hyvä vai huono idea rikkakasvien kurissa pitämiseksi mustaherukoiden juurella vai estääkö koko pensasta kasvamasta?
Onko kuorikate
Nimetön
42114
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kuorikate pensaan juurella on ihan hyvä idea. Reilu kerros eli n. 10 cm havupuunkuorikatetta estää suht hyvin rikkisten kasvua. Jos pensaiden juurella on ennestään runsaasti heinää tai muuta monivuotista rikkakasvia, kannattaa laittaa ensin kerros sanomalehteä ja kuorikate sit sen päälle.
Kuorike sopii kaikille marja, hedelmä ja koriste pensaille. Estää reiluna kerroksena rikkaruohojen kasvua. Esim. herukkapensaissa ilma pääsee kirtämään paremmin ja juuretkin saavat ilmaa. Kannattaa käyttää melko suuri rakeista haketta. Plussana myös se, että mahdollinen ruoho helpompi ajaa ympäriltä.
Se vain maatuu aika hitaasti eli ei lannoita pensasta kovinkaan tehokkaasti..
Ajattelin itse kokeilla reilua kerrosta heinäsilppua ja/tai sahanpurua..
Kukkapenkissä ainakin sahanpuru toimii loistavasti.
Heinäsilppu saattaa hieman levitä kun ajelee leikkurilla sen ympäriltä. heinäsilppu on kuitenkin nopein lannoittaja.
Herukkapensaat eivät vaadi kauheasti lannoitetta. Olen heittänyt kevät- ja syyslannoitetta rakeina puskien ympärille, siis kuorikkeen päälle; kyllä se siitä huuhtoutuu sadevesien mukana juuriston käyttöön. Satoa ainakin on tullut mukavasti :-)