Tietääkö kukaan täällä tätä?

Ebba G

Mua vaivaa se kun aina sanotaan, että verenpaine pitäisi mitata aina aamuisin, kun on rento olo. No, jos mittaan vp:n aamulla, niin se on ihan ok. Mutta päivän aikana, kun stressitaso nousee, niin vp:kin nousee niin, että se periaatteessa on koholla koko hereilläoloajan. Onko se normaalia, että vp on koholla koko hereilläoloajan, kuuluuko sen ollakin? Voiko olla huoletta, jos aamuverenpaine on normaali?

4

714

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • päivisin..

      Istu alas, odota 10-15min ja mittaa verenpaine, tee siis niin kuin verenpainemittaus ohjeissa kerrotaan. Se on normaalia että verenpaine nousee kun elimistöä rasitetaan. Oleellista on että palautuuko siitä eli mitä se verenpaine ja syke on yöllä esimerkiksi. Ilmeisesti sen suhteen on kuitenkin ok.

      Jos päivällä verenpaine on huomattavasti koholla aina niin varaa lekuriin aika tai työpaikka terveydenhuoltoon. Jos vaikka saat sykeseurantamittarin joksikin ajan jaksoksi jonka tuloksista sitten voidaan päätellä miten se elimistö toimii. Että onko tarvetta verenpainelääkitykselle yms.

    • järkyttäviä lukemia

      Tärkeää on todellakin, että sydän ja suonisto saa levätä edes yöllä.

      Nuku hyvin.

      Aamu mittaus kertoo onko sydän ja kroppa valmis päivän haasteisiin.

    • vaivaa?

      kerrot, että se,kun aina sanotaan,vai onko se kuitenkin päivän paine? Etkö uskositä tahoa,joka sanoo? Kysy perusteet seuraavalla kerralla.

    • siitä,

      että ennen paineen mittausta pitää muutenkin olla levossa vartin verran niin ei sitten aamulla, kun on kiireitä, tarvitse enää sitä varten huilata.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      49
      956
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      15
      848
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      501
      788
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      46
      717
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      42
      654
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      599
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      596
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      169
      536
    9. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      530
    10. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      56
      487
    Aihe