Lumotun metsän kronikat

Onkos täällä ketään muita, joska olis lukaissut tähän menneessä ilmestyneet Lumikset? Jos on, niin mitäs tukkäsitte, ite ihastuin heti :)
6336
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

on kirjailija, ja millainen on yleisjuoni? voisinpa vaikka lukaista

Äänestä
  • Kirjoittaja on Patricia C. Wrede. Nuo kirjat on suomessa aika harvinaisia (ainakin mun piti tilata ne ensin, että pääsi lukemaan :P), mutta etsinnällä niitäkin löytää... Juoni on jokaisessa kirjassa erilainen, mutta suurimmaksi osaksi on juttua Aamun vuorien lohikäärmeistä, Lumotusta metsästä (jossa juostaan aina milloin minkäkin asian takia ^^), prinsessa Cimorenesta, Kazulista, Velhoista sun muista taikaotuksista, jotka sitten aina tekevät mitä milloinkin ja ne tietty liittyy aina ratkaisevalla tavalla juoneen (joka on aika helppo ymmärtää, mutta vasta kun kirja on luettu). Sitten plussaa on vielä, että kirjat on hauskojakin, eikä pelkästään ankeaa taistelua pahojen voimia vastaan... Vaikka on siinä kyllä sitäkin n_n;; No, toivottavasti kirjat löytyy ja pääset lukemaan :)

    Äänestä

  • Cimorene kirjoitti:

    Kirjoittaja on Patricia C. Wrede. Nuo kirjat on suomessa aika harvinaisia (ainakin mun piti tilata ne ensin, että pääsi lukemaan :P), mutta etsinnällä niitäkin löytää... Juoni on jokaisessa kirjassa erilainen, mutta suurimmaksi osaksi on juttua Aamun vuorien lohikäärmeistä, Lumotusta metsästä (jossa juostaan aina milloin minkäkin asian takia ^^), prinsessa Cimorenesta, Kazulista, Velhoista sun muista taikaotuksista, jotka sitten aina tekevät mitä milloinkin ja ne tietty liittyy aina ratkaisevalla tavalla juoneen (joka on aika helppo ymmärtää, mutta vasta kun kirja on luettu). Sitten plussaa on vielä, että kirjat on hauskojakin, eikä pelkästään ankeaa taistelua pahojen voimia vastaan... Vaikka on siinä kyllä sitäkin n_n;; No, toivottavasti kirjat löytyy ja pääset lukemaan :)

    Löysin kaikki neljä (vai onko niitä lisää?) Helsingin kaupungin kirjastosta, en muista pitikö ne tilata, taisin löytää ne lasten hyllystä.

    Piristävä, hauska, mielenkiintoinen, mukava. Itseasiassa mielestäni ne ovat kaikki jatkotarinoita jollain lailla. Suosittelen.

    Äänestä

Luettu on suomeksi ilmestyneet osat. Ihan kivaa satuparodiaa - eteenkin ensimmäinen osa. Muissa osissa ei olekaan sitten mitään järin uutta. Voisi tuota sarjaa ihan suositellakin.

Äänestä

Luin ensimmäisen osan ja ihastuin. Nyt omistan koko sarjan. Aivan ihania kirjoja. Kirjoitin itse fantasia kirjan niiden inspaamana. Täytyisi tulla lisää samanlaisia kirjoja.

Äänestä
  • Luin muuten vain Lumikset- sarjan ekan osan. Ja jäin koukkuun siihen. Nyt seuraavaksi aion lukea ne kaikki. Kirja tovat aivan mahtavia. Niiden avulla saan mielikuvtukseni elämään uudestaan ja pystyn kirjoittamaan omaa fantasia-tarinaani koneella. Ehkä jonakin päivänä minun kirjani ilmestyy.. sitä ei vielä tiedä. saada nähdä mitä kohtalon tuulet tuovat tullessaan..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Cimorene kirjoitti:

Onkos täällä ketään muita, joska olis lukaissut tähän menneessä ilmestyneet Lumikset? Jos on, niin mitäs tukkäsitte, ite ihastuin heti :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu