Hei! haluaisin tiedustella missä voi käydä ottamassa arviointia postimerkeistä? asun Rovaniemellä. Minulla on isot kokoelmat, perittyjä erilaisia ja erimaalaisia postimerkkejä mutten tiedä niiden päälle paljoa.
En jaksa kirjastoon lähteä tutkimaan aiheeseen liittyviä kirjoja joten olisin iloinen jos joku voisi auttaa lapselliset kommentit voitte jättää laittamatta jotka eivät aiheeseen liity kiitos.
arviointia?
9
1507
Vastaukset
- filatelisti
sun täytyy ens itse vähän katsoa mitä kokoelmat pitää sisällään ennen kuin vaivaa muita. Isot kokoelmat kun on toisten mielestä 3 mappia sekalaista röhnää ja kasa uutta leikettä. Kokoelmat voivat olla hyviä ja suuriakin. Olen erään huutokauppahuoneen arvioitsijana toiminut ja kaikkea on nähty. Puhelimessa kehutaan ja kerrotaan mitä kaikkea hienoa isoisoisoisän isältä on peritty. Totuus usein on ollut läjä halpoja koulupojan 40-60luvulla keräämiä merkkejä joilla ei ole kuin tunnearvoa. Jos taas perinnön antaja on sijoittanut kokoelmiin joskus jotain muuta kuin viikkorahat niin arvoa voi olla....Eli selvitä kokoelmien alkuperä ja laajuus ensin, sen verran koita jaksaa, kun asut noin kaukaa, täällä etelässä arviointi olisi helpompaa
- ...
kiitos hyvästä vastauksesta, olenkin jo alkanut selvittää merkeistä sitä mitä pystyn vaikken asiantuntija olekkaan.
- kuitenkin
... kirjoitti:
kiitos hyvästä vastauksesta, olenkin jo alkanut selvittää merkeistä sitä mitä pystyn vaikken asiantuntija olekkaan.
ottaa huomioon, että luetteloiden hinnat ovat "kirjahintoja" joilla ei todellisuuden kanssa mitään yhteistä. Joku harvinaisuus voi kohota huutokaupoissa lähelle noita hintoja. Todelliset hinnat ovat 1-20%, kunnosta ja harvinaisuudesta riippuen yksittäin myydessä. Yleisimmät ei edes mene kaupaksi yksittäin. Erissä myydessä hinta putoaa vielä lisää / merkki.
- mika 1973
Voisin kyllä myydä postimerkkini jos joku maksaa niistä laillisen hinnan
- filatelisti
Mikä on "laillisen hinnan"? Käypähinta on se minkä merkeistä saa esim huutokaupassa. Listahinta on vain yhden myyjän antama hinta merkille - se hinta jolla hän merkin myy sinulle - ei se hinta millä kauppias merkin sinulta ostaa.
Listahintaa lähelle päästään 1856 - 1875 välisissä merkeissä, jos laatu on kohdallaan (10-200%), tätä uudemmat merkit hinnat ovat lähinnä viitteellisiä ja aika vaikea on saada kohteita kaupaksi järkevään hintaan. Hyvät leimakohteet ja lähetykset menevät mutta muu on vaikeata, poikkeuksiakin löytyy mm Zeppelin ja virhepainamat.sekä muutaman 5 ja 10mk merkki sekä mustat kympit.
- mnorthonm
Hei osaan arvioida Mongolian, Touvan , Kiinan , Korean, Japanin merkit ... jos kiinnostaa lähetätkö kuvat niistä minulle? Kiina varsinkin voi olla mielenkiintoinen [email protected]
- fge7
Jos et jaksa selvittää merkkien taustoja ei sitä kukaan tee puolestasi, ellei kyseessä ole vanha - ja vanha tarkoittaa reilusti ennen 1900 lukua.
Toivottavasti jaksat selata nettiä, sieltä saat hieman arvioita siitä minkä arvoinen kokoelmasi voisi olla. Sen jälkeen voit ottaa yhteyttä myyjiin, kun tiedät mitä olet myymässä. - päivi
mitäs joku sanoisi tämmöisestä merkistä suomi finland 21/2 markkaa leimaus 22.1247.15 helsinki
- en mä tiiä
Noita on liikkeellä, usein kuitenkin väkisitehtynä (lue väärennettynä). Jos on ollut postissa töissä, voi huvikseen lätkäistä, minkä päivän haluaa. Mäkin hankin vanhat postin frankkeerauskoneet, joilla on kiva pelleillä. Onko tuo merkki muuten punainen vai vihreä tai siltä väliltä? M30 leijonasarjaa ilmeisesti kuitenkin?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie2855989Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta483911Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat
Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom363266Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?
Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole623145Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa
Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava583049Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut1713005Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten932797Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki
Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin922503Abdullah iski Citycenterin vessassa
Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html2042126Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa
ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt772078