ATK-tuki

Mr Geek

Kuinkas monta konetta muiden atk-tuki henkilöiden tehtävään kuuluu firmassa?

Itsellä tällä hetkellä pikaisesti laskettuna n.130 konetta ja 3 serveriä, sekä verkkotulostimet(8kpl).

Työaika on leppoinen, mutta palkkaus aika nahkee... about 1500e/kk miinus verot.

Onneksi soppari on katkolla kohta ja jatko paffia en ota vastaan ilman palkankorotusta.

19

7104

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Heikki

      Sullahan on palkkaus aivan päin peetä.
      Itsellä noin 200 konetta parit servut ja läjä tulostimia ja palkkaus 3500,-.

      Vaihda äkkiä työpaikkaa tai neuvottele uusi HYVÄ soppari.

    • Mr.Geek

      Kyseessä siis on kunta-alan duunipaikka.
      Ja hieman epäilen tuota 3.5k/kk palkkausta :D
      Oliskohan lipsahtanu 3nen 2sen sijasta...
      eli 2.5k/kk??

      • nicklaus77

        Ite oon toiminut "vastaavissa" hommissa AMK valmistumisen jälkeen 5 vuotta.

        Aluksi perus atk-tukea telemarkkinointifirmassa. Siinä oli kuitenkin myös ns. tuotantokriittisten palvelinten ylläpitoa jne. Palkkani oli 2500€ / kk. Työasemia oli kaikkiaan jotain 100 ja muutama palvelin.

        Noh, sitten siirrtyin it-suunnittelijan työnimikkeelläh hieman isompaan teolliseen ympäristöön. Nykyisin palkkani on 2800€ / kk tuotantopalkkiot vuosittain.

        Työssä hallitsen pääosin erilaisin etäyhteyksien avulla työasemia ja palvelimia. Toimin ympäristössä hyvin pitkälle yksin. Tarvittavaa erikoisosaamista ostetaan talon ulkoa sitten.
        Työ on monipuolista, välillä stressaavaa mutta toisinaan hyvin vapaata.


      • Jaosiaop

        Joo kunta-alalla ei näillä palkoilla hurrata. Itse kans kunta-alalla atk-tukihenkilönä. Palkka lienee jotain 1750 egeä rapiasti, ja siinäkin on jo jotain kokemuslisää. Ei hurrata ei...
        Ja mitä tulee nuihin muiden ilmoittamiin palkkoihin, niin aika varauksella nuihin suhtautuisin. Toki voihan täällä ilmoittaa jokainen mitä haluaa.


    • Mr.Geek

      Olen siis koulutukseltani tietotekniikan inssi. Valmistuin muutama vuosi sitten ja työkokemusta alalta oli ennen tätä hommaa kesäduunien verran...eli jotain 9kk

      • sdfsdfasdfasd

        jos olet tuolla atk-tukihenkilö tittelillä palveluksessa ja kunnan palveluksessa, palkka on tuota. Eli palkkasi on aivan naurettavan pieni vieläpä insinöörille. Hae parempaa, muuta paikkakuntaa ja pyri johonkin muuhun työhön.

        Teet mitä vain muuta työtä, niin todennäköisesti tienaisit enemmän, vaikka sinulla ei olisi juuri mitään koulutustakaan ( esim. varastotyöntekijä , lähettämötyöntekijä, kuka vaan!)

        Ei ole kyllä mitään tolkkua tuossa toimenkuvassasi insinöörille tuolla liksalla.


      • awer

        Tosiaan, anteeksi jos keskeytän, mutta 'mitä kautta' opiskelit tietotekniikan inssiksi?


      • Mr.Geek
        awer kirjoitti:

        Tosiaan, anteeksi jos keskeytän, mutta 'mitä kautta' opiskelit tietotekniikan inssiksi?

        AMKssa


    • kunnallinen

      palkkaus sulla on jos ei ole mitään erikoissysteemejä. Itsellä kuntasektorilla 2600e ja rapiat(sopimuspalkka). Hallitsen normihoman lisäksi yhtä erikoisympäristöä, joka on pakollinen tällä sektorilla. Saman erikoisympäristön hallitsijoita on Suomessa alle viisi henkilöä.

      • dfsdfsdfsdf

        mitä järkeä on insinöörin olla 1500€ kuukausipalkalla töissä? Eikö sinun kannattaisi katsoa insinööritason työpaikkoja Suomen / tai ulkomaan alueelta
        laajemmin ja pian jo? Aktiivinen hakija, muuttovalmis löytää kyllä töitä. Etkö halua kehittää myös ammattitaitoasi ja päästä uralla eteenpäin?

        Saman homman saa parturikampaaja tai kaupan kassa Tampereella suht helposti.


    • tuenasiantuntija

      eikös ne atktukihenkilöt hoida niitä juoksevia tukitehtäviä pelkästään työasemille. kyllä ainakin muilla kunnilla servereiden tuen hoitavat saavat järjestelmäasiantuntijan palkkaa.

      tietysti vooihan sitä orjahommaa tehdä että saa työkokemusta se on kuitenkin valttia työmarkkinoilla.

      vinkki vinkki....vastaaviin tehtäviin haetaan kokoajan porukkaa yksityisellä sektorilla ja palkat on parempia...

      • laitan puhelinta

        pakettiin ja saan saman palkan. Kannattaskohan herran vaihtaa työpaikkaa?


    • maksetaan tehtävän

      eikä koulutuksen mukaan. Ja tehtävään valikoidutaan koulutuksen perusteella. Jos inssi tekee asentajan hommia, on turha itkeä kunnon palkan perään. Jos asentaja tekee inssin hommia, ei ole mitään syytä miksi asentaja ei myös saisi inssin palkkaa.

      • tehtävän mukaan

        Työnkuvan mukaan palkkaa saadaan, ei koulutuksen, tuo meni ihan oikein.

        Mutta kuten tuolla aiemmin kirjoitettiin: Jos atk-tukihlöllä on palvelimien ylläpitoa vastuullaan, ei 1500 e bruttona riitä lainkaan. Mulla on palkka samaa luokkaa yksityisellä, mutta mä vain päivitän työasemia ja opastan käyttäjiä ilman muodollista koulutusta. Liian vähän mullakin palkkaa on, saati sitten aloittajalla. Nyt hänen pitäisi olla siinä vaiheessa, että palkka nousee ... jonnekin 1800:n tienoille, kun puhutaan kunta-alan palkasta pks:n ulkopuolella.

        1500:a voi olla perusteltu vain siten, että aloittaja ei ole silloin aikoinaan voinut osoittaa hallitsevansa hommia. Näyttö työtaidosta pitäisi olla nyt annettu ja pitäisi siirtyä normaalipalkkaukseen.


    • atk-tukena julkisella puolella

      Koneita ehkä 120, tulostimia satakunta, palvelimia 20 windowsia ja 6 linuxia. Lisäksi palomuurit, kytkimet, Wlanit yms.

      Palkka on n. 2100 € / kk, mutta lisäksi n. 5000€ edestä koulutusta vuosittain, ilmainen terveydenhuolto (myös vapaa-ajan vakuutukset) ja ruoka. Työ on leppoisaa mutta opettavaa kun on niin erikoinen ympäristö.

      En vaihtaisi pois vaikka tarjottaisiin muualta tuplapalkkaa.

      • Tiedän mun iipeen

        Täällä työasemia noin 300, tulostimia suurin piirtein yhtäläinen määrä, palvelimia noin 20. Työasemat noin 30 eri toimipisteessä 25 kilsan säteellä. Yksi isompi konttori ja sitten pieniä pesäkkeitä ripoteltuna sinne tänne. Palomuuriin asti verkon hallinta ja monitorointi kuuluu etuihin. Samoin it-hankintojen kilpailutus. Työaika ei millään riitä homman pyörittämiseen.

        Palkka karvan verran alle 3000 euroa/kk. Kouluttautuminen työnantajan piikkiin edellyttää välillä aikamoisia perusteluja. Työterveyshuolto sentään sisältyy.

        Pääsääntöisesti ihan asiallista, mutta mielelläni ottaisin tuosta semmoisen tonnin-puoltoista lisää bruttoa kuukaudessa.


    • Mr. Geek

      Noniin, 1v jatkoa...uus soppari on hanskassa ja korotusta tuli ihan kohtuullisesti. 1500e/kk -> 2000e/kk sekä tehtäväkuvaani hieman tarkistettiin(supistettiin).

      ATK-tuki ja AV-laitteiden asentelua tilaisuuksiin sekä kevyttä atk-suunnittelua (valitsen mitä laitteita firmaan ostetaan, ja tästä serveri hommaan vielä tarkkennusta, käyn siis vaihtamassa backupnauhat päivittäin ja samalla tarkistan logeista toimiiko kaikki niinkuin pitää, jos paniikki iskee niin soita ulkopuoliselle hemmolla joka tulee etänä säätään.

      PS. Liukuva työaika on aivan ehdoton asia \o/
      Liukumaa on 08-09 ja 15-16 välillä

    • Mr.Geek

      Up...

      Kertokaa muut it orjat mites palkkaus nykyään kunta-alalla tämmöisestä hommasta on.

      Koneita noin 150 (ohjelmien asennusta, ongelmien ratkaisua, käyttäjien opastusta), 4 serveriä (asiakastietojärjestelmä ehke se tärkein palvelin koko firmalle), hälytinjärjestelmä (tärkeä työntekijöille), tulostimet(3 isoa ja yksiköissä noin 15 paikallista) sekä videoneuvottelulaitteiden ylläpito ja opastaminen

      Tässä 6kk päästä soppari umpeutuu taas ja hieman tekis mieli pyytää lissä liksaa ...n.2000e/kk miinus verot tipahtaa kuukausittain pepsi rahaa :)

      • AMK-inssi

        Paikka kuulostaa aivan siltä, jossa itse olin aikaisemmin. Ettei vain sijaitsisi eräässä pienessä kaupungissa. Mutta asiaan. Aloituspalkkani oli 1400 AMK-inssi siis minäkin. Vuoden päästä neuvottelin 1750 ja lisäksi sain pitää koulutusta, josta maksettiin ekstraa. Sitten, kun vaihdoin paikkaa seuraavana vuonna olisivat nostaneet vielä liksaa. Uskon, että olisin päässyt tuohon 2000 egeen. Eli normaalilta palkkasi kuulostaa, mutta milloinkas sitä olisi siihen tyytyväinen.
        Nyt yksityisellä samantapaista duunia, vastuuta tullut hieman lisää ja saanut kollegoita, joita siis ennen ei ollut. Palkka noussut 3 k:n pintaan. Työkokemusta nyt 5 vuotta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moikka rakas

      Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa
      Ikävä
      65
      16843
    2. Mitä tapahtunut

      Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?
      Kankaanpää
      41
      4584
    3. HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?

      https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa
      Maailman menoa
      297
      2627
    4. Gallup: kaivattusi syntymävuosi

      Minä vuonna kaipaamasi henkilö on syntynyt?
      Ikävä
      135
      1918
    5. Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan

      Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.
      Maailman menoa
      132
      1559
    6. Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?

      Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon
      Maailman menoa
      395
      1504
    7. Missäpäin,,,

      Lapuaa tapettu ihminen viime yönä ? Hurjaa touhua nykymeno täällä...
      Lapua
      14
      1379
    8. Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä

      Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E
      Ikävä
      10
      1283
    9. Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa

      Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki
      Seinäjoki
      17
      1004
    10. Onko PS kaaoksessa?

      Kuinka pahasti kulissit heiluu? Tulenarka aihe? Kyllähän vaalitappio toisensa jälkeen on vakava paikka, mutta jospa P
      Perussuomalaiset
      76
      992
    Aihe