Keliakian diagnosointi

Marjukka*

Minut passitettiin huonon hb:n ja vatsavaivojen takia laktoosi-intoleranssi- ja keliakiavasta-aineverikokeisiin. Laksttosi-intoleranssi negatiivinen mutta keliakiavasta-aineet koholla. Lääkäri kehotti opettelemaan gluteenitonta ruokavaliota, mutta ei huomannut sanoa että sitä ei saa aloittaa ennen tähystystä. Ja minä jätin nekin vähäiset viljat pois, mitä söin, ja oloni alkoi kohentua heti. Tähystys ei sitten näyttänyt keliakiaa, joten diagnoosia ei tullut. Gluteenittomalla kuitenkin oloni pysyy hyvänä ja vatsavaivat kurissa. Joskus lipsun, koska ajattelen, että eihän minulla mitään keliakiaa edes ole, turhaan höpötän. Joskus tulee kauheat oireet yhdestä keksistä, joskus ei mitään kahdesta pullastakaan. Ruisleipää voin syödä muutaman päivän ilman oireita, sitten tulee ripuli. Miten saan selville onko minulla oikeasti keliakia vai onko koko ruokavalioni turhaa? Ja mistä sitten oireet johtuvat, kun ne selvästi kuitenkin ovat sidoksissa em. viljoihin? Hb on noussut parikymmentä pykälää ruokavalion myötä, tosin olen syönyt välillä rautaakin, mutta niin söin ennen ruokavaliotakin, eikä se silti noussut.

2

968

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lone wolf

      Käsittääkseni sinun pitäisi nyt melko pitkän aikaa (ainakin 3 kk) syödä ihan normaalisti kaikkia viljatuotteita, jonka jälkeen tehdään vatsantähystys ja otetaan ohutsuolesta koepala, joka varmistaa diagnoosin. Nyt tähystyksesi ei näyttänyt ongelmia, koska ohutsuoli korjaantuu keliaakikolla nopeasti gluteenittomalla ruokavaliolla. Kannattaa hankkia virallinen diagnoosi, koska vain silloin saa Kelalta 21 e/kuussa ruokavaliokorvausta. Eihän sillä tosin paljon mitään saa, mutta on sekin tyhjää parempi :)

    • koukou

      hei nyt äkkiä takas lääkäriin ja pitäähän toi saada tietää onko se keliakiaa vai ei. Jos se on sitä,niin et todellakaan voi lipsua gluteenittomasta ruokavaliosta. Itse ramppasin pitkään sairaalassa,enkä meinannut millään päästä testeihin, kun pääsin verikokeisiin ja siellä otettiin kaikkia muita testejä, kysyin labratädiltä, et eikö vois katsoa myös sen keliakian kun sitä eniten epäilen. No lopulta sain luvan siihen testiin ja tulokset oli positiivisia. Nyt on tähystys tulossa, n. kuukauden jonot ovat, joten oon joutunut kärsimään tässä jonku aikaa, kun on kovat kivut mutta pakko syödä viljatuotteita, jotta tulos näkyisi oikein tähystyksessä. Neuvoisin sua menemään lääkäriin ja äkkiä, sillä keliakian kans ei kannata leikkiä..sanot et olit gluteenittomalla dieetillä ennen tähystystä,ni varmasti antavat ohjeet sieltä ja pääset uudestaan kokeeseen. tsemppiä :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      90
      2767
    2. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      201
      1054
    3. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      70
      949
    4. Sofia teki aika pahat oharit

      Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      156
      895
    5. Mikä on toinen nimesi?

      Tiedätkö naisen?
      Ikävä
      63
      760
    6. Mikä on sun ja kaivattusi nimen viimeinen kirjain?

      Välillä näin päin...
      Ikävä
      57
      727
    7. Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla

      Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?
      Kuhmo
      19
      632
    8. Mies, toivotko että kaivatullasi

      olisi vähän isommat rinnat? Kuinka paljon isommat olisi kivat?
      Ikävä
      56
      607
    9. Peräännytkö nainen vai mitä sanot

      Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?
      Ikävä
      57
      558
    10. Mitä nainen tekisit J-miehen kanssa?

      Jos saisit juoksemalla kiinni?
      Ikävä
      55
      535
    Aihe