Aina kun syön varsinkin tummaa jälkiuunileipää niin vesiripulipaska varpusparvi lärähtää pönttöön noin tunti syömisestä. Onko normaalia vai keliakian oire? Muistakin ruisleivistä tulee ripulia ja ihottumaa.
Jälkiuunileipä ja paskantaminen
5
1743
Vastaukset
- oireita muistakin
Jos saat oireet pelkästä ruisleivästä niin tuskin se keliakiaa on. Ehkä sun mahasi ei vain kestä ruista, tunnen monta joiden mahalle se ei vain sovi eikä kyseessä ole keliakia eikä allergia. Kaikkien mahalle kun kaikki ei sovi. Hieman asiallisempaa kieltä voisit käyttää aloituksessasi!
- OIREET SAMAT
SISKOLLANI TODETTIIN VILJA-ALLERGIA JA HIIVALLE MYÖS.SAMAT OIREET KUIN SINULLA.TOIVOMUS:SIISTIMPÄÄ KIELENKÄYTTÖÄ.
- juuri sinulle
LOPETA HUUTAMINEN!!!!!!!
- "lopeta huutaminen"
juuri sinulle kirjoitti:
LOPETA HUUTAMINEN!!!!!!!
Eivät kaikki tänne kirjoittavat ihmiset tiedä, että isolla fontilla kirjoittaminen tarkoittaa huutamista:( Eivät he tahallaan huuda. Yksinkertaisesti kaikilla ei ole sama tapa kirjoittaa kuin teillä, jotka "hallitsette" ns. tavat.
Olisithan voinut kohteliaasti ilmoittaa, että satutko tietämään, että nykymaailmassa iso fontti merkitsee mölyä. Siis please, lopettakaa jo ihan jonninjoutavista kirjoittaminen;) Kirjoitellaan mieluiten tästä keliakiasta ja kaikille tiedoksi, että skrivaajat (kirjoittajat) ovat iältään melkein nollasta sataan, jolloin standardivaatimus kirjoituksen ulkoasun suhteen on kohtuuton.
Minusta on oikein hyvä, että meitä on täällä monenikäisiä "kiljujia". Tervetuloa joukkoon, aina mahtuu lisää.
Ps. Mites täällä "kuiskataan" fonteilla?
- asia on tosi
Mene lääkäriin ja pyydä lähete labraan kaikkiin mahdollisiin testeihin mm. keliakia vasta-aineet. Älä jää ihmettelemään vaivoinesi. Testauksilla poissuljet turhat epäilyt ja toivottavasti saat oikean diagnoosin ja apua/helpotusta vaivoihisi.
Minunkin olisi kannattanut käyttää noin todentavaa kieltä lääkärille, kun hain apua vastaavanlaiseen vaivaan. Diagnoosin/keliakialausunnon sain vasta myöhemmin, koska lääkäri vähätteli oireitani ja neuvoi piereskelemään nurkan takana.
Olisinko ollut siellä nurkan takana sitten koko loppuelämäni? Otinpa sitten seuraavalla kerralla järeämmän kielenkäytön avuksi ja tähystykseen pääsin jonottelematta labratulosten jälkeen yksityiselle (olisin joutunut odottamaan vielä puoli vuotta jonossa tähystystä ja syömään minulle epäsopivaa ruokaa!).
Sievistelijät voivat supattaa keskenään. Todellisuus on elämää ja elämä on totta. Joskus asiansa saa hoidettua nopeammin ja kerralla, kun todentaa sen selvällä suomella. Niin kuin on.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista
ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv4083213Sanna on pakottaja, domina
Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k982387Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle
Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,12319Skodan hankintaan painostaminen toi potkut
Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll221999Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua
Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle1811514Kokoomus on Suomen kommunistisin puolue
"Hallituksessa on erimielisyyttä siitä, kuinka suuri osa veronkiristyksestä hyvitetään datakeskuksille uudella erillisel111347Sukupuolen merkitys elämässäsi?
Jäin tuossa toista ketjua lukiessani miettimään seuraavaa ... Kuinka paljon koet sukupuolesi vaikuttavan/vaikuttaneen el2011139Kyllä minua hävettää nainen tämä tilanne
niin kuin se teki silloin aiemminkin. Monellakin tasolla ei minulta sopivaa. Herätät minussa vain niin vahvoja tunteita,441092- 92989
Iltalehden evästeasetukset
No nyt pomppas! Avasin Iltalehden sivut ja niin kuin silloin tällöin sattuu, sivusto kysyi evästeasetuksia, joihin ylee119972