Hei, te kukan kasvattajat, apua tarvitsee.
Miksi syysleimut vuodesta toiseen, varret ja lehdet ovat tosipaksun homeen peitossa?
Ilma pääsee läpi, eivät ole liian sakeat.
Sama tulos, on sateinen, tai kuiva kesä.
Varret olen leikannut syksyllä pois, nyt myös kokeillut viimesyksynä jättää paikalleen ja vasta keväällä korjata pois.
Sama tulos. Onko ne nostettava kokonaan pois ja istutettava uudet?
Onko kellään konstia tähän vaivaan?
Miksi syysleimut vuodesta toiseen, varret ja lehdet ovat tosipaksun homeen peitossa?
Ilma pääsee läpi, eivät ole liian sakeat.
Sama tulos, on sateinen, tai kuiva kesä.
Varret olen leikannut syksyllä pois, nyt myös kokeillut viimesyksynä jättää paikalleen ja vasta keväällä korjata pois.
Sama tulos. Onko ne nostettava kokonaan pois ja istutettava uudet?
Onko kellään konstia tähän vaivaan?
Vastaukset 59
Vanhimmat
googlellakin tietoa löytyy.
http://www.hs.fi/asuminen/artikkeli/Sopivalla paikalla kasvit ovat terveitä/HS20010824SI1VA03vls
ja jos et kerran osaa kysymykseen vastata, niin ole sitte piruvieköön kokonaan ihan hiljaa!!!
No...tiedätkö, mikä tuossa mättää???
Minäpä tiedän...tuttaako vi?
noinko on, neropatti. Tuo on vanha virsi, keksi uusi. Ei kantsi lukee väärän palstan juttui, ettei mee nerne nenuun.
Kun kerran näitä luet, niin kai olet huomannu, että täälläkin on asiantuntijoita, monesta eri asiasta.
Illan jatkoja sulle.
on jumalauta jos sinä alat määräämään ja hääräämään kuka saa mitäkin vastata.
Että, voikin alkaa heti tökkäsemään, kun koneen kannen saa auki.
ja puhut sitä niin...heh-heh yritäpäs nyt olla siivosti ja pitää ne näppis kerrankin kurissa!!!
mieleen, jos ei osaa kysymykseen vastata ei saa kommentoida, eikä saa linkittää, muut kuin Issu, issulla on ihan omat säännöt, issu määrää ja issu kieltää kommentoimasta jos ei osaa vastata.
Pistänpä korvan taakse ja palaan asiaan kun tilaisuus tulee.
tuo kun on niin tosi lapsellista uikutusta!!!
Isoos taloos on huusiiskin porstua, sanoos pohojalaanen.
Täälläpä ei olla tietävinäänkään pohojalaisten uhoilusta.
Myö nauretaa päin naamaa.
kun pistät korvan taakse. Minä tulen taustakuoroon mielelläni.
jos et näppejäs pysty kurissa pitämään...ei se ole multa eikä muiltakaan pohjalaisilta mitenkään pois!
Se parahiten nauraa, joka viimeksi nauraa...
Sinähän kun olet siellä ihan työksesi...itsesi kanssa keskustelemassa. Voi sua pientä mussukkaa...onko lystiä sulla?
kiusausta.
Älä jaksa taas vikistä.
Tuo kun on niin tosi lapsellista uikutusta!!!
persuksiin? Tsoot, tsot seuraan tilannetta. Älä hätäile. Saamasi pitää!!!!!
palstan ahkerimpia käyttäjiä, ja ei mitään käsitystä säännöistä, ne säännöt kun eivät muutu ja vaihtele sen mukaan minkälainen päivä sinulla on, etkä sinä sitkeistä ja turhista yrityksistäsi huolimatta kykene määräämään mitä ja miten kukin kirjoittaa.
Kaikki lapsellisetkin viestit ovat sallittuja, sekin kyllä pitäisi olla sinulle selvää, eihän lapsellisempaa voi olla kuin se että kolme aikuista naista päivät pitkät leikkivät kuva-arvoitusta netissä.
älkää toki nyt tästäkin tapelko, ei kannata hei.
tuota sanoa/kirjoittaa rekaatuna???
Niin että kumpikohan meistä se parka lopuksi onkaan...???
mitä tykses harrastat. Tee siis asialle jotain...mikäli pystyt!!!
että pelko kerroin on oikeasti yhdyssana, eli pelkokerroin. Voi voi ja niin edelleen...aina paljastuu jotain sustakin ikävä kyllä!
kantista kiinni ole.
Katsos kun, jos ei ole rekannut itselleen nickiä, silloin ei mitenkään voi rekkaantua, vaikka kuinka yrittäisi ei siitä vain tule mitään, ei onnistu ei.
Etkö tiennyt vakikäyttäjänä tuollaista asiaa?
ja sun mieliharmikses tiedän paljon muutakin...joten jospa nyt jo lopettaisit!!!
et kuitenkaan tiedä?
Kyllä minulla on ihan täysi oikeus kirjoittaa vaikka en rekkaakkaan, oliko yllätys?
Olisi kivaa jos joskus esittelisit niitä minun mieliharmejani, vaikka vain yhden, ehkä kaksi?
jospa nyt jo menisit niitten koiries kanssa välillä lenkille...sinäkin ja pistäisit ne käpäläs vaikka sinne...siis taskuun!!!
ihmettä, mistäs minä toisen koiran tähän hätään teen, tai kenties useampiakin omani lisäksi.
Osumatarkkuutesi on kovin, kovin huono, mikään arvauksistasi ei osu kohdalleen.
Joko sinä muuten kävit lenkillä koirasi/koiriesi kanssa?
et osusis kohalleen mut sie vaa kyyristelet ukkos takan byähähähähhä
Johtuu siitä mullasta.
Kasvupaikan vaihdollla pääset homeesta eroon.
pari vuotta sitten, siis multa. Silloin laitettiin uuteen uskoon kukkapenkit ja kaivettiin n. 60 cm. vanhaa multaa pois ja laitettiin uusi, meinaatko, että pitää siirtää tältä vanhalta paikalta kokonaan pois.
Pitänee tänä syksynä tehdä tuo temppu, jospa sitten loppuisi homehtuminen.
Kiitti vinkistä.
Eli joko on liian kuivaa tai sitte liian märkää, eli sateettomana kautena ei kannattaisi päästää rutikuiviksi, eikä myöskään kastella liikaa!
kukkamaata tai penkkiä en omista. Anoppini oli varsinainen viherpeukalo. Hän vaihtoi syysleimut uuteen kasvupaikkaan jossa ne viihtyivät. Valitsi tupansa seinustan aurinkoisen puolen ja puhui ravinnerikkaasta maasta.
et ole asian tuntija.kui ne siun krassivainaat ny voi?
ainakin vielä. Samoin kaikki muutkin parvekekukkamme.
Surfiniat voivat hyvin, samoin kerrotut petuniat, kuten pelargoniat. Yrtti/salaatti parvekeviljelmä voi erinomaisesti ja tomaattia tulee riittävästi. Gerberat pitävät pientä kukinta taukoa,,joskin uusia nuppuja niihinkin nousee.
Vuokra palstallamme kasvaa salaatit, peruna ja syysasterit.
aikasta omituist väittämää toi hei uma.keksi ny jo jottai parempa
elossa olevia vainaita;) Suvi on ollut sen verran erikoinen, että jopa meillä kukoistaa ja parveke on pukeutunut kesäkuusta lähtien juhla-asuun.
Siltä pieneltä palstan pläntiltä saamme perunoita ja salaattia,,,joskin salaattimme kelpaa myös pupuille.
Punajuuria yritimme,,,, yritykseksi jäi. No niitä saa kaupasta.
nii monel eri taval?olethaa sie kirjottan et ne siemenet ei itännä ja kuitennii siul mukamast kukoistaa ne krassit.kui sie et tajuu mitä millonkas kirjuutat?
kauppatorilta saa ostettua kukkia mielin määrin. Sieltä ostimme amppelikrassin, surfiniat, kerrotut petuniat, Raisiosta pelargoniat, torilta amppelitomaatti, tomaatin taimet, samoin yrtit, lehtisalaatit. Tuomiokirkon edestä isäntä haki gerberat.
http://www.puutarhaliikehelle.fi/?n=9037&Yhteystiedot
Täältä ostimme punajuurensiemenet, syysasterin,,,,,
Siemenperunat saimme.
Tuliko sinulle nyt selväksi kaikki.
Krassinsiemenistä iti tasan kaksi ja nekin kasvavat parvekkeella ruukussa.
aikast erikoist.kui suuri siin teil se partsi on ko sinne noi paljosti kaikkee mahtuu?siul o varmast taloyhtiön suurin partsi ko ei mun sedäl sinne noi paljo mahtusis ja se asuu samas taloyhtiös.onx siul joku oma?
vaikeuksia ymmärtää lukemaasi, vai etkö kenties tiedä mikä ero palstalla ja parvekkeella on?
Muistin virkistämiseksi poiminta nimimerkki Umalehtisen kirjoituksesta,
"Vuokra palstallamme kasvaa salaatit, peruna ja syysasterit."
perunaa parvekkeella kasvamassa saavissa. sai isäntä siitä muutaman potun.
Meillä on pieni vuokra pläntti jossa kasvaa peruna, salaatti ja syysasterit. Se tulee kyllä edellisissä viesteissäni ilmi.
4H:lta vai ylioppilaskyläsäätiöltä?
Milloin saitte sen napattua?
tuoho toi tyhjän kehuskelija ei vastaa ko sillonha se jäis valheest kii hetipaikal.
noit valheit?
saanut ihmiset noin ärtsyiksi, kun pitää joka asiasta nokkia. Eiköhän joka kaupungista saa vuokrapalstoja kasvien kasvatukseen, jos vain haluaa, mutta se onkin sitten toinen juttu, viitsiikö, vai ei.
minkälainen veecee teil on, kuin usein käyt veeceessä, mitä siäl teet. miltei kaiken muun oot yksityiselämästäs jo kertonnukki ?
kaivaa verta nenusta...
http://www.turku.fi/Public/default.aspx?contentId=45310
Ja missä noista Uma asuu?
tiedot muuttuneet.
palstat onkin lähempänä..
http://www.saunalahti.fi/turu4yhd/palstat.htm
kummassa sun Uma palstas on Vätissä vai Halisissa?
Metsämäkeä Se on tuttavan kautta saatu hänen tontillaan. Saamme häneltä kasteluvettä. Ensivuonna yritämme uudelleen punajuurta ja yritämme porkkanaa. Perunat saa jäädä. Onneksi isännällä on jotakin tietoa "viljelystä".
Meillä oli aikoinaan kauan kauan sitten palsta kaupungilta. Se oli lähellä laustetta.
ei sil mitää palsta-peltoo oo, vastha se toisiltana sanos jollekki, et mitäs paskal tekee ku ei o' peltookaa ?
molempia,surfiniaa ja kerrottua petuniaa,minkä värisiä?
mitä paskal tekee ku ei o' peltookaa...
Joko ymmärsit?
älä yritä vetää mua höpläst, kyl mä tiän et sepuhuu luikurii. nytki sen juttu jo muuttus vuokrapalstast tuttavan tontiks :=)
avaas silmäs sääkin jo.
valtaosalle palstalaisista sillä missä ja minkälainen palsta, tai onko sitä, nimimerkki Umalehtisellä ei ole mitään merkitystä, useimmilla on ne omat palstat, omat elämät, omat koirat ja omat puolisot jotka elämään kuuluu, sinä teet poikkeuksen, päivästä toiseen sinulla on vain nimimerkki Umalehtisen palsta, Umalehtisen koirat, Umalehtisen työ ja Umalehtisen puoliso.
väittää tolla murre sotkullasi toista valehtelijaksi. Sinä et tiedä elämästämme loppujenkaan lopuksi yhtään mitään,,,, sinä luulet tietäväsi. Siinä on vissi ero. Sinä tiedät sen mitä olen palstalla kertoillut,,,ET MUUTA!!
Meillä on palsta,,, ei peltoa,,,,ei tonttia, ei kukkapenkkejä. Palstalta saamme tänä vuonna pottuja, ja astereita maljakkoon. Lehtisalaattia saamme myös sieltä sekä parvekkeelta. Ensivuonna toivottavasti porkkanoita ja punajuurta.
Oletko sinä kateellinen meille jotenkin,,,vai mikä sinua vaivaa. Hanki sinä ikioma palsta itsellesi tai edes joku harrastus. Minua ei juurikaan siellä palstalla näy. Mieheni pitää tonkimisesta, rikkaruohojen kitkennästä ja muusta sellaisesta. Minä tuskin erottaisin rikkaruohoa viljeltävästä kasvista. En pysty kauaa olemaan kumarassa, en polvillani. Minua ei kiinnosta pätkääkään tonkia maata,,, miestäni kiinnostaa. Hänelle se palsta on tärkeä henkireikä.
Sinä olet kauan kulkenut viestieni perässä veetuilemassa. Olen melko rauhallisesti suhtautunut sinuun,,, mutta kun tarpeeksi kauan jatkat,,tahti muuttuu.
Onko sinulla jokin pakkomielle Umalehtisestä?
Onko hän mielestäsi jotenkin avuton eikä kykene itse kommentoimaan?
Vaikuttaa oudolta että pääasiallinen aiheesi on Umalehtinen ja se mitä mahdollisesti hänelle kirjoitetaan.
amppeleissa ja kerrotut petuniat kolmessa pitkässä parvekelaatikossa ovat tummanpunaiset.
kateellinen, ei mitään muuta. Jos ympyrät ovat pienet, pitää revitellä muitten asioita tonkimalla, vaikka ei mitään tiedäkään mistään.
Eihän sille voi mitään, nautintonsa kullakin.
surfinia ja petunia on sama kukka
on niitä riivaava härmä, siihen on omat lääkkeensä kyllä olemassa.
Jotkut sanovat että tuulisella paikalla paremmin säästyvät härmältä mutta en tiedä pitääkö paikkansa.
Tässä on aine jonka pitäisi auttaa:
http://kasvinsuojelu.berner.fi/tuotteet/euparenm.html
Nyt sulla on kutsu tänne itäiseen Suomeen. Isäntä lupasi tarjota monet hömpsyt, jos ei tarvitse rueta lapioimaan sitä riivatun kukkapenkkiä.
Tuo aine kokeillaan heti huomenna, se olisi pitänyt ruiskuttaa jo aikaisemmin, mutta kokeillaan kuitenkin.
Kiitos sinulle.
Saattaa olla ettei enää tälle vuotta ole apua mutta josko ensivuonna hyökkäät tuolla myrkyllä heti ekojen oireitten ilmestyessä ja uusit käsittelyn pitkin kesää niin uskoisin ainakin että ongelma korjaantuu.
Kannattaa nyt syksyllä polttaa ne saastuneet kasvinosat niin ainakin vähenee tartunnanmahdollisuudet.
Niin hullulta kuin se kuulostaakin niin liika kuivuus osaltaan aiheuttaa tuota.