rele

missä sähkölaitteissä kiinteistöissä käytetää releitä ja miks niissä releissä on niin monta kytkentäpaikka tarkotan siis niitä ruuveja joïhinka saa johtimet liitettyä
1369
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Voi olla kontaktoreita esim. lämmityksen ohjaukselle, pihavalaistuksen ohjaukseen, yö-sähkön ohjaukseen, vesipumpun ohjaukseen, huippuimurin ohjaukseen taikkapa ilmastoinnin ohjaukseen. Kontaktori ei varsinaisesti ole sama asia kuin rele, mutta maallikot yleensä puhuvat releistä tarkoittaessaan kontaktoria,

Niitä kytkentäruuveja on nc (normally closed) ja no (normally open) kytkentään, kontaktoria valittaessa tulee ymmärtää käyttötarkoitus... ruuvit A ja B1 sekä B2 kelan kytkentään.

Kontaktoreita on suunnilleen miljoona eri variaatiota, induktiiviselle tai kapasitiiviselle kuormalle, sammuttavilla kärjillä tai normaaleilla, virrankesto on myös otettava huomioon puhumattakaan kelajännitteestä...

Sitä ei todellakaan pidä mennä itse kytkemään, nämä tiedot avautuvat vain sähkömiehelle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


opfjefojwgåjgrhlönä kirjoitti:

missä sähkölaitteissä kiinteistöissä käytetää releitä ja miks niissä releissä on niin monta kytkentäpaikka tarkotan siis niitä ruuveja joïhinka saa johtimet liitettyä

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu