Uusien airojen kiinnitys hankaimiin?

Hankin uudet airot ja hankaimet 140cm leveään veneeseen. Airojen pituus 240cm. Sitten heräsi kysymys mikä olisi sopiva etäisyys airojen päiden välillä? 5cm? 10cm? 50cm? Siis minimi väli kun airot ovat yhdensuuntaisesti kiinni veneessä kumpikin omaan suuntaansa veneestä poispäin. Oliko tarpeeksi epäselvästi muotoiltu kysymys ;)

5

17191

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • v,veneilijä

      Hanki airon ympäri puristettavat hankaimet,sellaiset puolikaaren muotoiset kaksiosaiset,niissä on kiristyspultit osien välillä.Niitä voit siirrellä helposti.

      Lasten takia, jätä päiden väliä niinpaljon etteivät sormet jää väliin.

    • Tammi2

      Joskun käyttävät että peukalo mathuu airon päiten väliin.Toise taa että ovat limittäin noin 5 cm,minulla olis aikoinaa 5 cm limittäin,silloin kädet ovat hiukan ristiin,mutta soutu teho on kaikein voimakkain.
      Kysymy on riittävän selvä,joka tuntee veneilyn.
      Etenkin soutamisen.

    • Anonyymi

      Jätä airojen päiden väliin Noi peukalon kokoinen väli niin säästät sormiasi varsinkin lapsien ja jos haluut voit laittaa myös noin viisisenttoä limittäin jos voimaksi ei muuten riitä

      • Anonyymi

        Jos vaikka opettelee soutamaan ihan oikeasti? Airoja ei pidä kiinnittää mitenkään hankaimiin, silloin pystyy soutaessa myös kiertämään airoja, ahtaissa paikoissa vetämään niitä sisäänpäin yms. Joskus olen jonkun tutun mökillä joutunut soutamaan venettä, jossa airot ovat olleet pultattuna hankaimiin, ovat olleet elämäni karseimpia soutukokemuksia, kädetkin meni kerran rakoille kun airot eivät kääntyneet.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jos vaikka opettelee soutamaan ihan oikeasti? Airoja ei pidä kiinnittää mitenkään hankaimiin, silloin pystyy soutaessa myös kiertämään airoja, ahtaissa paikoissa vetämään niitä sisäänpäin yms. Joskus olen jonkun tutun mökillä joutunut soutamaan venettä, jossa airot ovat olleet pultattuna hankaimiin, ovat olleet elämäni karseimpia soutukokemuksia, kädetkin meni kerran rakoille kun airot eivät kääntyneet.

        On vähän ikiaikainen kysymys tämä. Joku arvostaa kiinteästi kiinnitettyjä (jotka eivät putoa mereen) a toinen liikkuvia. Noita korimallin hankkimia joissa airo ei ole kiinni olen kuullut puhuttavan nimellä "merihankaimet" koska niitä kuulemma suositaan merellä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      199
      2637
    2. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      119
      2393
    3. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      76
      1678
    4. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      201
      1194
    5. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      51
      1093
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      47
      1078
    7. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      99
      991
    8. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      6
      793
    9. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      46
      793
    10. Helena Koivun rikosrekisteri

      Kasvaa. Tällä kertaa murtautuminen...😁
      Kotimaiset julkkisjuorut
      105
      777
    Aihe