Tämä olkoon vaikka provo, mutta kukaan ei voi väittää muuta!
Miettikääpä jos maailma pyörisi muslimien keksimillä asioilla niin oltasiin vieläkin kuin 1300- luvulla, tämä on kylmä fakta!!
Miettikääpä jos maailma pyörisi muslimien keksimillä asioilla niin oltasiin vieläkin kuin 1300- luvulla, tämä on kylmä fakta!!
Vastaukset 3
Vanhimmat
Islamin näkökulmasta Eurooppa on aina ollut rajamaa ja umma valtakunta. Kautta koko keskiajan islamilainen maailma oli Eurooppaa edellä väestöllisesti, kulttuurisesti, tieteellisesti... Vielä 1500- ja 1600-luvuilla turkkilaiset kykenivät tunkeutumaan aina Wienin porteille saakka. Islamilaisten kansojen alennustilan aikaa oli 1700- ja 1800-luku, jolloin länsimaat pystyivät paloittelemaan koko maailman omiin vaikutuspiireihinsä. Mutta kristinuskosta luopunut Eurooppa tuhosi itsensä kahdessa maailmansodassa. Se on toipunut niistä aineellisesti - ei henkisesti. Nyt maailma palaa takaisin vanhoihin uomiinsa. Kiina ja muslimit ovat vahvoilla, länsimaat hätää kärsimässä.
selvänäkijä!
Mulimit hoitaa itte itsensä päiviltä! Lukekaa Afganistanista Talebanien "aikakaudesta". Kaikilta katkottiin pää tai kädet tai jalat. Naisilla ei edes ollut lääkkeitä tai instrumentteja sairaaloissaan ja paskasta oli! Vain miehille suotiin kaikkea sitä. Mikään ei kehittynyt mihinkään suuntaan, vain polki paikallaan tai enimmäiseksi taantui! Tosi sivilisaatio!!