo omasta kupistaan,
mutta kaikista muista kyllä.
Nuolee myös pesuhuoneen lattialta vedet suihkun
jälkeen, kätevää periaatteessa, mutta
kiellettyähän sekin on ;)
..... mutta meidän kissat tekee kummatkin samalla lailla.... ja nyt koko ritilä on kadonnut meidän suihkun lattialta... vissiin kyllästyneet ainaiseen availuun..... joku puhui myös siitä miten heidän kissa tykkää kaakaosta... meidän kissat tykkää myös!!!! siispä kysyn, että onko se haitaksi kissoille? meidän vaavit joisi sitä miten paljon tahansa, mutta en uskaltais kauheesti antaa kun pelkään et niille tulee jotain vatsavaivoja tjms.. oon lukenu jostain et ainakaan koirille ei sais antaa suklaata, mut miten kissojen kans?
Kissoillekaan ei saisi antaa suklaata. Ihan samasta syystä kuin koirillekaan ei sitä saa antaa. Siksi en anna Pekunkaan juoda kaakaota, vaikka se sitä mielellään joisi. En tiedä onko sillä aivan yhtä vaarallinen vaikutua kuin suklaalla, mutten viitsi ottaa turhia riskejä.
Meidän Kisu Halonen juo vain kerran lämmennyttä löylyvettä saunan lauteilla olevasta kiulusta. En edes viitsi pitää vesikuppia keittiössä, kun sellainen ei kelpaa.
Moi kaikille kissarakkaille!
Siirtäkääpä juomakupit pois ruokakupin vierestä..
Kissa ei juo 'saaliinsa' vierestä.
Kokeilin tätä ja nyt kissa juo kupistaan eikä
suihkun lattialta!