Onko kuorikate

hyvä vai huono idea rikkakasvien kurissa pitämiseksi mustaherukoiden juurella vai estääkö koko pensasta kasvamasta?
42114
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kuorikate pensaan juurella on ihan hyvä idea. Reilu kerros eli n. 10 cm havupuunkuorikatetta estää suht hyvin rikkisten kasvua. Jos pensaiden juurella on ennestään runsaasti heinää tai muuta monivuotista rikkakasvia, kannattaa laittaa ensin kerros sanomalehteä ja kuorikate sit sen päälle.

Äänestä

Kuorike sopii kaikille marja, hedelmä ja koriste pensaille. Estää reiluna kerroksena rikkaruohojen kasvua. Esim. herukkapensaissa ilma pääsee kirtämään paremmin ja juuretkin saavat ilmaa. Kannattaa käyttää melko suuri rakeista haketta. Plussana myös se, että mahdollinen ruoho helpompi ajaa ympäriltä.

Äänestä

Se vain maatuu aika hitaasti eli ei lannoita pensasta kovinkaan tehokkaasti..

Ajattelin itse kokeilla reilua kerrosta heinäsilppua ja/tai sahanpurua..

Kukkapenkissä ainakin sahanpuru toimii loistavasti.
Heinäsilppu saattaa hieman levitä kun ajelee leikkurilla sen ympäriltä. heinäsilppu on kuitenkin nopein lannoittaja.

Äänestä
  • Herukkapensaat eivät vaadi kauheasti lannoitetta. Olen heittänyt kevät- ja syyslannoitetta rakeina puskien ympärille, siis kuorikkeen päälle; kyllä se siitä huuhtoutuu sadevesien mukana juuriston käyttöön. Satoa ainakin on tullut mukavasti :-)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nimetön kirjoitti:

hyvä vai huono idea rikkakasvien kurissa pitämiseksi mustaherukoiden juurella vai estääkö koko pensasta kasvamasta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu