suomen painin musta päivä

nyt tarttis ryhtyä tekemään jotain. jos liitolla on kerran rahaa taskut täynnä, niin sitä pitää osata käyttää oikein. ei niitä kannata jättää pölyttymään pankkitilille.

ehdotus olisi että luodaan selvä stipendijärjestelmä. arvokisamitalista 5000 euroa kullasta, 3000 hopeasta ja 2000 pronssista. siis vähintään. olympialaisissa summat kerrotaan kahdella.

väitän että tätä kautta homma siirtyisi "yksityisyrittäjä" -tasolle. kun tekee kunnon tulosta niin se näkyy myös heti pankkipuolella. plus tietysti omat sponsorit siihen päälle.

joka tapauksessa jotain on nyt pakko tehdä. ei voi enää vain istua ja ihmetellä, että mitä oikein tapahtuu ja tapahtui? että "miksi ne muut olivat taas niin paljon parempia?".
81693
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

olemassa. hieman suuremmatkin. pitää puuttua muihin asioihin.

Äänestä
  • siellä tosiaan on tälläisiä stipendejä olemassa. mutta jotain tässä on nyt keksittävä että paini "arvokisa-asemaan". sillä se nyt on itsestään selvää, että näin ei voi jatkua. tästä seuraa ainakin se, että paini tipahtaa pois olympialajien painopistelajeista.

    mutta nyt pitäisi kuitenkin iso luuta lakaista. edustuspainijat tulee sitouttaa omaan hommaansa todella tehokkaasti. ja jos käy niin että näistä vaatimuksista ryhdytään lipsumaan, niin silloin pitää nostaa uusi kaveri rinkiin. tämä voisi olla yksi keino saada todellista kilpailua aikaiseksi.

    Äänestä

Kovat on liksat yrittäjällä ja vielä tuplat Olympialaisista. Huh Huh

Äänestä

On se hieno huomata kun nyt meinataan rahalla hoitaa homma kuntoon ei se kyllä pelkästään sillä hoidu... Eikä nyt kyllä kannata syytä Mikken niskaan laittaa .

Äänestä

Ei taida pähkinöillä ratketa Suomen painin ongelmat. Tuo 5000 on niin pieni raha nykypäivänä, että melkein uskallan luvata sen miesten krekon suomen mestaruudestakin. Ja tietenkin silloin pitää edustaa meitin seuraa.
Tuolla viisitonnisellakin voi toki saada paljon aikaan, kun se järkevästi pistetään kasvamaan "korkoa" nuoriin painijoihin. Yksi hyvä kohde olisi vaikkapa nuorten arvokisoissa (siis EM tai MM-kisoissa) pisteille sijoittuneiden matkakulujen korvaaminen urheilijan taustavoimille. Ja tietenkin tuo kulujen korvaaminen tapahtuisi kuitteja vastaan, ettei kukaan vaan pääsisi ansaitsemaan..
Ja 5000 eurolla voitaisiin ajeluttaa liiton palkkalistoilla olevia valmentajia ympäri Suomea alueleireilla ja seurakäynneillä reippaasti yli 11.000 kilometriä. Tietenkin reissupäivien päivärahat vähän ottaisivat kilometrejä pois.

Äänestä
  • mutta jotain pitää tehdä. lisätä sitten vaikka rutkasti tuota "pähkinän" kokoa. kun sellaisia nykyään jo jaetaankin liiton taholta. tai sitten pitää vain naulata tossut seinään ja siirtyä seuramaan naisten taitoluistelua.

    Äänestä

VENÄLÄISET SAA 1 000 000 EUROA JOS HE SAAVUTTAVAT JOUKKUEENA YLI 7 KULTAA YHTEENSÄ NAISIS JA MIEHIS.
SIIS JOKAIKINEN JOUKKUEEN PAINIJA SAA SEN MILJOONAN.
PUOLI MILJOONAA SAAVAT JO OSALLISTUMISESTA.

EI 5000 EUROA OLE MITÄÄN SIITÄ TYÖSTÄ JONKA URHEILIJAT UHRAAVAT ELÄMÄSTÄÄN.


SUOMESSA URHEILU ON OLLUT JO VUOSIKYMMENIÄ HARRASTUS.
MUISSA MAISSA AMMATTI.

Äänestä
  • Tuossa onkin pääpointti miksi muut maat pärjäävät. Muut voivat keskittyä harjoitteluun ja painiin niinkuin lajin henkeen kuuluukin

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


painin ystävä. kirjoitti:

nyt tarttis ryhtyä tekemään jotain. jos liitolla on kerran rahaa taskut täynnä, niin sitä pitää osata käyttää oikein. ei niitä kannata jättää pölyttymään pankkitilille.

ehdotus olisi että luodaan selvä stipendijärjestelmä. arvokisamitalista 5000 euroa kullasta, 3000 hopeasta ja 2000 pronssista. siis vähintään. olympialaisissa summat kerrotaan kahdella.

väitän että tätä kautta homma siirtyisi "yksityisyrittäjä" -tasolle. kun tekee kunnon tulosta niin se näkyy myös heti pankkipuolella. plus tietysti omat sponsorit siihen päälle.

joka tapauksessa jotain on nyt pakko tehdä. ei voi enää vain istua ja ihmetellä, että mitä oikein tapahtuu ja tapahtui? että "miksi ne muut olivat taas niin paljon parempia?".

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu