Englantia olen jo opiskellut 2 vuotta, nyt alkaa ruotsi ja seuraavana vuonna saksa.
Voiko joku kieliä osaava kertoa kuinka paljon nämä kielet muistuttavat toisiaan?
Vähän kuin suomi ja viro?
Voiko joku kieliä osaava kertoa kuinka paljon nämä kielet muistuttavat toisiaan?
Vähän kuin suomi ja viro?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ruotsissa ja saksassa on yhtäläisyyksiä.
Ei ne niin paljoa muistuta kuin suomi ja viro... Itse opiskelen myös noita kolmea, jotkut sanat voi olla samoja mutta ei paljon muuta yhtäläistä, varsinkin saksassa ja ruotsissa samoja/samankaltaisia sanoja.
Voin sanoa, että vaativaa on jos ei ole hyvä kielissä ja jos ei jää yksittäiset sanat vain mieleen ja jos ei kiinnosta kielten opiskelu.
Mulla on nyt noi kaikki kolme kieltä ihan sekasin ja osaan sanan siitä ja toisen toisesta. Sitten kun pitäisi puhua tulee kaikkien kielten yhdistelmää ja muistan vain , että mikä on esim pelata saksaksi vaikka pitäisi tietää englanniksi --spielen.
Olen nyt amiksen toisella ja olen niin surkea kielissä.
eli siis enkkuhan on maailman helpoin kieli ainakin omasta mielestäni,mutta ruotsia en osaa kun ehkä peruskoulu asteikolla 5 arvoisesti ja saksaa opin hieman pelatessani cs:ssää ja sen verran sitä osaan että voisin kertoa kuka olen ja mistä tulen,mutta ruotsia en edelleenkään osaa,tuskin muistan yhtään muuta sanaa kuin "jag" ruotsia
joo amiksessa ollaan ja siltikään en osaa ruotsia
kun sen kuulee jokaisessa paikassa.