Lentotukisukat, mitä varten?

Maija Poppanen

Heips!

Olen lähdössä 3h kestävälle lennolle, olisiko siis aiheellista lentotukisukat? Milloin niitä suositellaan käytettävän? Onko sy lentotukisukkiin ainoasataan se, että pitkään paikallaan istuminen ei tee hyvää jaloille? Vai onko itse lentäminen se syy? Vrt. pitkät juna- ja automatkat.

Kiitos

6

2110

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sukat

      Enpä ehkä noin lyhyelle lennolle lentosukkia laittaisi, jos ei mitään erityistä veritulppariskiä ole. Nilkkojen pyörittely, jalkojen oikominen ja pieni jaloittelu ajavat ihan saman asian. Kaukolennoilla olen lentosukkia käyttänyt eivätkä jalat kyllä ole turvonneet.

      • Maija Poppanen

        Kiitos vastauksesta, ihan puskan takaa tuli koko tukisukkahomma, ei ollut tullut omaan pieneen mieleenikään että sellaisia on olemassakaan :)

        Ei muuta kuin koneessaa jaloittelemaan!


    • tai on ollut veritulppa ala...

      Ihmiset, joilla on riski tai kohonnut riski veritulppiin, käyttävät varmaan tukisukkia muutenkin. Itse ostin tuommoiset sukat yhtä lentomatkaa varten, ainoa vaikutus oli kipeät päkiät, joka johtui siitä, että piti kulkea vaihtolentoasemalla pitkät matkat käytävillä, ja karkea sukka hiersi päkiää. Meidän lentomatka oli myöhään illalla työpäivän päätteeksi, ja ajattelin, että helpottaisi seuraavien päivien kävelyretkiä. Voi, kuinka väärässä olinkaan.

      • minulla on

        virhe että ostit sukat tavaratalosta 23 eurolla kun ne pitää ostaa erikoisliikkeestä esim. Intsrusta ja maksavat liki 100 euroa. Oikea tukisukka ei hierrä ja on tarpeeksi tiukka.


      • lentotukisukat
        minulla on kirjoitti:

        virhe että ostit sukat tavaratalosta 23 eurolla kun ne pitää ostaa erikoisliikkeestä esim. Intsrusta ja maksavat liki 100 euroa. Oikea tukisukka ei hierrä ja on tarpeeksi tiukka.

        En kärsi suonikohjuista, laskimotukoksista, eikä minulla ole perussairautta, jonka vuoksi tarvitsisi olla tulppariskin takia huolissaan (äidiltäni leikattiin suonikohjut 30-kymmpisenä, itse olen jo yli 40).
        Tukisukat pitäisi laittaa jalkaan ennen kuin nousee sängystä, mutta en todellakaan olisi laittanut niitä ensiksi töihin ja jatkanut samoilla (hikisillä) sukilla vielä reissuun, perillä kohteessa oltiin illalla klo 23 jälkeen.


    • niitä

      , liikkumista ja veden juontia (desi per tunti)
      kolmisenlkin tuntia kestäville lennoille. Mielipide voi
      tyypillisesti vaihdella lääkärien kesken.

      Olen naispuolinen 39v. e-pillerinkäyttäjä,
      muita riskitekijöitä ei ole. Tormbosyytit normaalitasolla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      363
      1954
    2. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      75
      1316
    3. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      83
      1297
    4. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      136
      1183
    5. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      84
      1043
    6. Minkälaisessa asennossa

      Haluaisit kaivattusi kanssa olla?
      Ikävä
      90
      936
    7. Sinä siellä lähistöllä

      Tahtoisin tutustua paremmin 💫
      Ikävä
      48
      853
    8. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      118
      843
    9. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      48
      790
    10. Sitä saattaa vähän hölmöillä

      rakkauspäissään, jos tunteita on enemmän kuin osaa käsitellä. Alkuhölmöilyt on söpöä ja sallittavaa.
      Ikävä
      60
      746
    Aihe