poskiontelopunktio!

apuaa!!millainen

toimen pide on?? lääkäri sanoi puhelimessa että voi olla aiheellista punktioida kun ei ole penisiliinikuuri auttanut mun tulehdukseen :(

millä ne puuduttaa? niillä hirveillä neuloilla nenään?? käykö kipeää kun ne punkteeraa?

onko tuo toimen pide täysin aiheellinen? ei mulla ole nuhaa edes nyt kovin mutta ääni on juuri sellainen kuin olis tulehdus vielä päällä ja flunssa kestänyt jo puolitoista viikkoa, ei ole kuumetta mutta pientä nuhaa ja ärsytysyskää kokoajan ja limaa tulee yskän mukana.

antakaa neuvvoja niin ei tarvitse punkteerata :(

tv:tyttö 19v

3

2409

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kokeillut

      suolavesihuuhtelua sarvikuonokannulla ? Siitä voisi olla apua, myös höyryhengitys helpottaa. Itse laitan myös valkosipulinkynnen palat nenään (paperiin käärittynä), myös sukkiin laitan usein yöksi ja myös syön valkosipulia. Haju on kyllä sen mukainen, mutta auttaa, lisäksi laitan joskus sipulikääreen niskaan. Poskionteloiden akupisteiden painelu ja hieronta auttaa myös.

      Niin, ja rupeapa syömään maitohappobakteereja. Ne vahvistavat immuunipuolustusta. Antibiootit tuhoavat hyviä bakteereja suolistosta, maitohappobakteerit palauttavat tasapainon. Mielestäni ainakin Biolatten tai Biomedin tai DDS:n maitohappobakteerit ovat hyviä. Muitakin hyviä varmasti on.

      Itse käytän myös homeopaattista hoitoa. Kannattaisi käydä homeopaatilla, tai ehkä jossain luontaistuotekaupassa voisi myyjä osata neuvoa myös homeopaattisten aineiden käytössä.


      Tsemppiä itsesi hoitamiseen !
      Mutta ei se punkteerauskaan niin kamalaa ole. Jos on kova tulehdus, niin se yleensä helpottaa.

    • kokemus1

      eilen olin elämäni ekassa punktiossa joka uusitaan ens viikolla. ei ollut ollenkaan kamalaa, puudutus toimii hyvin. Kipua en tuntenut, pieni rutina tosin kuulostaa inhottavalta.

    • huh4

      kivulias!!!!miksi yleensä tehdään???????????????????. antib.pitäisi riittää!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      66
      1026
    2. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      38
      991
    3. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      869
    4. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      846
    5. Vieläkin saat

      Sydämen tykyttämään. Vaikka emme näe
      Ikävä
      38
      733
    6. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      77
      662
    7. En tahallaan sua välttele...

      Olis niin kiva nähdä jossain muualla kuin kaupassa!
      Ikävä
      51
      626
    8. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      621
    9. 42
      619
    10. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      31
      606
    11. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      2
      602
    12. Nyt kaatuu Kuisla

      Reima Kuisla hakee saneeraukseen – Joitakin velkoja on jo ulosotossa https://www.ilkkapohjalainen.fi/reima-kuisla-hakee
      Seinäjoki
      28
      563
    13. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      121
      536
    14. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      49
      518
    15. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      95
      511
    16. 50
      500
    17. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      484
    18. Pystyisitkö liikkumaan

      Tai tapailemaan kaivattuasi julkisesti?
      Ikävä
      45
      446
    19. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      35
      427
    20. Sastamalassa epäillään tappoa, kaksi otettu kiinni

      Kuulemma Aarnontiellä tapahtunut Tietääkö joku enemmän?
      Sastamala
      13
      411
    Aihe