Meidän Turku ry sabotoi kaupungin kehitystä turhilla valituksilla jotka jarruttavat torin kehittämistä.
Ilman näitä valituksia kauppatorin mädäntyneet tönöt olisi jo purettu ja kävelykatualue laajennettu moninkertaiseksi.
Ilman näitä valituksia kauppatorin mädäntyneet tönöt olisi jo purettu ja kävelykatualue laajennettu moninkertaiseksi.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ne on vihreitä, ainakin monet niistä. Ei autoja keskustaan, vaikka samalla saataisiin kaunis ja suurempi tori. Ne haluaa vastustaa kaikkea ja jarruttaa vaan tehdäkseen itsensä tärkeäksi.
Tarkoitatko nykygrillejä vai vanhoja historiallisesti arvokkaita vessoja Wikken reunalla? Viimemainitut tulee ehdottomasti määrätä säilytettäväksi! Niin moni - merkittäväkin - turkulainen toriasiakas on saanut niissä helpotuksen hätäänsä.
Jos nämä torikauppiaidenkin ainoat mahdolliset saniteettitilat puretaan, kuinka torikaupan käy? Kaupunki kuulemma ei ole suostunut rahoittamaan torikauppiaille vastaavia tiloja uudesta toriparkista! Ehkä kaupunki vuokraa kulttuuritekona torikauppiaiden yhdistykselle edullisia bajamajoja torin kulmiin?
Maxi-Median kymmenet torin mainospömpelit sensijaan joutaisivat jorpakkoon vaikka heti. Ilmeistä kuitenkin on, että ne ovat torin tyhjentyessä viimeisenä pystyssä ja taas ensimmäisenä toiminnassa kun Pukkinen (tai hänen seuraajansa) juhlallisesti, Varsinais-Suomalaisten laulun säestyksellä, leikkaavat hopeasaksilla uutuuttaan hohtavaa carraraklinkkerillä päällystettyä toria kiertävän sinivalkoisen nauhan. Sen jälkeen runsas kustuvierasjoukko siirtyy keskellä toria komeilevan kaariholviravintolan yläkerran kabinettiin jatkamaan maljojen kilistelyään.
Samanaikaisesti torille rakennettu upea vesisuihku kastelee puuskaisen pohjoistuulen riepottelemana näytelmää seuraamaan tulleen suuren yleisön läpimäräksi.
"historiallisesti arvokkaita vessoja Wikken reunalla? "
Mitä arvokasta niissä on - joutaa mennä
No mutta ovathan ne monella tapaa arvokkaita! Luetellaanpa muutamia syitä:
- Nehän kuuluvat Turun torin perinteiseen miljööseen. Saattepa nähdä minkälainen liikerakennushökötystä kiinteistökeinottelijat jo ovat suunnittelemassa niiden tilalle. Jo ajatus saa hiukset pystyyn. Vanhassa vara parempi, kunnostetaan vaan huolella ja kauniiksi. Uudisrakentamisen nyötä rumuus vain paheneisi...
- Kahvikioski- ja WC-rakennelmat ovat arkkitehtuuriltaan "oman aikansa mainioita esimerkkejä". Takuuvarmaa on, ettei nykyaika tuota mitään vastaavaa. Ketä enää muistaa muutaman vuoden päästä millainen torikuva on jo vuosisadan ollut, jos ne hävitetään? Osa kaupungin keskeisintä historiaa häipyy unholaan ikiajoiksi!?
- Myös niiden historia on muistamisen ja säilyttämisen arvoinen. Katsokaa mitä toimintaa nykyaika on tuonut torimiljööseen ja minkälaisia arkkitehtuurin helmiä. Kaupungin tilalaitoksen suunnitteluorganisation parasta osaamista: Turun imagoon - kuin nappi silmään - sointuva esiintymislava ihanine joulupääkaupunki- yms. happeningeineen. Entä "keskiajasta muistikuvan luovat" kaariholvilliset grillit! Jopa torin arkkitehtuuriltaa paras rakennus - Eerikinkadun odotus- ja kioskikatos - on päästetty pahasti rappiolle ja taitaa olla uusimpien suunnitelmien mukaan ensimmäisenä poistolistalla. Edes se olisi säilytettävä. Onhan se kerrassaan toimiva ja vaatimattomuudessaankin funktionalistisen kaunis!
Lisää tätä rataa, vai?
Hulevedsiuhkasakon käyttöönotosta? Hulevesimääräykset nimittäin merkitsee myös kaupungin vehreyden, koristeistutusten, siis kaupunkikuvan viihtyisyyden menetystä.
Missäkän mahtaa luurata aloittajan logiikka?
Ei keskustan kehittäminen ole kiinni mistään toriparkista tai torin ympäristön rakennusten repimisestä. Kävelykeskusta voidaan laajentaa ilman mitään näitä toimenpiteitä. Ja julkista liikennettä parantaa.
Mene katsomaan mallia Strassbourgiin. Siellä keskustan kauppojen ostovolyymit lisääntyivät +30% kun laitettiin laaja keskusta kävelykeskustaksi/kevyenliikenteen keskustaksi ja joukkoliikennettä kehitettin. Kyseessä on saman kokoinen kaupunki kuin Turku.
Ei kaupunkikeskustan vetovoima ole siinä, että sinne pääse omalla autolla, omalla autolla painetaa Myllyyn. Keskustan vetovoima on nimenomaan siinä, että siellä voidaan kävellä jat katsella, käydä kahvilassa ja viihtyä vaikka katusoittajien ja muiden katutaiteilijoiden/katutaiteen sekä puiden ja istutusten kanssa. Se nyt näyttää olevan niin vaikeaa autoihinsa jumittuneiden ymmärtää, vaikka asiasta on ihan tutkimustietoa.
Ja juurihan hallinto-oikeus hyväksyi Meidän Turun ja Museoviraston valituksen ns. Cafe Noirin talon kaavasta. Joten ei kai se ollut kovin turha?
Ja jos jatkat keskustelua, voisit kertoa oman nimesikin.