Terve vaan kaikki hoitsut. Mä olen tällä hetkellä mshoitajana suljetulla osastolla duunissa, olen sh opiskelija mutta en ole ollut koulussa 1,5 vuoteen vaan tehnyt alan töitä, neurologisella, psyk. osastoilla ja keikkaillut MONILLA eri osastoilla. Nyt olen saanut hankittua itselleni vakituisen työn hyvällä palkalla ja eduilla, ja lopetan hoitoalan kokonaan. Viimeinen yövuoro ihan konkrettisesti menossa, ensi kuun alussa alkaa uudet hommat.
Kommentoikaa ratkaisuani jos siltä tuntuu, itse haluan toivottaa kaikille alalla työskenteleville voimaa, motivaatiota ja huumorintajua että jaksatte!!
Toivoopi Pian Entinen Mieshoitsu
Ja kaikille toveriyököille: Ei enään kuin muutama tunti :)
Kommentoikaa ratkaisuani jos siltä tuntuu, itse haluan toivottaa kaikille alalla työskenteleville voimaa, motivaatiota ja huumorintajua että jaksatte!!
Toivoopi Pian Entinen Mieshoitsu
Ja kaikille toveriyököille: Ei enään kuin muutama tunti :)
Vastaukset 22
Vanhimmat
Onnittelut sinulle siitä että olet löytänyt jotain muuta itsellesi sopivaa työtä :) itse en voisi kuvitellakaan vaihtavani alaa. olen mt-ja päihdetyöhön suuntautunut lähihoitaja ja töissä mt-kuntoutujien asumisyksikössä.
Onhan tää välillä rankkaa, vituttaakin, mutta toisaalta en voisi kuvitellakaan tekeväni ainakaan juuri nyt muuta kuin tätä.
Rattoisaa yötä sinnekin vain, pianhan se aamu jo valkenee :) ja tosiaan, ilman huumoria tätä työtä ei jaksa.
Kirjoitin tuon ylläolevan viestin yövuorossa, joka on nyt ohi, samoin kuin taivallukseni terveydenhuollossa. Istun kotona juomassa olutta (joo joo tiedän mitä kello on mutta mielestäni olen ansainnut nollauksen) Jos tuo aurinko paistaa niin otan riippumaton kainaloon, ripustan sen lempipaikalleni läheiselle rannalle ja ihmettelen maailman menoa hyvin ansaitulla lomallani.
Tosiasia on se että hoitsut tekee niin rankkaa ja ajoittain mieletöntä työtä että sitä on täysin mahdotonta selkeästi selittää ulkopuolisille.
Kaikille teille jotka vielä jaksaa, viihtyy ja osaa, olkaa ylpeitä siitä mitä teette ja jaksakaa aina nauraa.
Ex Mieshoitsu
työ, jos pystyy tuollaisia runoilemaan työaikana, usemmille täysin mahdotonta.
Veikkaan, että kypsyt seuraavaankin työhön aika pian, mutta mitäs siitä. Kyllä ihmisen pitää välillä nollatakin.
Mitä alaa ?
Voi nimittäin tulla aika pian taas alan vaihto..
Muutama kaveri on juuri uhonnut ja päässyt toiselle alalle ,eikä pitkääkään niin häntä koipien välissä ovat takaisin pyrkimässä kun ne unelma duunit ovatkin olleet oikeita työpaikkoja...
Okey onhan niitä hyviäkin työpaikkoja eikä niissä kokoajan sorreta ja vittuilla ja haukuta missä myös työehtoja noudatetaan.
Tli vaan mieleen muutama kaveri ajaa rekkaa ja sanovat aina mennään 10€/h palkalla ei mitään lisiä oli yöt tai pyhät ja soitetaan kotimatkalla et ajat nyt turkuun kun kotipaikka on lappeenranta ja olet klo. 18 lahden kohdilla tai soitetaan pe. iltana aamulla olet klo. 7.00 jyväskylässä ,eikä ole mitään mahkuja sanoo et ollaan perheen kanssa menossa jonnekkin.
Myyntiä alan tekemnään. Mmie olen tehnyt tässä matkani varrella useitakin ommia, joten luulen ettei ihan heti tuota "häntä koipien välissä"- ilmiötä pitäisi tulla. Ainakin aika tavalla pitäisi tapahtua että tuleva duuni olis edes _yhtä_ rankkaa kuin mun j´kokemukset hoitoalalta :)
Jännittää kyllä, mutta samalal olo on äärettömän toiveikas ..
potilaat eli ei niiden kanssa seurustella silloin :) eli ihan hyvin ehtii välillä käymään koneella.
ELKÄÄHÄN LUULKO ETTÄ HOITAJA EI TEE MITÄÄN YÖVUOROSSA...HITSI ETTÄ PISTÄÄ VIHAKSI.
Ehkä mielenterveyspuolella yövuorossa ehtii koneella yöllä olemaan.
Itse olen somaattisella puolella, eikä meillä kyllä ole hetkiä, että yöllä työvuorossa tietokoneella tekisin muuta kuin työhön kuuluvia kirjauksia. Jatkuvaa kellojen soittoa ja potilaiden auttamista. Tämä tietysti kuuluu työnkuvaan. Somaattisella puolella sairaalassa kun potilas on kipeä, niin hän on kipeä myös yölläkin ja yleisimmin on kaksi hoitajaa YLI 30 päistä potilasmäärää kohden. Kyl siinä saa tossua toisen eteen laittaa tiiviisti. Suihkutuksia lukuunottamatta samat avut saa yövuorossa kuin aamuvuorossakin. Heh...tosin olen kyllä suihkussakin potilasta yöllä käyttänyt kun tilanne on sen vaatinut. (jääköön yksityiskohdat kertomatta heikkohermoisten lukijoiden vuoksi)
Mainittakoon, että tämän kirjoitan omalla koneella omalla ajallani.
tuote menee alta?
Yhdelle kaverilleni tarjottiin provikkapalkalla myyntityötä. Piti lähteä oikein rahoiksi panemaan. Tuote skippasi. Ei ollut enää mitään myytävää. Ei ehtinyt kaveri rikastua. Meni takaisin koulunpenkille, toivottavasti valmistuu ja pääsee oikeisiin töihin.
Sen takia en lähtenytkään tuollaiseen vaan saan ihan pohjapalkkaa....
nyt olikin puhe mielenterveystyöstä :) Meillä yövuoro on todellakin VAIN valvontaa että ihmiset nukkuvat ja kaikki on hyvin, ei varsinaista "työtätyötä".
On todellakin ihan eri asia olla esim. vanhainkodilla, terkkarilla tai ensiavussa yövuorossa. Siellä sitä "oikeaa" työtä on enemmän.
Tosin koen kyllä tämänkin vastuullisena. Kolmisenkymmentä psyykkisesti sairasta asukasta yhden yökön vastuulla. Eikä yöt aina niin rauhallisia ole :)
Heh....
Mielenterveyspotilaillako ei tule koskaan somaattisia sairauksia? Kyllä somaattisella puolella hoidetaan kaikkia potilasryhmiä.
somaattisia sairauksia heillekin, mutta nyt oli puhe paikasta, jossa asukkaat ovat suht nuoria. fyysisesti hyväkuntoisia, ainoana sairautena psyykkinen.
Mä toivotan sulle onnea. Jos tuntuu että ala ei ole oma ja muualle tekee mieli, niin silloin sitä pitää mennä.
Toi "häntä koipien välissä"-kommentti on aika naurettava. Se ei pelaa joka pelkää ja kun ylpeästi pää pystyssä lähtee voi samalla tavoin palatakin jos joskus palata tahtoisi.
Ihmisen pitää elää elämänsä ja suunnata tulevaan. Onnea myyntityöhön.
että silleen!!!
että mitä sitä yöaikaan pitäisi hoitsujen tehdä?
Hoitsuna 15v ja lomatili 4958 josta käteen 3580 ei jaksa innostaa, haluan provikan tehdystä työstä... kiinteistövälittäjäksikö? ne hakevat vaakuuttavia persoonia?
Toimistoon tietojärjestelmiä, tulostimia .. yms.. Pohja provikka...
On paikkoja joissa keksimällä keksitään työtä yökölle.Aivan kuin olisivat jouten.Koko yö saattaa mennä valvoessa.Olet jo häiriköitten takia valppaana/liikkeellä.Pitäisi siinä vielä keksiä työtä lisäksi.Pyykin pesua,yhdessä paikassa lattioita luuttus yökkö.
Toisessa jakoi lääkkeitä.Toivoivat aamupuuron tekoa ja leivontaa.
Kyllä on pomot niissäkin aikamoisia,eivät ymmärrä että asukkaat ym.haluavat nukkua eikä kuunnella kolistelua pitkin yötä.
Järki käteen.
ei viittis sitten niin millään tehdä työtä työajalla, onhan se väärin. Onhan toi jokaisen tiedossa mihin ne veroeurot katoo ja aina valitetaan henkilöstön vähyyttä, pientä palkkaa....Kumma että aina kunnallisilla naisvaltaisilla aloilla, sairaanhoito, opetus, jne.
Totta !?
Oletko sitä mieltä että töissä yöllä voisi nukkua tai olla tekemättä töitä !?
Aivan uskomaton ajatus !!
Kyllä ihmiset muilla aloilla tekevät aivan samalla tavalla oli yö tai päivä ,vaikkakin korvaus ei ole kuin hoitsuilla 40% vaan siellä alle 2€/h luokkaa.
Pitäisi sinun mennä vaikka liukuhihna hommiin niin näkisit sen yöllä tehtävän tahdin ja viiden putkeen tehdyn yön korvaus ja siihen 2vrk vapaa ja taas 5 päivää 2vrk vapaata... on luokkaa 70€ mieti.
Sinun pitäisi hyvällä korvauksella ja korkeintaa muutamalla yöllä vielä saada nukkua !?
...viestini.Tiedetään,että yötyö on raskaanpaa jo muutenkin.Minulla ainakin meni sivu eräskin epileptinen kohtaus,kun kaikki koneet pauhasi yöllä.Kuulo on myös tärkeä työssämme.
Itse ihmettelen näitä paikkoja missä yöhoitajat ovat täystyöllistettyjä.
Miksei sitten monikaan tee mielellään yövuoroja?
Mielelläni teen pelkästään valvomista ja hoitajien työtä.
En ole kerrospalvelijaksi halunnut YÖLLÄ.
Omasta yö kokemuksesta aikaa 10 vuotta.
Toivottavasti asiat olisivat menneet eteenpäin.
v.80 eräässä paikassa yöhoitjat alkoivat pukemaan aamuyöstä vuode potilaita.
Onko järkee vai ei?
Olen töissä yksityisessä 39- paikkaisessa hoitokodissa. Asukkaina mielenterv. potilaita, osa omatoimisia, puolet eri tasoisesti autettavia. Mielelläni yövuoroja teen, kun on tekemistä, eikä tarvitse jouten peukaloitaan pyöritellä. On vessatuksia, kuivittamista, pyykin viikkausta (yökkö viikkaa asukkaiden vaatepyykin, joka pestään talon koneilla), pesen pyykkiä, siivoan ruokasalin, ja muita yhteisiä tiloja (Onnistuu ilman kolinoitakin), teen voileivät aamuksi ja keitän puuron, kirjaan yön tapahtumat,jaan lääkkeitä tarvittaesa , täytän hoitokärryn aamua varten valmiiksi ja yleensäkin teen kaikkea sitä työtä, mikä tekijäänsä tarvitsee, niin yöllä, kuin päivälläkin. Yöllä vain on parempi ajankohta tehdä muita töitä ( aikaakin jopa 10 tuntia), päivällä työskennellään asukkaiden parissa ja vietetään mahdollisimman paljon aikaa heidän kanssaan. Samanlainen työ yöllä, kuin päivälläkin ja jos rankalta tuntuu, ei ehkä pitäisi tehdä öitä ollenkaan... Sitä paitsi 40% palkkaan lisää edellyttää minusta jo sitä, että todellakin tehdään töitä eikä meinata. Tietenkin meitä työntekijöitä on monenlaisia; siinä missä toinen on tottunut perusteellisuuteen, toinen menee siitä, missä aita on matalin.