mä voin sanoa itteeni maailman huonoimmaks kummiks. minkäs sille voin. mulla on kai jonkinlainen lapsifobia, koska jostain syystä pelkään olla lapsien lähellä ja ahdistun.
no, sisko sai sitten lapsen. vihjailin äidilleni että voiko hän vähän vihjasta etten halua kummiksi, että voisi ottaa jonkun kavereistaan tai miehensä siskoja tai veljejä. no eipä tainnut vihjasta, sairaalaan kun mentiin käymään (sielläkin ahdisti ettei saanut kunnolla henkeä) niin siinäpä he sitten miehensä kanssa kysyivät että suostutko kummiksi, miten siitä ois voinu kieltäytyä?
he olisivat halunneet musta sylikummin, mutta en suostunut, pelkään pidellä lasta. en pidellyt lasta edes kastajaisissa. nyt mennyt jo parivuotta aikaa ja siltikään en vain tule toimeen kummilapseni kanssa. en osaa käsitellä, katsomme toisiamme yhtä peloissamme ja jotenkin vain ahdistun jatkuvasti.
no ok, kyllä me kerran käveltiin käsikädessä pihalla, mutta siinäpä se. en keksi mitään sanottavaa lapselle tai tekemistä. lahjoja toki ostan, niitäkin vähän nihkeästi kun en tiedä mitä lapselle ostaa.
haluaisin olla se paras kummi muttakun en osaa. edes omiakaan lapsia en halua, koska heti kun kuulen lapsen itkevän, lähden tilanteesta pois. en ikinä haluais omalle lapselle niin tehdä.
niin ja olen nainen ja ikääkin tarpeeksi kellossa.
mikä avuksi? osaako kukaan auttaa? näen lasta kyllä suunnilleen viikon välein mutta ei auta tilannetta.
Maailman huonoin
5
985
Vastaukset
- handsu
Olisit nyt herranen aika kieltäytyny siitä kummin hommasta!
Kenelläkään ei ole velvollisuutta ryhtyä kummiksi, jos ei halua. Ei siskosi siitä olisi pitänyt suuttua. Kummius tuo mukanaan paljon velvoitteita, varsinkin jos aikoo olla hyvä kummi. Mitä ihmettä lapsi tekee vain "nimellisellä" kummilla, joka vielä "pelkää" lapsia.
Sisaresi ja miehensä olisivat voineet valita lapselleen kummiksi jonkun toisen, joka olisi voinut olla osana lapsen elämässä.- äipy
Selvästikkään ongelma ei ole alkuperäisen kirjoittajan hallinnassa ja merkittävää on se että ´HALUAISI olla hyvä kummi mutta et pysty. Oletko puhunut kummilapsen vanhemmille tästä ongelmasta? kannataisi ainakin mainita. Lisäksi sinuna kävisin. Tai yksi vaihtoehto on olla vähän eri tavalla kummi. Kirjoittele postikortteja kivoilla kuvilla joissa tarinoita tai rupea itse tekemään ilta satua vaikka sähköpostin välityksellä ym ym.
Tsemiä!
- olla kamuna ja apuna
että minkälaiset välit sulla sit on siskon kans yleensä kun ei tiennyt tuosta sinun lapsikammosta? varmaan kurjaa kun tuntee itsensä kovin epäsopivaksi ja tottakai lapsikin sen tuntee ja vaistoaa. siinä voi piillä vaara että muksu tuntee olevansa jotenkin huono kun karttelet ja pelkäät yhdessä oloa...
niistä tulee isompia ja sitten et enää pelkää niin paljoa
Mikä lapsen itkussa pelottaa sinua?
Itkua maailmaan mahtuu.
Pienet lapset touhuavat paljon, leikkivät ja kiikuttavat sitä sun tätä tai selittävät sitä sun tätä aikuiselle. Tulevat luokse ja lähtevät, istut vain sohvalla ja seurustelet siskon kanssa. Kyllä kummilapsi siinä leikkii. Miksi tunnet pelkoa?
Lapsella on kohta monta ideaa mitä hänelle voi ostaa. Äidiltä voi kysellä mitä tarvitaan. Jos et muuta keksi niin näytä lelukuvastoa lapselle, äkkiä lapsi sieltä näyttää monta kivaa lelua. Kun se kasvaa viet vain elokuviin tms paras mahdollinen ikä alkaa siinä 8-9 vuoden tietämissä kierrellä sen kanssa siellä sun täällä.- Tit-ta
tuli jo hyviä vinkkejä. Jos innostusta ja aikaa riittää voisit kirjoittaa päiväkirjaa siitä kuinka näet lapsen kehittyvän. Siis vain muistiinpanoja vaikka jotka voit antaa myöhemmin lapselle luettavaksi että hän näkee sinun olleen kiinnostuneen.
Mistä sellaisista asioista pidät joissa lapsi voi olla mukana vaikka sitten äitinsä kanssa?
Hän muistaa mukanaolosi vaikka ette puhuisi keskenänne sanaakaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse794578Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093813Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1643583Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.532040Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575711928Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891259- 1281098
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1381034- 57953
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä27872