Kalliit polttarit

tekosyy jäädä pois

Apuva.
Nyt on hyvät neuvot kalliit. Saimme molemmat kutsun polttareihin. Toiset polttarit järjestetään risteilemällä Tukholmaan ja viipymällä siellä niin, että paluu vasta maanantaina. (kesto pe-ma). Hinnaksi arvioitu noin 350/henkilö.

Toiset polttarit järjestetään niin, että pe-ma on
ensin kuumailmapalloilua, sitten lentämistä ja sen jälkeen matka Rigaan, jossa meno jatkuu. Hinta-arvio oli vasta valmisteilla.

Olemme kumpikin matalapalkkaisissa töissä. Koska olemme akateemisesti koulutettuja ihmiset kuvittelevat, että meillä on rahaa, vaikka todellisuudessa kumpikin saa nettotuloina alle 1300/kk. (ollaan lama-ajan sukupolvea)

Miten kehtaamme sanoa, että ei ole rahaa lähteä tuollaiseen mukaan? Millä ihmeen tekosyyllä voi jäädä pois polttareista loukkaamatta ketään?
Näiden polttareiden kuvioihin kuuluu myös "tumma puku ja ilta-asu", koska illastaminen tapahtuu jossain hienommassa ravintolassa aina.

2

1226

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • selittää

      Olen pahoillani, mutta en pääse osallistumaan - se riittää, ei selittelyä tarvita eikä kukaan siitä suutu, etteivät kaikki pääse mukaan. Kun molemmissa ollaan reissussa noin pitkään, on siinä alibia kylliksi, jos kyselyitä tulee, on jonakin päivänä pakollinen meno ja sillä hyvä.

    • ei ole pakko osallistua

      Mun mielestä voi ihan rauhallisesti ja häpeilemättä sanoa, ettei ole varaa. Jo toi 350€ on sen verran suuri summa, että et(te) varmaan ole aino(it)a, jolla se tuntuu lompakossa liikaa. Rigan matkasta kuumailmapalloiluineen tulee auttamatta vielä kalliimpi reissu. Auttaisi myös jatkon kannalta, että ihmiset tajuaisivat, ettei(vät) palkkasi(-nne) ole järin suuria.

      Ei mulla ole asiasta mitään ns. oikeaa tietoa, mutta eiköhän suurin osa polttareita viettävistä ja heidän kavereistaan ole iältään jotain 20-35 väliltä. Sitä aikaa elämästä, jolloin opiskellaan tai aloitellaan työelämässä, saattaa olla pieniä lapsia ja ehkä jopa asuntovelkaa lyhennettävänä.

      Tuollainen kutsu on järjestäjiltä ajattelematon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      93
      2168
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      45
      2122
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1855
    4. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      75
      1370
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      86
      1271
    6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1151
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1100
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      57
      1043
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      68
      959
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      285
      910
    Aihe