Rintamamiestalon yläkertaan kylppäri

Löytyykö ketään jonka kanssa voisi vaihtaa mielipiteitä ja keneltä saisi neuvoja kylppärin rakentamisesta rintamamiestalon yläkertaan.
Olisipa hauska löytää joku, joka on toteuttanut em projektin vaikka sattumalta samanlaiseen taloon.
Haluamme nimittäin säilyttää molemmat huoneet ylhäällä, emmekä osaa päättää sijoitetaanko kylppäri makuuhuoneen nurkkaan kaapin paikalle vai huoneitten väliin, pitääkö kulku makkariin vaihtaa ns vintin kautta vai..... loputon suo.
2803
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Meillä 50-luvulla valmistunut rintamamiestalo, jossa kylppäri myös yläkerrassa (suihku wc).

Alakerran remontissa oli välipohja toiseen kerrokseen auki, eikä siellä näkynyt jälkeäkään kosteudesta.

Yläkerran kylppäri on menossa lähiaikoina meilläkin remonttiin lähinnä kylmän laattalattian vuoksi.

Kannattaa olla tosi huolellinen vesieristyksen kanssa, vaikka laittaisikin altaallisen suihkukaapin. Rakenteet tuppaavat elämään ajan saatossa ja remontin valmistuttuakin pitää tarkkailla lattian ja seinän silikonisaumoja.

Äänestä
  • Lapsuuteni kotitalossa, myös 50 - luvulla valmistuneessa rintamamiestalossa oli myös vessa yläkerrassa. Se oli sijoitettu ykäkerran huoneitten väliin eteiseen, rappujen päähän. Talo oli himpun isompi, kun missä nyt asumme. Yläkerran eteisessä ei ole tilaa vessalle, vaan se pitää tehdä huoneisiin, ainakin osittain.
    Nykyisessä talossamme ei alunperin ollut vessoja lainkaan, vaan sekä isäntäväki, että yläkerran vuokralaiset kävivät pihan perällä.
    Kyllä me sitten vesieristeet laitetaan ja muut jipot, kunhan nyt paikka löytyy.....

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mummu kirjoitti:

Löytyykö ketään jonka kanssa voisi vaihtaa mielipiteitä ja keneltä saisi neuvoja kylppärin rakentamisesta rintamamiestalon yläkertaan.
Olisipa hauska löytää joku, joka on toteuttanut em projektin vaikka sattumalta samanlaiseen taloon.
Haluamme nimittäin säilyttää molemmat huoneet ylhäällä, emmekä osaa päättää sijoitetaanko kylppäri makuuhuoneen nurkkaan kaapin paikalle vai huoneitten väliin, pitääkö kulku makkariin vaihtaa ns vintin kautta vai..... loputon suo.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu