Olen aikeissa ostaa kyseisen automallin.
Onko kokemuksia kulutuksesta, automaatin toiminnasta ja niin edelleen?
Ajattelin vuosimallia 2003-2005.
Kannattaako ostaa?
Onko kokemuksia kulutuksesta, automaatin toiminnasta ja niin edelleen?
Ajattelin vuosimallia 2003-2005.
Kannattaako ostaa?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Itellä ollut nyt pari kuukautta -04 V6 Mondeo ja ihan tyytyväinen olen ollut,automaatti toimii pehmeästi,keskikulutus 9,1 l ajotietokoneen mukaan.
Matka-ajossa ite mitattuna menee sillä 7 litralla.
Ehkä pienoinen pettymys on ollut koneen heikko vääntö,tai laatikko ohjelmoitu siten että esim. ohitustilanteessa kun antaa kaasua niin puottaa jopa kaks pykälää vaihteita alas ja kierrokset menee äkkiä kuuteen tonniin.
Sitte kyllä lähtee kuin pyssyn suusta mutta hirvittää se kulutus sillä hetkellä..
Mulla on 2.5 farmari montsu vm 2004. Autoon olen lähes kaikin puolin tyytyväinen. Tilaa piisaa jne. Tuon kulutuksen suhteen kokemukseni ovat hieman toisenlaiset. Maantiellä bensaa palaa noin 9 litraa satasella. Kaupungissa vetäsee sellaiset 12 litraa. Automaatin toiminta on erikoinen. Kick downilla heittää herkästi pari pykälää alas -kaakit kuudessa tonnissa. Kun sitten vaihtaa isommalle, putoavat kiekat siihen 3000 pintaan. Kuitenkin terhakkaampi vääntö alkaa siin 3500 kohdalla. Missään kohtaa liike ei ole milestäni mitenkään huiman räjähtävää.
Pari päivää sitten ajoin kaverin Opel Vectraa, jossa oli myös 2,5 V6. Sillä oli kyllä paljon paremmat menohalut kuin Mondeolla.
Näistä huolimatta hyvä auto ja pahuksen tilava - näin perheellisen näkökulmasta.
Moi.
Itselläni on kyseinen auto jolla ajettu 55tkm.
Samat oireet ohitus tilanteessa, kun painaa kaasun pohjaan niin puottaa kolmoselle ja kierrokset parissa tonnissa.....MUTTA eipäs lähdekkään kuin tykin suusta.
Meno on niin vaivalloista kuin olla ja voi, mikäköhän siinä on vikana....
Itsellä on nyt n. 100tkm ajettu 12/2003 rekisteröity sedan, joka menee edelleen tasaisesti.
Kulutus on ollut n. 10,5L sekalaisessa ajossa, tosin kenkä painaa...Maantiellä n. 9L
2,5L aut. ei ole mikään varsinainen raketti, vaan tarkoitettu pehmeämpään kulkemiseen.
Itse käytän manuaalipuolta laatikossa, kun tarvetta ohitella tai kiihdytellä lyhyillä rampeilla.
Käy kivasti ratin vaihtopainikkeilla. Riittää kun lukitsee nopeuteen sopivan pykälän ja odottaa ohituspaikkaa niin hyvin on mennyt. Turbo olisi poikaa, mutta menee näinkin.
Tarkista, että kyseisessä autossa on tehty takuuseen Mondeon tyyppiviat (ovet, vetarin kumit), ettei tule ylläreitä.
Omassa on kaikki nuo fiksattu perkuleen mittaristo hyytyi 37tkm kohdalla, onneksi sain uuden takuuseen vielä (oli mennyt umpeen 2kk ennen tapahtumaa)
Xenonit Veholla aika arvokkaat (270€/kpl työt pari vuotta sitten), mutta tarvikkeena pienemmässä pajassa hoitui sopurahalla (molemmat polttimot työt yht. 200€). Onneksi ne kestää useamman vuoden. Valotehossa menetti tarvikkena sen, että nyt ei vastaantulijat enää vilkuta valoja. =)
Navigaattori aiheutti rinnassa tykytystä kun lakkasi pysymästä kartalla, oli kuitenkin turha huoli. Nappi, joka juttelee satelliittien kanssa oli vain lopettanut toimintansa. Maksoi Ford varaosana kokonaisen johtosarjan kanssa töineen n. 200€ (Veholla!!) ja taas pelittää hyvin.
Tarkista myös tuulilasi ja sen kunto. Omassa on lämmitettävä lasi halki alhaalta ja olen kuulut että jotkut lasia uusiessa laittavat tavallisen tilalle.
Mikään ei harmita niin paljon kuin talvella toimimaton lasin lämmitysominaisuus. Lasin hinta on syynä tuohon hölmöyteen (pirun kallis).
Vaihdan omani lasin vielä ennen kuin se menee vaihtoon, koska on helpompi myydä uudella lasilla jne. Sain tutun kautta diilin, jossa kustannus n. 300€ töineen. Säästää jonkun satasen tuossakin liikkeissä itkivät aina tarjousta tehdessään valitettavasti joutuvansa pudottaa hyvitystä tonnilla... =)
Uuden Mondeon ostan seuraavaksi 2.0tdci autom. Tuo uusi Volvon 2.5L olisi houkutteleva turbon takia, mutta manuaali ei äkkiseltään kiinnosta. Jos innostuisin manuaalista, niin miettisin 2.2tdci:n ostoa ennemmin.
Lyhykäisyydessään olen ollut tyytyväinen Fordin huoltoon takuuasioiden hoitoon. Auto on erinomainen ajettava käyttökulut kohtuulliset.