Kalliit polttarit

tekosyy jäädä pois

Apuva.
Nyt on hyvät neuvot kalliit. Saimme molemmat kutsun polttareihin. Toiset polttarit järjestetään risteilemällä Tukholmaan ja viipymällä siellä niin, että paluu vasta maanantaina. (kesto pe-ma). Hinnaksi arvioitu noin 350/henkilö.

Toiset polttarit järjestetään niin, että pe-ma on
ensin kuumailmapalloilua, sitten lentämistä ja sen jälkeen matka Rigaan, jossa meno jatkuu. Hinta-arvio oli vasta valmisteilla.

Olemme kumpikin matalapalkkaisissa töissä. Koska olemme akateemisesti koulutettuja ihmiset kuvittelevat, että meillä on rahaa, vaikka todellisuudessa kumpikin saa nettotuloina alle 1300/kk. (ollaan lama-ajan sukupolvea)

Miten kehtaamme sanoa, että ei ole rahaa lähteä tuollaiseen mukaan? Millä ihmeen tekosyyllä voi jäädä pois polttareista loukkaamatta ketään?
Näiden polttareiden kuvioihin kuuluu myös "tumma puku ja ilta-asu", koska illastaminen tapahtuu jossain hienommassa ravintolassa aina.

2

1201

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • selittää

      Olen pahoillani, mutta en pääse osallistumaan - se riittää, ei selittelyä tarvita eikä kukaan siitä suutu, etteivät kaikki pääse mukaan. Kun molemmissa ollaan reissussa noin pitkään, on siinä alibia kylliksi, jos kyselyitä tulee, on jonakin päivänä pakollinen meno ja sillä hyvä.

    • ei ole pakko osallistua

      Mun mielestä voi ihan rauhallisesti ja häpeilemättä sanoa, ettei ole varaa. Jo toi 350€ on sen verran suuri summa, että et(te) varmaan ole aino(it)a, jolla se tuntuu lompakossa liikaa. Rigan matkasta kuumailmapalloiluineen tulee auttamatta vielä kalliimpi reissu. Auttaisi myös jatkon kannalta, että ihmiset tajuaisivat, ettei(vät) palkkasi(-nne) ole järin suuria.

      Ei mulla ole asiasta mitään ns. oikeaa tietoa, mutta eiköhän suurin osa polttareita viettävistä ja heidän kavereistaan ole iältään jotain 20-35 väliltä. Sitä aikaa elämästä, jolloin opiskellaan tai aloitellaan työelämässä, saattaa olla pieniä lapsia ja ehkä jopa asuntovelkaa lyhennettävänä.

      Tuollainen kutsu on järjestäjiltä ajattelematon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      84
      6014
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      318
      5096
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      20
      2648
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      46
      2588
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      83
      1822
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      103
      1659
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      17
      1521
    8. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      108
      1471
    9. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      133
      1393
    10. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      119
      1392
    Aihe