Tänä kesänä on tullut vettä kuin esterin p..rs..stä. Naapurin uskovainen se vain rakentelee tuossa kivitaloa suojaamatta sen kummemmin. Harkon sisällä oleva styroksi on oikein sateen pommitettavissa pystysuoraan taivaalta. Tuleeko tuosta hometalo?
Kivitalon rakentaminen sateisena kesänä?
hieman mietteliäs
111812
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
ainakin lammiharkoista näkee imeekö vai ei ja tod. näk rakentaja on huomannut asian. Huolestuneempi olisin puurungoista, täälläkin on pari homeista uutta puurunkoa.
se ei ime vettä vaakatasossa, eli ehyltä leimmaakattomalta pinnalta. Leikkuupinnalta poikittaissuunnassa se imee. Veikkaan että talosta tulee hometalo tai se halkeilee pakkasilla. EPS on susiteltavaa suojata muovilla routaeristeenä käytettäessäkin.
vaikka olisi vuoden ilman kattoa se torso siinä tontilla ja isäntä jatkaisi rakentelua sitten seuraavana kesänä. Sitten kun on katto päällä, niin talven jälkeen on jo kuiva. vrt. pakastekuivaaminen.
Kivitalo kuivatetaan katto päällä joko
1) lämmittäen ja kovasti samalla tuulettaen tai
2) lämmittäen kaikki raot kiinni ja samalla kuivurilla kuivattaen.
Pihi isäntä tekee näitä kahta vaihtoehtoa keskenään puolittain ja kuivatus kestää ja kestää.
Esimerkiksi siporex-harkot on hyvä suojata tontilla liialta sateelta, kun ne ovat nipuissa (on kuivina helpompi käsitellä), mutta liimattu sipo-seinärakenne rapataan vasta, kun on ollut vuoden lämmöt päällä ja tasapainokosteus saavutettu. Sipo-kattopalkkien ollessa kosteita,
erotetaan eristeen rakennuspaperilla, jotta villa
ehtii suodattaa luovutetun kosteuden eikä kastu itse. Märkänä rapattu seinä tuo härmää, suoloja pinnalle tai värjääntyy laikulliseksi. Sama koskee sipon/ontelolaataston pinnoitusta, kuiva on oltava ja kutistumahalkeamilta vältytään.
EI OLE KIVITALO
kivitalon merkki ja kriteeri.
Riittäisikö se laajemmaksi vakuudeksi, että sille saa kivitalon vakuutuksen.
Siporex on siitä metka aine, että sitä voi työstää puutyövälinein, mutta se ei homehdu eikä happane vanhempanakaan. Eikä pala.
ruokailuvälinein, eli teelusikalla!
(en voinut vastustaa, sori)
voi työstää aterimilla, mutta lienee niitä apukoululaisten touhuja.
Ei haittaa, vaikka välillä avaudut, se voi helpottaa oloasi.
siihen ne luottaa..
Valettavat harkot (joita on suurin osa nykyään) kastellaan ennen valua, täytetään löysällä vetisellä betonilla ja sitten niitä vielä jälkikastellaan viikko joka valun jälkeen. Huh huh kun on hometaloja tulossa paljon...
On taas niin tietävinään. Meinaatko että kun betonirakenne on tuoreena märkä niin se ei koskaan kuivu? On tainnut naapurin seppo jutella saunajuttuja lämpimikseen ja sinä luulet puhuneen totta, heh.
ollut tarkoitus alkuperäiselle kysyjälle ilmaista, että betonin kastuminen työmaan aikana on aika normaalia