Moi, minulla on 3 kania ja noin viikko sitten kaikki alkoivat kakata pehmeää kakkaa. Kakka ei ole kuitenkaa ihan pehmeää vaan se on papana minkä ympärillä on ripulimaista kakkaa. Luulen että niillä on ripuli joten olen antanut niille muutaman päivän pelkkää heinää ja vettä mutta se ei näytä kuitenkaan loppuvan. Mitä pitäisi tehdä? Ja mistäköhän se johtuu? Kiitos jo etukäteen vastanneille :))
Ripulimaista kakkaa 3:lla kanillani
sarraa92
2180
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
vähän epäilyttävää, jos kaikilla kolmella kanilla on sama ongelma. Kyseessä siis voisi mahdollisesti olla leviävä sairaus.
Ellei sitten kaikki ole syöneet samana päivänä jotain sopimatonta, mutta jos se on näin pitkäänkin kestänyt...
Sinuna ottaisin puhelun eläinlääkärille, ihan varmuuden vuoksi (:
Mitä syötät yleensä kanille?
Minun kani saa aamulla vähän "kropuja" eli niitä sekoituksia missä on niitä vitamiini ja pelletti juttuja! Sitten se saa myös pienen palan jäävuorisalaattia ja ison palan parsakaalta. Vesi, heinä ja suolakivi on aina saatavilla.
Meidän kanilla on vain ripuli jos annetaan liikaa salaattia, omenaa tai muuta ripulia aiheuttavaa ruokaa.
Anna kanin juosta lattialla että se saa liikettä niin sekin voi auttaa.