Sisätiloista on löytynyt myrkkyjä jo 10 vuotta sitten mutta sisäilmasta ei koskaan aiemmin. Me kaikki hengitämme. Vaikuttaa siltä, että osa homeista on vaarallisia, mutta myrkyt ovat erittäin vaarallisia.
Olisiko aika unohtaa astmat, alveoliitit jne. ja suunnata katse eteenpäin. Sairastuneet ja muut asiaa ymmärtävät voisivat järjestäytyä ja lähteä vaatimaan ja tukemaan tutkimusta, jolla saataisiin nopeammin, tarkemmin ja riskittömämmin selville sairastumisen syyt ja riskit.
Olisiko aika unohtaa astmat, alveoliitit jne. ja suunnata katse eteenpäin. Sairastuneet ja muut asiaa ymmärtävät voisivat järjestäytyä ja lähteä vaatimaan ja tukemaan tutkimusta, jolla saataisiin nopeammin, tarkemmin ja riskittömämmin selville sairastumisen syyt ja riskit.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kehoitit unohtamaan kosteusvauriorakennusten aiheuttman homeallergisoitumisen aiheuttamat sairaudet, joita ovat hektisellä tai viivästyneellä immunologisilla mekanismeilla esiintyvä nuha, astma, allerginen keuhkoputkitulehus allerginen alveoliitti ja ODS ja tukemaan KTL:n MYRKKYtutkimuksia.
No ei tule kuuloonkaan.
Ei tule kuuloon siksi, että niin homeallergisoitumisen kuin muillekin allergeeneille/antigeeneille allergisoitumisen aiheuttamien sairauksien toteaminen, joka toteaminen kuuluu maamme erikoislääkäreille, näyttää olevan pahasti kiikun kaakun tässä maassa rikkoen sairastuneen oikeusturvaa, koskeepa se sitten vahingonkorvauslakia tai ammattitautilakia, todella törkeästi.
Ja mitä tulee HYKS:in professori Haahtelan ymppäämään kansalliseen allergiaohjelman soveltamiskäytäntöön, niin allergikkoihin kohdistuvat oikeusloukkaukset senkun kiihtyvät.
Kosteusvauriorakennussyndrooma on yhä edelleen sitä mitä lääketieteen tutkijat jo 1970-luvulla totesivat sen olevan: allergista, astmaattista ja reumaattista oireilua.
Ja että näin on yhä edelleen, niin sitä tukee lääkärien määräämä lääkitys. Lääketilastojen mukaan suomalaiset alkoivat käyttää 1970-luvulta lähtien yhä enenevässä määrin antibiootteja, antihistamiineja, astmalääkkeitä, tulehduskipulääkkeitä ja särkylääkkeitä ja sama vauhti jatkuu.
Mitä tuohon professori Salkinoja-Salosen myrkkytutkimukssen tulee, niin professorin mukaan myrkyt aiheuttavat immuunipuolustusksen solujen vaurioitumista SOLUMALJOILLA ja sitä kautta JATKUVAN TULEDDUSKIERTEEN.
Professori ei näytä tietävän, että myös allergisoituminen aiheuttaa tulehdusreaktioita ja sitä kautta soluvaurioita.
Immuunipuolustukseen kuuluvien solujen vaurioitumistahan voi tutkia. Missä viipyvät tutkimukset, jossa kosteusvauriorakennuksen aiheuttamaan tulehduskierteeseen joutuneiden kohdalla noin on todettu käyneen.
Verenkietoon joutuvat myrkkyt ja niiden pitoisuudet pystytään myös tutkimaan.
Tutkimuksia ei vain löydy.
No antaapa noiden myrkkygurujen Salkinoja-Salosen ja Nevalaisen väitellä keskenään, josko he jossain vaiheessa pääsisivät sopusointuun MITKÄ MYRKYT ja MITKÄ MYRKKYPITOISUUDET kosteusvauriorakennuksissa oikein sairastuttavat niissä oleskelevia ja mihin sairauksiin.
Kun itse olen työpaikkani aiheuttaman homeallergisoitumiseni takia joutunut vetelemään hengityssuojaimia päähäni jo yhdeksän lumettoman kauden ajan suojautuakseni ulkohomealtistukselta tai rakennusten tai vanhojen liikennevälineiden mikrobialtistukselta, niin jatkanpa samaa tahtia.
Myrkyistä ei voi kohdallani olla kysymys, koska HOMEsuodattimilla varustettu hengityssuojain antaa riittävän suojan.
Enkä suinkaan ole ainut hengityssuojaimia päähäni vetelevä homeallergikko tässä maassa, enkä ainut, joka saa allergisen tulehdusreaktion limakalvoillensa, ihollensa KÄSITTELEMÄLLÄ MULTAA.
Jospa ensin selvittelisivät esim. multa-allergisoitumisen synnyt syvät.
Tuntuu hyvin loogiselta että homesuodatin pitää oireet loitolla sillä eikös ne raskaat myrkyt ole juuri sitoutuneena homeitiöihin. Löytyykö paljon niitä joilla homesuodatin pitää oireet loitolla?
No haluaisinpa tietää noiden lumettoman ajan luonnossa ilmassa leijuvien homeitiöiden kohdalla kuinka paljon niissä on noita myrkkyjä ja kuinka paljon myrkkyjä on esim. kasvimaan multamikrobeissa.
Muuten yksi gramma multaa sisältää tutkimusten mukaan liki 10 000 tuhatta mikrobia.
niillä itiöpitoisuuksilla, joita tavataan kosteusvauriorakennuksissa. Kuitenkin kymmenet tuhannet ovat allergisoituneet kosteusvauriosta. Tuon asian, miksi kuitenkin allergisoidutaan suhteellisen pienillä itiöpitoisuuksilla, on jo aikoja sitten selvittäneet sekä KTL että Hgin yliopiston mikrobiologit. Itiöinnin lisäksi tarvitaan siis bakteerimyrkkyjä. Tiettävästi myös Trichoderma-home tuottaa pahaa myrkkyä. Se siis täydentää bakteerimyrkkyjen alulle paneman immuunipuolustuksen vakavan häiriön.
KTL on vain mennyt vipuun, kun on alkanut kehittämään menetelmiä, joiden avulla saataisiin selville se, että onko rakennuksessa tosiaan kosteusvauriomikrobien itiöitä. STM on hyvin avokäteisesti tukenut tätä tutkimusta, joka on osoittautunut täyden nollan arvoiseksi. Innoituksen KTL:n tämäntyyppiseen tutkimukseen on antanut kaiketi se, että tajusivat sen, että kuinka helppo on huijata sairastuneita ns. Andersenin-keräimellä.
Ns. Raisio-sapluuna tarkoitta sitä, että tuuletetaan tilat hyvin ennen yhtä ainoata Andersen-keräimen mittausta. Sitten tämän analyysituloksen perusteella, joka tietysti näyttää puhdasta nollaa "sädesienten" kohdalla, haetaan vielä kirjallinen lupa saada käyttää rakennusta. Lupa heltiää helposti mm. seuraavilta STM:n virkamiehiltä: Tapani Melkas ja Mikko Paunio. Paunion CV löytyy tästä:
http://ec.europa.eu/health/ph_risk/committees/scmp/documents/cv_paunio_en.pdf
Mitä tulee ystäväni "homeherkän" mainitsemiin allergioihin, niin kerron, miten H M-R luettelee eri allergiat kirjoittamassaan artikkelissa "Homehommat hanskassa, mutta kenen?". (julkaistu kirjassa "Allerginen kansa-allergia kansanterveysongelmana - Konsensuskokous 9. - 11. 11. 1998, Duodecim 1998). Muuten tuon konsensuskokouksen paneelin puheenjohtajana toimi TTL:n Henrik Nordman.
ALLERGIAT: nuha, silmän sidekalvon tulehdus, astma, homepölykeuhko ja atooppisen ihottuman paheneminen.
Noihin viiteen kyllä kuluu lisätä myös "jo olemassa olevan astman paheneminen".
Nyt pitää sitten vain tietää seuraava asia, että nuo kolem ensimmäistä (nuha, silmän sidekalvon tulehdus ja astma) ovat ns. Th2-allergioita. Homepölykeuhko on puolestaan ns. Th1-allergia. Kosteusvauriorakennuksen ollessa allergisen alveoliitin aiheuttaja, niin ei tietenkään saisi käyttää termiä "homepölykeuhko", koska todellisuudessa tuon keuhkorakkulatulehduksen aiheuttavat BAKTEERIT. Oikea nimitys tälläiselle allergialle olisi siis BAKTEERIPÖLYKEUHKO.
Tämä H M-R:n artikkeli on melko hyvin kirjoitettu, koska siitä löytyy jopa talukko niistä homeista, joiden tiedetään aiheuttavan IgE-välitteisen eli Th2-allergian. Homeiden joukossa on mm. Alternaria, Aspergillus, Cladosporium, Fusarium, Penicillium, Stachybotrys ja Trichoderma.
Onneksi on sitten ollut näiden IgE-allergioiden tutkimiseen allergeeniuutteita. Kaikkein tunnetuin on tietysti Aspergillus fumigatus. Tuolla uutteella suoritettavalla esim. keuhkoputken altistuskokeella voidaan varmistaa sitten Aspergillus fumigatuksen aiheuttama IgE-allergia, joka tässä tapauksessa on tietysti ASTMA. Talonpoikaisjärkikin sanoo, että ellei ole Af:n IgE-vasta-aineita, niin koetta ei kannata edes suorittaa. Valitettavasti vain TTL alkoi suorittamaan vuodesta 1995 eteenpäin näitä altistuskokeita kosteusvauriokohteessa sairastuneille, vaikkei kellään ollut Af:n IgE-vasta-ainetta. Tällä altistuskokeella on tuhottu ainakin n. 2300 terveys lopullisesti, koska tuon altistuskokeen seurauksena, on tultu Af:lle allergisiksi myös KEUHKORAKKULATASOLLA, koska sumumainen allergeeniuute leviää tasaisesti kaikkialle hengityselinten pinnoille.. Näin on aiheutettu kosteusvauriokohteessa sairastuneelle aivan ylimääräinen Af-allerginen alveoliitti, jota ei ollut ennen altistuskoetta. Tuo tulehdus pahenee, joka kerta, kun TTL-altistettu altistuu ulkoilman Af:lle.
Allerginen alveoliitti tietysti tunnistetaan oirekuvauksen perusteella (löydät sen esim. Majvik-I "juhlajulkaisu", sivu 2153) ja keuhkorakkuloihin asti päässeiden itiöiden IgG-vasta-aineista, jotka ovat voineet aiheuttaa kosteusvauriorakennuksessa keuhkorakkulatulehduksen. Tällä hetkellä on 6. ja 7. paneelissa kolme tälläistä bakteeria. Ne ovat Bacillus cereus ja kaksi Streptomycestä.
Se, että onko kosteusvauriokohteessa em. bakteereita selviää helposti tällä uudella testillä:
http://www.inspectorsec.fi/docs/06082008.pdf
Loppuun vielä pieni muistutus: Ei ole olemassa IgG-välitteistä Th1-astmaa. On olemassa vain IgE-välitteinen Th2-astma. Af-allergeeniuutteella suoritettavalla keuhkoputkialtistuskokeella selviää vain tämä edellä kuvatun kaltainen allergia.
Tästä kannattaa kerrata, mitä eroa on Th1- ja Th2-allergioilla:
http://www.terveysportti.fi/xmedia/duo/duo92070.pdf
Siis Kuva 1, sivu 312.
ystävällisin bakteerimyrkkyterveisin
Pekka Nikkola
jatkuva myrkytystila elimistössä päällä hometyöpaikan seurauksena.Siitä kertoi ketoaineet ja proteiinit virtsassa,rytmihäiriöt,verenpaineen heittelyt.Ja vaikka sanoin lääkäreille että aina kun olen rakennuksessa oireet tulevat päälle,he eivät muka osanneet yhdistää oireita rakennukseen vaan oma pelkoni teki "tilan päälle"Kuulemma somatisoin!!!!!
Näin jälkeenpäin tajuan mitä paskaa lääkäreillä on oikeus syöttää potilaalle.Lääkärithän ovat aivan pihalla näissä homeasioissa.Eivät tajua kuinka vaarallisilla asioilla leikkivät.Toivottavasti kokevat "somatisoinnin" oman kantapään kautta.Ei ne muuten herää.