Totteletteko mitä neuovola täti sanoo että et saa syödä maksaa, salmiakkia, itämeren isoa kalaa, homejuusto jne jne.. Ennen vanhaa näistä asioista ei tiedetty mitään eikä ollut edes ultra ääni kuvia ja sillon tuli kaikista eniten terveitä lapsia..
Mietityttää vaan.. Tietty itse kyllä välttelen ruokia mitä ei saa syödä.. mutta en rupee purkista heti lukee mitä se sisältää ja meen heti googlettaa saakohan tätä syödä jne.. joillakin on tapana vähän liian tosissaan ottaa noi jutut. :D:D
Mietityttää vaan.. Tietty itse kyllä välttelen ruokia mitä ei saa syödä.. mutta en rupee purkista heti lukee mitä se sisältää ja meen heti googlettaa saakohan tätä syödä jne.. joillakin on tapana vähän liian tosissaan ottaa noi jutut. :D:D
Vastaukset 4
Vanhimmat
Riski on aina riski. Kannattaa ne asiat tiedostaa ja välttää turhat vaarat. Esim. maksalaatikkopaketillisen jos nauttii tietyssä kehitysvaiheessa, saattaa sikiö sokeutua. Ja jos vedät ison annoksen papaijaa, saatat saada keskenmenon. Ne ruokarajoitukset on aika helppoja eikä jokaisen paketin tuoteselostetta tarvitsekaan mennä lukemaan: harva ainesosa sinällään on vaarallinen. Vaarallista on pakkaustapa tai tuotteen alkuperä/valmistustapa ja myrkyt.
Ennenvanhaan terveitä lapsia?? Silloinhan lapsikuolleisuus (ja myös äitien kuolleisuus) oli suurin! Molemmat mummoni ovat menettäneet lapsia (keskosina, synnytyksessä ja sairauksiin).
jostakin näitä ihan omia "tutkimustuloksia", että ennen muka olisi syntynyt enemmän terveistä lapsia. Höpö höpö. Ennenvanhaan syntyi paljon enemmän lapsia kuolleina ja lapsia myös kuoli paljon lapsena jne jne.
ihan sama kun teiän ennen vanhaan..hih.. no ei pahalla. mutta kyllä se on totta ,ei esim 80-90 luvulla joka ainoast ruuast läimitty sormille äitejä.mansikkaa ei saa syyä maasta,ei homaria,ei lohta..kaikki kiva siis kiellettyy?? kyllähän assii on niin et terve maalaisjärki on olemassa toisilla..toisilla taas valitettavasti ei.. min oon syöny kaikkee mitä ennenkin..ja elossa ollahan. liika on liikaa,kaikessa. ei pelkästään ruuassa. myös varomisessa ;)