Lestadius oli profeetta
ei vain siinä, että sai aikaan
herätystä Suomeen vaan syntymäaikaansa
myöten. Syntyi 1800 jKr eli 200 vuotta
aiemmin kuin v. 2000 koko maailmankaikkeus
kääntyi kohti alkua, lähtölaskentaan
uudelle ajalle.
"Uusi Lestadius":
http://wwnet.fi/users/veijone
ei vain siinä, että sai aikaan
herätystä Suomeen vaan syntymäaikaansa
myöten. Syntyi 1800 jKr eli 200 vuotta
aiemmin kuin v. 2000 koko maailmankaikkeus
kääntyi kohti alkua, lähtölaskentaan
uudelle ajalle.
"Uusi Lestadius":
http://wwnet.fi/users/veijone
Vastaukset 7
Vanhimmat
.......kylläkin kirjoitetaan sukunimenä Laestadius
Suomessa kylläkin esim.Lestadiolaiskristillinen yhdistys r.y:n säännöt.
Jussi tarkoittikin sukunimeä, ja se kirjoitetaan aina Laestadius. Sanat 'lestadiolaisuus' ja 'lestadiolainen' kirjoitetaan kyllä nykykielessä tavallisesti ilman a:ta.
Vanhemmassa kielessä kirjoitettiin kyllä usein myös Laestadiuksesta johdetut sanat a:lla, eli 'laestadiolaisuus' ja 'laestadiolainen'.
Vastaava tilanne on Luther sukunimenä ja 'luterilaisuus' ja 'luterilainen', jotka siis kirjoitetaan ilman sukunimessä olevaa h:ta. Eikä Luther sukunimenä siitä muutu "Luteriksi".
Joo kyllä vain suuri Lapin profeetta. Hän, LLL on Ilmestyskirjan seitsemännen enkelin ääni.
Mä en ymmärrä miksi esim. el:t nostaa Laestadiuksen jollekin ihmeen jalustalle.. no johtuu tietysti siitä, että Laestadius on heidän uskonsa perusta.. vai? Miksi moinen.. Ei Laestadius mikään profeetta ollut, vaan saarnaaja, kasvitieteilijä ja uskovainen ja raitis mies.
Laestadius ei ole mikään uskon perusta, vaan yksi kristillisen kirkon historian aikana olleista opettajista kuten myös esim. Luther. Ja jos kerran on saanut Hengen ja elämän Laestadiuksen nimeä kantavassa herätysliikkeessä, niin tottakai halutaan pitää esillä hänen opetuksiaan.
Mutta kieltämättä esikoislestadiolaisuudessa saattaa joskus esiintyä ylilyöntejä tämän suhteen ja korostetaan liikaa Laestadiusta. Eihän Laestadius ole perustanut mitään uutta seurakuntaa, vaan seurakunta on perustettu vain kerran Jerusalemissa itsensä Vapahtajan toimesta. Ja se on sieltä levinnyt kaikkialle, missä sitä nykyään on. Lestadiolainen herätys on vain yksi osa tätä Jerusalemista alkunsa saanutta kehitystä.
Miksi onneton korotat ihmistä enemmän kuin lääkäri määrää?