Mitä mieltä ihmiset ovat aloitteen aiheellisuudesta?
Harjavallassa on tehty seuraava aloite:
Esitämme näin tulevan syksyn kuntavaalien alla, että Harjavallan kaupunki ottaisi vaaleissa käyttöön äänestyspalkkion niille kuntalaisille joilla on tulevissa vaaleissa ensimmäistä kertaa äänioikeus.
Palkkio voisi olla esim. DVD-video-ohjelma, muistitikku tms.
Palkkio voitaisiin lisäksi antaa siten, että sen saisi vain kun käy äänestämässä äänestyspaikalla varsinaisena äänestyspäivänä.
Palkkio kannustaisi nuoria käymään äänestämässä - vaikka jättämässä sitten tyhjän protestilipukkeen.
Vai onko niin, että nuorten kannustamista äänestämiseen ei nähdä
tarpeellisena?
Aloite
6
647
Vastaukset
- taakse
Demarit on saatava aloitteen taakse jotta se menestyisi. Tuo on epätodennäköistä joten haaveeksi jää tuo palkkio. Idea sinänsä on hyvä ja olen itsekin jotain vastaavaa joskus miettinyt.
---- Petu...
MagnusVonLagerbom kirjoitti:
Että lahjomalla ääniä,hmm.. Ei ole hyvä idea..
Äänestää saivat kylläkin vain miehet, mutta äänestämisestä maksettiin jokaiselle äänioikeutetulle palkkio ja niitä äänioikeutettuja jotka eivät äänestäneet kutsuttiin idiooteiksi.
- kalle vaan
Muuten hyvä idea, mutta tulos saattaisi vääristyä. Teinit äänestäisivät toisiaan ja valtuusto nuorenisi. Siinä ei sinänsä olisi mitään vikaa, jos se tapahtuisi ilman mitään porkkanoita. 'Lahjonta' pitäisi olla tasapuolista, esimerkiksi tähän malliin:
18...25 v: muistitikku
25...40 v: 1 kg Anni-Helenan vehnäjauhoja/kuusiokoloavainsarja
40...60 v: 1 plo mäntynestesaippuaa/Korrek-autonvaha
60...80v: ET-lehden näytenumero
80v....: 5€ alennus hautaustoimiston palveluista (käytettävä vaalikauden aikana)
Näin!- Nimetön
hyvä mutta itse kuulun sarjaan 40-60 v. ja ottaisin ennemmin vaikka ryppyyntymistä estävää voidetta! HEH!
- tottakai
Nimetön kirjoitti:
hyvä mutta itse kuulun sarjaan 40-60 v. ja ottaisin ennemmin vaikka ryppyyntymistä estävää voidetta! HEH!
Ja sen mukaan porrastettu kuinka poljon on odetettavissa olevaa elinikää jäljellä
parikymppisille 61 euroa ja kasikymmpisille euro.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä
"Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan24798Eipä tunnu se "pedofilia" huuto kiinnostavan
Lähinnä se sekohäirikkö ressukka joutuu itse vastaileen itselleen, mitään näkyvyyttä ei saa, palstalla ylipäätään on hyv634417- 443709
- 193362
Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv343288Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"
"– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h433129No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol453070- 472728
- 422475
- 452229