Kertoisko joku???

NiikaJ

Ystävälläni on iso sukutila ja avioehto. Pitääkö paikkansa jos toinen puolisoista ei ole ollut palkkatyössä, niin saa tilasta puolet. Vai miten sukutiloilla menee avioehto?

4

892

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pulliainen

      ...erityislainsäädäntöä koskien sukutiloja.

      Omaisuus kuin omaisuus, samat säännöt.

    • se jolla

      on avioehto saa pitää nimissään olevan omaisuuden jos ero tulee. Tai jos sattuu kuolemaan niin puolisolla ei ole mitään tekemistä aviopuolison omaisuuden kanssa, se menee lapsille.

      • >

        Ensiksikin, koskee yleensä kumpaakin puolisoa.

        Toisekseen, vaikkei olekaan avioehtoa ... kumpikin puoliso pitää halutessaan oman omaisuutensa erossa (avio-oikeus ei muuta omistusoikeutta mihinkään) .... MUTTA, se oma omaisuus vaikuttaa nettovarallisuuteen, jonka vuoksi ilman avioehtoa rikkaampi voi joutua maksmaan toiselle tasinkoa (jolla ne varallisuudet tasataan) .... mutta tasingon maksaja saa päättää millä omaisuudeellaan tasingon suorittaa.


    • Myös avioehdollisen avioeron ositusta voidaan sovitella. jos liitto kestänyt pitkään, ja toinen työskennellyt vuosia kartuttaakseen avioehdolla rajatun omaisuuden arvoa... voidaan se osituksessa huomioida.

      Mutta, harvoinpa sitä sovussa tehdään (joka kyllä mahdollista). Silloin toinen vaatii käräjäoikeuden määräämää pesänjakajaa, joka harkintasna mukaan sovittelee ositusta ... JA toinen voi saadakin tasinkoa pesästä vaikkei siihen avioehdon mukaan olisikaan oikeutettu.

      Nämä aina tapaukohtaisia, eikä voida sanoa kuinka juuri tässä tilanteessa kuvio menisi.

      Sukutilallisuus ei sinänsä vaikuta asiaan.

      =============

      103 b § (16.4.1987/411)

      Ositusta voidaan sovitella, jos ositus muutoin johtaisi kohtuuttomaan lopputulokseen taikka siihen, että toinen puoliso saisi perusteettomasti taloudellista etua. Osituksen sovittelua harkittaessa on otettava erityisesti huomioon avioliiton kestoaika, puolisoiden toiminta yhteisen talouden hyväksi ja omaisuuden kartuttamiseksi ja säilyttämiseksi sekä muut näihin verrattavat puolisoiden taloutta koskevat seikat.

      Ositusta soviteltaessa voidaan määrätä:

      1) että puoliso ei saa avio- oikeuden nojalla toisen puolison omaisuutta taikka että sanottua oikeutta rajoitetaan;

      2) että tietty omaisuus, jonka puoliso on ansainnut tai saanut puolisoiden asuessa erillään tai joka puolisolla on ollut avioliittoon mentäessä taikka jonka puoliso on saanut avioliiton aikana perintönä, lahjana tai testamentin nojalla, on omaisuuden osituksessa kokonaan tai osaksi oleva omaisuutta, johon toisella puolisolla ei ole avio-oikeutta;

      3) että omaisuus, johon toisella puolisolla ei avioehtosopimuksen nojalla ole avio- oikeutta, on omaisuuden osituksessa kokonaan tai osaksi oleva omaisuutta, johon toisella puolisolla on avio-oikeus.

      Osituksen sovittelua koskeva vaatimus voidaan tehdä joko osituksessa tai osituksen jälkeen. Kun sovitteluvaatimus tehdään osituksen jälkeen, on noudatettava, mitä osituksen moitteesta ja osituksen pätemättömäksi julistamisesta on voimassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      53
      1414
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      19
      1084
    3. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      93
      987
    4. Ajatuksia

      Mitä ajatuksia hän herättää tänään?
      Ikävä
      77
      693
    5. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      37
      678
    6. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      27
      500
    7. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      21
      499
    8. Katse

      Miltä se tuntuu, kun hän katsoo sinua?
      Ikävä
      26
      451
    9. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      53
      450
    10. Voitko kirjoittaa mulle tänne mies?

      Jos täällä käyt? Ihan kaverimielessä, jos ei muuten? Haluaisin jutella sinun kanssa. Mulla on edelleen jotenkin niin h
      Ikävä
      30
      423
    Aihe