kun lukee näitä palstoja, tuntuu ettei vaneissa ole kuin vikaa ja kallista vikaa onkin.
mutta...
ehkä vanin ostaja
9679
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Puhut vähän ,mutta asiaa.
Tot eli noi pumppuviat on kyl liian yleisiä ja peekeleen kalliita.Tosin esim siirtopumpusta vikaantueessaan menee tommonen 2 mummonmarkan piiri mut sepä on rakennettu niin ettei sen vaihto helposti onnistukkaan ja uus pumppu meksaa 250 euroo työt.aika sikamaista mut toi on halpaa verrattuna jos toi syöttöpumppu kämähtää (3400 euroo) tosin sielläkin on elektroniikkaa "tehotrankkuja"etten tiedä mikä niistä menee mut ei käsittääkseni mekaniikka.Syöttöpumpun ikään kyllä taasen vaikuttaa toi siirtopumppu joka toimiessaan jäähdyttää tota syöttöpumppua.
Herää taas kysymys, miksi kannattaa hyvä kulkuneuvo pilata diesel moottorilla.
tarvii olla, koska työmatka on aika pitkä 62km yhteen suuntaan. toisaalta mun budjetilla ei osteta kuin joku 89-91 van. mielellään paketti-autoksi rekisteröity. toisaalta saa olla kuorma-autoksikin rekisteröity. oon käynyt niitä koe ajaaskin, onhan ne mukavia vehkeitä.
no tuon ikäisissä vaneissa ei tarvi pelätä pumppuongelmia, siirtopumppu on mekaaninen ja ruiskupumpussakaan ei ole ylimääräisiä sähköohjauksia, vanhat 6.2l vanit on varmoja vehkeitä.
pitääkö paikkansa. yksi kulunut kysymys vielä: paljonko tuollainen 6.2 vani vie naftaa satasella maantiellä? tuskin alle kymmenellä selviytyy.
näissä 6.2 pick-up:ssa samaa vikaa? puhun nyt vm-89-91.
löpöä vie 11-12l satasella ajoipa sitten miten vaan, kärrynvetokaan ei vaikuta kulutukseen. 6.2d on vanhalla tekniikalla ja 6.5 on uudistettu lähinnä apulaitteiden osalta, eli sähköohjattu ruiskupumppu ja näköjään myös siirtopumppu, vaihteistot on myös uusia versioita, eli lisää sähköhiluja, mahtavia vehkeitä ajaa mutta kuten joka merkillä, luotettavuus sähköohjauksissa saattaa tökkiä ainakin alkusarjan vehkeissä. oma autoni on ollut uudesta asti ja ilman murheita, ajettu n,280000km ja monikäyttöisyydessä hakkaa kaikki muut vaihtoehdot. suosittelen mutta ole tarkkana markkinoilla, alkavat olla jo vanhoja ja paljon ajettuja.
ensin katsoa, kun lähden autoa katselemaan, missä sitä vikaa tapaa sitten olla? mites paljon vakuutukset? oon käynyt koe-ajaas, mutten sen tarkemmin ole vielä vaneja tutkinut, muuten kun että monikäyttöisiä ovat. ei tuo naftan kulutus niin suurtakaan ole.