... on harkinnassa ja lukisin mielelläni omistajien kommentteja autosta. En tarvitse oikeata maasturia, joten maasto-ominaisuudet riittävät varmasti. Mutta millainen auto on noin muutoin? Saisin nelivetoisen kohtuullisella hinnalla. Kehukaa huoletta, mutta perusteltua kritiikkikiäkin on syytä tulla. Moottorin ominaisuudet,nelivedon toiminta, ES-varustelu, lisävarustepaketit, kommentteja kaikesta mahdollisesta?
Uusi
cr-v
6481
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Hyvä auto, osta pois. Itsellä ollut joulukuusta ja nyt ajanut 37 000 km. EI mitään vikoja ole ollut. Lumessa menee todella hyvin.
Pertti
Hyvä Peli
Reilut 2kk ollut 4500km mittarissa eikä ongelmia. Kätevät tilat ja varsinkin niiden muunneltavuus on parasta. Bensaa palaa, mutta se oli tiedossakin. Nelivedosta ei ole vielä kokemusta, mitä nyt hiekalla kokeiltu että toimii :-).
Mikä kursii:
- alkuperäiset Bridgestone tosi surkeat. Pitävät melua ja sateella liukkaat. Kannattaa vaihtaa kaupan yhteydessä.
- Kuskin ikkunassa automattiikka vain auki suuntaan
- keskuslukitus liian äänetön. Tulee monisti olo meniko ovet kiinni. Saisi väläyttää valoja tai jotain. No ongelman saisi korjattua varashälyttimellä mutta...
- tahtoo jo isomman.. Land Cruiser tai Range
En voi sanoa muutakuin että olen tyytyväinen ja täyttää kaikkia omat tarpeeni.
-CRV
Olen huvikseni koeajanut ja yksityiskohtaisesti vertaillut kaikki vastaavat Suomessa myytävät autot. CR-V on niistä paras sille, joka ei todella tarvi oikeaa maasturia ja/tai jatkuvaa nelivetoa alennusvaihteella.
Jos oikean maasturin tarvii, niin silloin arvostaa eri ominaisuuksia. CR-V:ssä aidon maasturin ominaisuudet on parhaiten optimoitu sille kohderyhmälle, joka CR-V:stä on kiinnostunut, eli aktiiviset, paljon harrastavat ja liikkuvat lapsiperheet (3..5 hlöä).
Minulla ei vielä ole CR-V:tä, mutta ostan sellaisen, kunhan saan BMW:ni myytyä.
Kaksi viikkoa nyt alla ja hyvältä tuntuu. Kulutus on suurehko 1,6-litraisen perheauton jälkeen, mutta tilaa, mukavuutta ja näkyvyyttä ulos on huikeasti enemmän. Neliveto ei toimi niin salamannopeasti kuin X-trailissa, mutta sitä en pidä merkittävänä. Oikeaa maasturia en hakenutkaan.
Vertailussani olivat Jeep Cherokee, Nissan X-trail, Suzuki Grand Vitara ja Toyota RAV-4. Santa Fen ja Outlanderin hylkäsin jo papereiden perusteella. CR-V:ssä sain tilavimman auton pienimmällä rahalla, jossa on vähiten ärsyttäviä piirteitä.
Bridgestonet voisi kyllä vaihtaa, mutta alustan massaus pienensi rengasmelua.
Vuoden alusta 23 000 km, myönteiset kokemukset koneesta, ajettavuudesta, tiloista ja talviominaisuuksista. Continentalin kitkat oivat talvirenkaat. Etuiskari (vas.) meni tulipalopakkasissa. Kesän aikana siltä puolelta alkanut kuulua käännettäessä pieni narina. Pitää vielä käyttää tarkistuttamassa. Huollossa oli yllätys, että kaikki jarrupalat puhdistettiin. Miksi yksi kaveri on massauttanut alustan?
Ettei se ruostuisi ihan pian.