olen ajatellut ostaa isomman pulpettiveneen. olisko jollaa kokemusta yamarin:in 56 cc ja 100hp yamaha? kuinka monta solmua kulkee? kuinka syvä on V on asteina? paljon on kulutus matka vauhdilla ja kuinka paljon on matka vauhti? onko hyvät lokero tilat?
kiitos etukätein vastanneille.
yamarin 56 cc
5
5283
Vastaukset
- 56 sc
Ihan hyvä valinta. Mulla on itellä 56 SC ja F100 jammu. Yhdellä isännällä huiput 39-40 solmua, neljä isäntää ja täysi tankki 35-36 solmua eli kyllä kerkee. Matkavauhti pyörii siinä 25-> solmua ja kulutus 16 l/tunti -> (Yamahan mittarin mukaan). Itse valitsin SCn CCn sijaan ohjaamon takia, erittäin suojaisa ohjaamo ja tuntui väljemmältä kuin CCssä.
- jammu
Keskikulutus normaalikäytössä 0.78 l/nm.
Ajan yleensä matkanopeudella 24-29s,jollon kierrokset ovat 4000-4600r/min.
Huippunopeus vaihtelee yleensä 1.5 hengen kuormalla välillä 35-37s, riippuen pohjan puhtaudesta. Luotettavan tuntuinen vene, 30s vauhdista voi tehdä u-käännöksen niin nopeasti kuin vaan pystyy rattia kääntämää! Vene on suhteellisen leveä joten vasta-aallokossa hakkaa jonkin verran.
Säilytystilaa on takapenkin alla runsaasti, pikkukoteloita voisi olla enemmän.
Kun veneessä on esim. neljä miestä takana, tankki täynnä sekä tavaroita penkin alla niin takapainoisuus alkaa näkyä liukuunlähdössä. Tästä syystä olen itse suunnitellut tankin siirtoa metrin verran eteenpäin.
Mitään suurempia suunitteluvirheitä veneessä ei tunnu olevan joten sitä kyllä uskaltaa suositella.- SV kiinnostaa
Miten sadevesityhjennys toimii näissä uudemmissa veneissä? Täytyykö hanoja sulkea vai kestääkö esim. pariukkoa takapenkillä ilman että vesi tulee "väärään suuntaan"?
- smt
SV kiinnostaa kirjoitti:
Miten sadevesityhjennys toimii näissä uudemmissa veneissä? Täytyykö hanoja sulkea vai kestääkö esim. pariukkoa takapenkillä ilman että vesi tulee "väärään suuntaan"?
Vettä voi tulla lattialle lähinnä kouruun jos on monta ukkoa veneen peräosassa. Jos venettä kuormaa tasaisesti niin ei mitään ongelmaa. Joskus läppä ei sulkeudu peruutettaessa, silloin kyllä takapenkillä istuvilla sandaaleissa sukat kastuu.
- Anonyymi
Minä menin ostamaan 50 heppasella . Kaksi aikuista takana ja kaksi pulpetin takana. Ei nouse plaaniin
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 17611165
- 545318
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html472545- 372236
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131761Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421654Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta311310Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351246Tulemmeko hyvin
Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s61046Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo100986