Koiranruokamerkki

7-kuisen neitin emäntä

Olen pähkäillyt ruoan merkin vaihtamista.. Koirani syönyt Royal caninin penturuokaa, ja nyt aika vaihtaa aikuisten ruokaan. Lisäksi kokeilemme vehnätöntä ruokavaliota, silmien rähmimisen vuoksi. Onko kellään muulla ollut silmien rähmimisongelmia? kasvattajani sanoi, että on aika harvinaista, joten ensin kokeilemme ruokavalion muutosta.

Kysyn mitä ruokaa ehdottaisitte? olen harkinnut Jahti & Vahtia (kana ja riisi) , olen kuullut sen olevan hyvää ja suomalaista ruokaa. Ja Edullista.

Kiitos jo etukäteen =)

4

1021

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaiken ikäiset

      koirat syövät tuota J&V. nappulaa. Alle vuoden ikäiset junioria ja aikuiset energyä.
      Yrjölänpuuro kuuluu myös meillä päivittäin aterioihin koko laumalle.
      Tuo J&V ei ole enää suomalainen tuote, se tehdään Saksassa. Suomessa ei ole enää tehdasta, mutta tuote on sama. Siinä ei ole vehnää.
      Ei meillä rähmi silmät.
      Minä olen tuota junioria syöttanyt vuoden ikään asti.

    • JahtiVahtia

      Meillä pentu söi jahtivahti junioria 7 kk asti. Sitten ostimme kanariisi sekoitusta ja kun junioria oli vielä säkin pohjalla, sekoitimme loput murot keskenään.

    • hyvin sopiva

      Meillä lapinkoirat saavat Nutro Choice adult sensitive kana&riisi (eläinkaupasta). Kasvattaja suositteli aikanaan. Useat muut kuivamuonat aiheuttivat koirillamme ihottumaa. Tuote on lisäaineeton, vehnätön ja säilöntäaineeton.

    • maistuu täälläkin

      Moi!
      Hyvin maistuu täälläkin jahti&vahti kuivamuona! Kasvattaja suositteli ja siinä olen pysynyt. Vanhemmalle 1v 4kk syötän kana-riisiä ja pennulle 4kk maistuu pentu nappulat ja kun silmä välttää niin napsitaan "iso-veljen" ruuat pois... ;) Talven mittaan
      annan vanhemmalle J&V energiaa. Turkit kiiltää molemmilla ja ovat muutenkin terveitä. Silmät ei ole juurikaan rähmineet. Jauheliha-riisi-kasvisseos on suurta herkkua molemmille! Jos on maha löysänä (mitä harvoin on),niin jauhelihan syönnin jälkeen taas ihan ok.
      Kokeilin taannoin pedigreen lihaa vanhemmalle koiralle ja sen syönnin jälkeen ulosteet muuttuivat ihan punertaviksi... Mitä lie väriainetta olikaan nappuloiden sisällössä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      51
      3545
    2. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      108
      2337
    3. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      592
      2266
    4. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      19
      2016
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      20
      1638
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1638
    7. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      73
      1635
    8. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      136
      1502
    9. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1436
    10. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      92
      1401
    Aihe