Vuokra asunto Thaimaasta

Elikkäs olen tässä uutta elämää lähtemässä etsimään ja nyt tietoa etsiskellessä päätin täältä kysellä vähän.
Eli onko mahdollista saada vuokra-asuntoa thaimaasta ns. ulkomaalaisena? Ja minkälaisessa hinnoissa pyörii.

Kiitos jos joku jaksaa vastata.
92960
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Onnistuu helposti vuokraasunnon saanti,mutta ekana törmäät siihen ettet saa oleskella maassa.
2 vaihtoehtoa:menet taikun kanssa naimisiin,tai olet rikas eläkeläinen ja saat hirveän paperisopan kautta pitemmän oleskeluluvan.
Normi pulliainen kun saa vaan max 60pv viisumin.

Äänestä
  • Kyllä ihan normipulliainenkin saa viisumin joka on voimassa 180 vrk ( 60 60 60)- kahden kuukauden välein tosin pitää käydä rajan takana ( mikä maksaa esim. Pattayalta 40 euroa ).
    Tuon viisumin jälkeen voit hakea uuden viisumin jostain naapurivaltiosta. Lisäksi voit olla ilman viisumia maassa 90 vrk puolen vuoden aikana( 30 vrk kerrallaan, sitten taas piipahdus rajan takana).
    Ei siellä oleminen ja asuminen ole mikään ongelma.
    www.thaiembassy.fi

    Äänestä

Arvasin että tästä alkaa kiistely naisista.
Tarkotus ei tosiaankaa ole sinne mennä naisia etsimään, vaan ihan päästä pois täältä ehkää vuodeks tai pariks ja kattoa siitä sitten eteenpäin.
Pääseekö maahan takaisin tuon 60päivän jälkeen suoraan uudella viisumilla, jos käy jossain naapurimaassa visiitillä?

Äänestä
  • Ehkä sinun kannattaisi valita joku muu maa. Tällä palstalla kirjoittajien tasosta - ja ehkä itse kohde maastakin kertoneen erittäin paljon vaikkapa kysymykseesi saamasi vastaukset.

    Äänestä

  • niin.. kirjoitti:

    Ehkä sinun kannattaisi valita joku muu maa. Tällä palstalla kirjoittajien tasosta - ja ehkä itse kohde maastakin kertoneen erittäin paljon vaikkapa kysymykseesi saamasi vastaukset.

    Kai se on muualta mentävä kyselemään :)

    Äänestä

www.thairy.net
Tuolta lisätietoja
Kämppien hinnat riippuu tosi paljon paikkakunnasta, alkaen hinnat on n.120€/kk

Äänestä

Pohjois-Thaimaassa eli Ching Mai tai Chiang Rai akselilla hinnat paljon etelää halvempia johtuen etelän turisti hinnoista ja kusetuksesta. Falangilla kun on varaa maksaa ja"halvempaa kuin Suomessa"asenne. Chiang Rai, keskusta omakotitalo tontilla, talo n 100 neliöö maksaa 70 euroa kk sähkö ja vesi. Ching Mai, joka paljon paljon isompi city kuin C Rai, kerrostalo keskustassa 60 euroa kk. Jos ei turistirysät kiinnosta niin pohjoisesta löytyy. itse olen ottanut ekaksi guesthousen ja sit lähtenyt etsimään paikan päällä. haluan nähdä omin silmin kämpän koska netissä kuvat voi olla harhaan johtavia.
Pohjoisessa paljon yliopisto opiskelijoita ja muitakin valkoisia töissäkävijöitä, joten ovat kyllä tottuneet falangeihin. Kusetus on minimaalista etelään verrattuna.

Äänestä

katso www.hanslankari.com

Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Sinne joskus kirjoitti:

Elikkäs olen tässä uutta elämää lähtemässä etsimään ja nyt tietoa etsiskellessä päätin täältä kysellä vähän.
Eli onko mahdollista saada vuokra-asuntoa thaimaasta ns. ulkomaalaisena? Ja minkälaisessa hinnoissa pyörii.

Kiitos jos joku jaksaa vastata.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu