Tupakointi ennen leikkausta??

Tuli potilasohje, jossa kehotetaan välttämään tupakointia leikkausta edeltävänä ja leikkauspäivänä. Huomenna polven tähystysleikkaus. Miksikähän moinen? Ei kyl pystynyt oleen polttamat, oli pakko käydä äsken yks tupakka imaseen. Kaverilla leikattiin yleisellä puolella (ite yksityiselle menos) ja sanoi ettei hänelle mitään sellaista ohjetta tullut. Oli kuulemma tuprutellut just ennen operaatiotakin...
510679
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

haavojen paranemista selvästi, siksi pitäisi olla polttamatta leikkauksesta siihen asti, että haavat on parantuneet. Lisäksi ennen leikkausta pitäis olla polttamatta ainakin pari päivää siksi, että jos nukutetaan, siinä on jotenkin isompi riski jos on tupakoinut, en nyt muista, mistä se johtuu.

Äänestä

Kunhan yskit leikkauksen jälkeen, niin sittenpä ymmärrät neuvon. Parempi juoda viinaa kuin polttaa. Itse lopetin polttamisen yli kakskymmentä vuotta sitten ja päivääkään en ole katunut.

Äänestä

Olen ollut useissa isoissa leikkauksissa ja sauhutellut esilääkitykseen asti ihan rauhassa. Heti heräämöstä selvittyäni olen könynnyt tiputustelineen kanssa röökille... eikä ole yhtään haitannut.

Kerran yksi hoitaja kommentoi: tupakoivat paranevat leikkauksista nopeammin, kun eivät malta jäädä petiin potemaan vaan pyrkivät väkisin liikkeelle! Se parantaa verenkiertoa.

Äänestä
  • Niin, voihan se veri lähteä kiertämään vaikkapa jaloissa paremmin kun köpöttelee tippatelineen kanssa sinne tupakkapaikalle, verrattuna sängyssä makaamiseen. Mutta se tupakointikielto perustuu siihen että ihon pintaverenkierto on tupakoitsijalla heikompi ja haavat paranevat huonommin kuin tupakoimattomalla. Eipä maallikko taida silmällä kovin suurta eroa huomata, mutta olettaisi että arvet ovat vähän isompia kun ihon pinta ei parane kunnolla huonon verenkierron takia.

    Plastiikkakirurgisissa leikkauksissa lääkärit yleensä vaativat jopa usean kuukauden tupakoimattomuutta ennen leikkausta. En ole koskaan polttanut ja leikkaushaavat ovat parantuneet nopeasti ja huomaamattomiksi.

    Äänestä

  • verenkierrosta kirjoitti:

    Niin, voihan se veri lähteä kiertämään vaikkapa jaloissa paremmin kun köpöttelee tippatelineen kanssa sinne tupakkapaikalle, verrattuna sängyssä makaamiseen. Mutta se tupakointikielto perustuu siihen että ihon pintaverenkierto on tupakoitsijalla heikompi ja haavat paranevat huonommin kuin tupakoimattomalla. Eipä maallikko taida silmällä kovin suurta eroa huomata, mutta olettaisi että arvet ovat vähän isompia kun ihon pinta ei parane kunnolla huonon verenkierron takia.

    Plastiikkakirurgisissa leikkauksissa lääkärit yleensä vaativat jopa usean kuukauden tupakoimattomuutta ennen leikkausta. En ole koskaan polttanut ja leikkaushaavat ovat parantuneet nopeasti ja huomaamattomiksi.

    Tupakointi tuo häkää verenkiertoon ja sen poistuminen kestää ainakin vuorokauden. leikkauksessa voi tulla sellaisia tilanteita eteen, että jokainen happimolekyyli on tarpeen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


huomen operaatio kirjoitti:

Tuli potilasohje, jossa kehotetaan välttämään tupakointia leikkausta edeltävänä ja leikkauspäivänä. Huomenna polven tähystysleikkaus. Miksikähän moinen? Ei kyl pystynyt oleen polttamat, oli pakko käydä äsken yks tupakka imaseen. Kaverilla leikattiin yleisellä puolella (ite yksityiselle menos) ja sanoi ettei hänelle mitään sellaista ohjetta tullut. Oli kuulemma tuprutellut just ennen operaatiotakin...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu