lähestyvä synnytys??

tiutiu

hei.osaisiko joku neuvoa tällaisessa tilanteessa.
raskausviikkoJA nyt 34.supisteluja ollut kohta 4 vk.
paikat olivat pehmenneet jo rv 30.tänään kun makasin sohvalla niin valahti about.3-4dl jotain huosuihin.
vaaleaa nestettä ja ei kuitenkaan pissaa.
olisiko voinut oll lapsivettä??onko kokemuksia??

4

718

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • muuta?

      Eikö kannattaisi lähteä synnärille eikä täällä enää kysellä?

    • synnärille

      ellet ole jo, olet sen verran ennenaikaisilla viikoillakin vielä, että on todella tärkeää mennä HETI synnärille, kun lapsivedet on menneet. Ja lapsivettähän tuo varmasti oli.

    • mimmu75

      Itsellä nyt rv 34 2 ja ma iltapäivällä kotiin tultaessa housut oli märät( farkut) no neuvolaan soittelemaan ja sieltä et side housuihin ja synnärille, no paikalle päästyäni laitettiin käyrälle ja tutkittiin, tehtiin testi jonka mukaan ei ollut lapsivettä, onneks. Koko yön ne kävi tarkkailemassa ja kyselemässä vointia. Aamulla lääkäri katsoi uällä onko lapsivettä ja olihan sitä. Kohdunkanava lyhentynyt ja kohdunsuu auki 2senttii:( lisäksi mulla oireena: painontunne alapäässä, jomotus selässä, lonkista repelee, menkamaisia tunteita ja välillä kovia suppareita. Nyt vaan odotellaan!

    • yksivaihtoehto

      että se oli valkovuotoa. Mutta kyllähän nuo kannattaa aina tarkastaa. Toisilla loppuraskaudesta tulee todella isoja määriä valkovuotoa, eikä ole epänormaalia että luulee sitä lapsivedeksi. Kuitenkin kun määrää on vaikea arvioida, ja vaikka se tuntuukin parilta desiltä, saattaa se olla vähemmän.. MYös limatulppa irtoaa jossain vaiheessa.

      Aina kannattaa soittaa synnytysosastolle kuitenkin ja kertoa ja kysyä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      71
      3105
    2. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      92
      2875
    3. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      51
      2115
    4. Mietin että

      Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin
      Ikävä
      20
      1575
    5. Oot ilkee paha noita

      Paha babushka Luulitko etten tienny
      Ikävä
      15
      1349
    6. Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon

      Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..
      Vimpeli
      5
      1338
    7. Aaamu on täällä taas!

      Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa
      Ikävä
      13
      1301
    8. Tajusin vaan...

      Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein
      Ikävä
      13
      1273
    9. Sytyttikö hallin lapsi vai joku mielipuoli

      Onko tietoa? Toivon jälkimmäistä
      Vimpeli
      18
      1270
    10. Noin ulkonäkö-jutut ei multa

      Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin
      Ikävä
      24
      1232
    Aihe