Seppo, PerusSuomalainen

Seppo, mitä tekisit näiden nuorten hyväksi, jotka JÄIVÄT ilman opiskelupaikkaa?? Autappa nyt heitä!
6698
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

populistit voisi auttaa.

Äänestä

ratkaisuilla tulee estää yhteiskuntamme kahtiajakautuminen ja pirstoutuminen. Tämä onnistuu parhaiten siten, ettei peruskoulun vaatimista resursseista tingitä.

Onneksi kuitenkin syrjäytymisvaarassa olevien oppilaiden osuus on Suomessa keskimäärin merkittävästi pienempi kuin muissa OECD-maissa. Siitä huolimatta peruskouluissa on jatkuvasti huolehdittava riskiryhmien erityisopetuksesta. Jos näin ei tehdä, seuraukset näkyvät oppilaiden tultua aikuisikään.

Perussuomalaisten mielestä oppilashuoltoon, oppilaanohjaukseen ja erityisopetukseen on jatkuvasti saatava lisäresurssien avulla uutta potkua sekä uusia ajatuksia.

Kun näin tehdään, huolehditaan samalla siitä, että oppilaat suorittavat aloittamansa koulun myös loppuun. Tämän vuoksi yksilöllinen oppilaanohjaus ja enneltaehkäisevä tukiopetus, erityisopetus ja oppilashuolto ovat tärkeitä asioita. Näiden tukitoimenpiteiden avulla estetään nuorten syrjäytyminen ja saadaan heidät kiinnostumaan myös jatko-opiskelusta.

Koulutuspoliittiset epäonnistumiset johtavat myös nuorisotyöttömyyteen joka on ongelma, jonka hoitoon kuntien tulisi erityisesti panostaa. Kuntien tulee yhdessä työvoimaviranomaisten kanssa olla tukemassa nuorille harjoittelupaikkoja kuntien omiin palvelupisteisiin sekä yrityksiin. Harjoitteluajalta on maksettava vähintään lain määrittelemää minimipalkkaa. Perussuomalaisten mielestä nuorten työttömyys tai koulutuspaikan saaminen ei saa kestää yli kolmea kuukautta.

Koulutusasioista myös tämänpäivän Kalevassa sivu 4.

Äänestä
  • on käytössä, etpä pystyny antamaan mitään uutta.

    Äänestä

  • kaikki jo kirjoitti:

    on käytössä, etpä pystyny antamaan mitään uutta.

    city keput ja jyrki boy keksisivät varmaan jonkin joutilas veron jonka voisi ottaa vanhelmilta.opintotuki vois poistaa kokonaan ja hirrittävät lukukausi maksut päälle

    Äänestä

  • ioioioio kirjoitti:

    city keput ja jyrki boy keksisivät varmaan jonkin joutilas veron jonka voisi ottaa vanhelmilta.opintotuki vois poistaa kokonaan ja hirrittävät lukukausi maksut päälle

    teki noin siinä lipposenhallituksessa.

    Äänestä

  • se vasemmisto kirjoitti:

    teki noin siinä lipposenhallituksessa.

    syljeskelevä kossulainen on jälleen palstamme ilostuttajana. Muistan ajan jolloin ei ollut peruskoulua. Oli oppikoulu ja maksullinen yhteiskoulu jossa varakkaiden vanhempien lapset opiskelivat yhteiskunnallista sivistystä.
    Koululaitoksien terveydenhoito taitaa olla aika retuperällä kun lapset sairastuvat henkisesti jo toisen kouluvuoden jälkeen. Siitä kannattaisi tehdä tutkimustyötä, mistä kaikki johtuu. Sunnuntaina oli hyvä ohjelma tv1:llä. Opin,siis ajattelen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


NYT ON ASIAA kirjoitti:

Seppo, mitä tekisit näiden nuorten hyväksi, jotka JÄIVÄT ilman opiskelupaikkaa?? Autappa nyt heitä!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu