Puhalsin nollan

alkometriin....

silti vielä huono olo, eilen tuli juotua melko paljon.

Miten krapula voi olla, jos puhaltaa nollan?

Päätä särkee, väsyttää, on huono olo, oksettaa.

Aamulla puhalsin 1 promillen ja oksentelin melko rajusti.

7

2937

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kyssäriä...

      oksentelin ja kurkku tuli tosi kipeäksi, onko normaalia? Kauanko kurkkukipu kestää? Minulla oli myös hieman lämpöä aamulla. Väsyttelee. Otin Buranan, mutta oksensin sen pois.

    • Nanna-

      Eihän krapula ole riippuvainen alkoholin määrästä verestä, eli promilleista. Krapulahan on oikeastaan vieroitusoire, joka syntyy kun alkoholi katoaa kehosta. Lisäksi krapula johtuu elimistön kuivumisesta, alkoholihan on nesteenpoistaja. Krapulahan voi pahimmillaan kestää jopa useita päiviä.

      Krapulan tavallisimmat oireet ovat nuo, jotka kuvailit. Itse hoidan krapulaa ottamalla särkylääkkeen, lepäämällä, syömällä ja käymällä suihkussa, kyllä se siitä. Itse en ole koskaan oksentanut krapulassa, mutta pahoinvointi ja oksentaminen ovat yleisiä krauplaoireita. Eli olet ihan normaali :)

      Monella krapula muuten iskee vasta, kun promillet ovat nollissa. Pikkukännissä olo ei vielä ole niin paha, kuin mitä se tulee olemaan kun alkoholi poistuu kokonaa kehosta.

    • huono olo

      Olo on pahimillaan kun viimeiset alkoholit/promillet poistuvat kehosta. Silloin myös voi saada alkoholikouristuksia/viinakramppeja. Vaati kyllä yleensä pitkän juoppotelu putken.

    • heikkopeikko22222

      ...kun promillet menee nolliin. Jos oksentelee jo laskuhumalassa, niin silloin on asiat huonosti ainakin puoli vuorokautta.

    • Juu-u.

      Viinan vähyyttä - ilman mitää herjaa.
      Elimistö tottuu humalatilaan, ja viinan loppuminen on "puutostila", joka tuntuu.
      Kurkun kipeytyminen yrjötessä johtuu vatsahapoista, joita nieluun ei ole tarkoitettu, vaan vatsalaukkuun hanhenmaksapalleroita ja kaviaaria sulattamaan.

      • Ilmeisesti kankkunen on nyt

        hellittänyt, mutta loiva flunssa on päällä, ja kurkkua polttelee yhä oksentamisen takia. Aina kun nielaisee, niin polttelee ja tuntuu oudolta.
        Oksentelin sunnuntaiaamuna rajusti, ja kurkku on yhä kipeä.

        Auttaisikohan jäätelö?


    • Kanssaholisti

      Kun se paha olo alkaa tulla... yleensä se tulee sitten siihen aikaan että siihen herää.

      Sixpack vaan laulamaan siinä vaiheessa ja pitää vaan huolen siitä että se kans sitten jää siihen sixpackiin. Näin on hoidettu taas yksi kammottava krapula

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    2. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    3. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    4. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    5. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    6. Jotenkin se harmittaa

      Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian
      Ikävä
      46
      700
    7. Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti

      Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os
      Ikävä
      2
      652
    8. Haluan kysyä vain yhden asian

      Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs
      Ikävä
      39
      579
    9. Mies aion pilata elämäsi

      Ole hyvä vaan, olet ansainnut sen.
      Ikävä
      73
      562
    10. Kauneus on katsojan silmissä

      Mitä kaunista sun silmät näkevät?
      Ikävä
      22
      512
    Aihe