Missä päin mustikkaa?

En ole löytänyt ollenkaan, taitaa olla tosi huono sato?, minne päin kannattaisi suunistaa?
8837
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

tori sillä näillä bensan hinnoilla ei kannata lähteä hakemaan muualta.

Äänestä
  • Neuvonpa minä: Täältäpäin sitä näyttää löytyvän-paikoin paljonkin

    Äänestä

  • En Sano kirjoitti:

    Neuvonpa minä: Täältäpäin sitä näyttää löytyvän-paikoin paljonkin

    kyllä hyvin näkyy s-salmelainen älykkyys ja huumorintaju vastauksesta...

    Äänestä

sen takia en kerro...

Äänestä

metsänreunoista ja sellaisista harvemmista metsälöistä,jossa on mustikanvarsikkoa.Mutta jos haet laatullisesti hyvää ja syötävää mustikkaa,niin sitä löytyy ,jos löytyy korkeilta paikoilta.Mutta valtaosa mustikkasadosta on täyttä roskaa ,eli savipuolta ja käpykkää.Mustikkaa on vähänlaisesti ainakin laadullista ja ei puolukkaakaan niin kauheesti tule,vaikka Metlan tutkija sitä lupaileekin.Marjasato toki vaihtelee alueellisesti.

Äänestä

mettästä jos et torilta halua ostaa.

Äänestä

marjapaikat nakkaamalla marjapaikan kohdalle koivun,tai haavan oksan tielle,niin siitä kohti löytyy tienvarsista marjoja,jos eivät ole kerenneet poimia.Eilen nämä thai-poimijat ajeleivat pitkin metsäteitä ja poimivat tienvarsilta olevista mtsänreunoista ja etenkin notkelmista mustikoita.Laatu oli kyllä huonoa,mutta mistäpä otat laadullista mustikkaa.Kosteutta alkaa olla tarpeeksi mustikan laatua ajatellen.

Äänestä

se vähäkin menee näiden thai-poimijoiden laariin,kun ne ympäripyöreätä päivää metsätienvarsia koluaa.Paikallisille pienituloisille ei jää paljon marjarahoja kulutettavaksi ,kun marjaa on muutenkin vähän ja paljon poimijoita.Pitäsköhän valtion maksaa näille paikallisille poimjoille menetetyistä ansioista korvausta,kun on politiikot hyväksyneet nämä ulkolaiset poimijat viemään leivänjatkeen pienituloisislta paikallisislta.Maksetaahan sitä poromiehillekkin petokorvauksia menetetyistä tuloista,niin miksei marjanpoimijoillekkin.Kummassakin hommassa on kysymys vain harrastuksesta.Marjanpoimijat tarvii enemmän lisätuloja ,kuin poroharrastajat ,jotka ei ole köyhemmästä päästä.Köyhä ei pysty poroharrastusta ylläpitämään.Luulen monen Suomussalmella jäävän ilman mustikoita,kun meni minne meni niin poimittu on.Autolla kyllä saa ajella ja paljon kävella,mutta thait on ehtineet ne jo poimia ,jos mustikoita on aluella ollut.Liian paljon marjamäärään nähden on Suomussalmellekkin tuotu näitä thai-poimijoita.Ulkomailta tulevien poimijoiden määrä pitäisi suhteuttaa marjasadon määrään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kävisin poimimassa. kirjoitti:

En ole löytänyt ollenkaan, taitaa olla tosi huono sato?, minne päin kannattaisi suunistaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu