Tästä puhuttu jo aiemmin paljonkin. Loputon ihmettely liukuvan ja puoliliukuvan rajauksesta. Itselläni 5m liukuva vene. Pohjan hakkaamisen takia laitoin trimmitasot. Kun kummatkin tasot täysin alhaalla on liukukynnys todella matala ja kulussa vesilinja pitkä. Tällöin tuntuu että mennään ikäänkuin puoliliukuvana. Kulutusta per matka en tiedä, mutta meno todella rauhallista, tasaista ja kone pyörii noin 3500 rpm, kun maksimi 5700 rpm. Mielipiteitä?
liukuva puoliliukuvana
koko vesilinjalla
51211
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Moi, minulla käynyt sama mielessä, pohja hakkaa melkoisesti isommassa aallokossa ja trimmitasoilla sitä voisi vähentää.
Veikkaan että bensaa menee puoliliukavana enemmän kuin jos ajat vähän lujempaa kunnolla plaanissa. Koko runko laahaa vettä ja alhaalla olevat trimmitasot hidastavat nekin veneen kulkua.
olen kokeillut "alentaa" liukukynnystä aallokossa trimmilevyillä ja siihen niistä onkin jonkin verran apua, mutta kulutus levyt alhaalla on kyllä suurempaa kuin liu-ussa joten siinä mielessä puoliliukuvaa matkavenettä ainakaan omasta 6 m alu-veneestä ei saa.
Sen sijaan se voi kyllä auttaa pahassa kelissä veneellä ajoa muuten. Ei se ajelu liukukynnyksen molemmin puolin taiteillessa niin edullista muutenkaan ole.
Niin ja on muistettava, että kyllä ns. puoliliukuvillakin on olemassa jonkinlaisia liukukynnyksiä versinkin kun puhumme puoliliukuvista jotka kulkevat tuollaista 15 kn tai enemmän. (jos ne nyt sitten enää ovat puoliliukuvia)
Moi, suurin hyöty tasoista tulee ajettaessa kovemmassa kelissä, tasoilla keulan tasoa voidaan säätää. Eli vasta-aallokossa keulaa voidaan painaa alas --> aallot leikkaantuvat nätimmin eivätkä pääse jysähtämään pidemmälle pohjaan. Sivutuulella tasoilla korjataan veneen nojaamista tuuleen. Toki liukuunnousukin helpottuu etenkin jos vene on takapainoinen. Parhaita varusteita joka tapauksessa.
Ajattelin kokeilla smart tabseja. Ulkomaisilla keskustelu palstoilla kehuvat niitä. Eivät kuulemma "kynnä" plaanissa jos vain on oikean kokoiset "iskarit". Oma veneeni on 5,3m pitkä tosi takapainoinen ja suurella kuormalla ei lähde plaaniin kovinkaan herkästi ja täyskaasulla ottaa liikaa kierroksia. Teräs potkurin hankin ja se auttoi hieman mutta...Onkohan joku kokeillut niitä tabseja?
Todennäköisesti tuo kulutus on juuri noin kun kirjoititte. Joskus olen vain miettinyt esim. Seiskari runkoa. Akselivetoinen, mutta tarpeeksi kun on voimaa, niin nouseeko kevyeen liukuun?
Asensin tänä kesänä Bilteman trimmit. Valitettavasti jättävät veteen öljyä ja olen paikallistanut että sylinterin yläpäät vuotavat! Pitää joko palauttaa ja ottaa raha muuhun käyttöön tai asentaa uudet. Olen jopa miettinyt kiinteiden tasojen asennusta. Tyynellä tosin ei enää "täysillä" pääsisi.