valkoinen ,3 kk

..kaikesta huolimatta, flussa vaivaa yhä, 10 päivän AMOVET-kuuri, korvapunkkeja, hoidettu OTTIPA-tipoilla, madotettu Mirrix'illä ja Flubenodilla, napatyrä- leikataan kastroinnin yhteydessä,(10 kk) mutta... olen sisäsiisti leikkisä, kasvanut normaalisti, seurallinen vain kuuloani epäillään, kuulen mutta en heti paikallista mistä suunnasta ääni tulee joten toivon etten auton alle jäisi.... onkohan kaltaisiani olemassa ?
4277
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

pitää kissa sitte sisällä ettei jää auton alle? Täysin valkoset kissat on melkein aina kuuroja, ei tietty kaikki, lääkärissä osataan tutkia.

Äänestä
  • Läheskään kaikki valkoiset kissat eivät ole kuuroja. Sen sijaan useimmat sinisilmäisistä valkoisista kissoista ovat kuuroja. Kuuros liittyy geeneihin siten, että valkoinen ja sinisilmäinen yhdistyneenä toisiinsa tuovat helposti esille kuurouden. Hieman hankala selittää lyhyesti, mutta mikäli kissojen perimätietous kiinnostaa, netistä löytyy joitakin hyviä sivustoja aiheesta.

    Siis kelta-, vihreä- ja erivärisilmäiset kissat eivät ole kuuroja. Erivärisilmäisillä sinisen silmän puoleinen korva saattaa olla kuuro, mutta toisella korvalla se kuulee normaalisti. Kaikilla kissoilla on pentuna siniset silmät, joten välittömästi pennun silmien auettua ei vielä pysty sanomaan, minkä väriset silmät sille tulee. Väri alkaa muuttua suurin piirtein 4-5 viikon iässä (ainakin niillä pennuilla, joiden kanssa minä olen ollut tekemisissä).

    Äänestä

Kissa, jonka kuulon epäillään olevan huono (tai jos kissa on jopa kuuro), kannattaisi mielestäni pitää sisäkissana eikä päästää ulos vaarojen maailmaan. Kun normaalisti kuulevat kissatkin tuppaavat ikävän usein jäämään auton alle, niin nuo joilla kuulossa on jotakin vikaa, jäävät vielä helpommin. Muutenkin sisäkissan elämä on turvallisempaa ja ehkä jopa parempaakin - kunhan omistaja vain muistaa huolehtia, että virikkeitä on riittävästi.

Mikäli kissan korvapunkit on hoidettu Otita Paravet -tipoilla, suosittelen kyllä käyntiä eläinlääkärillä, jotta kissa saisi kuurin, joka ihan oikeasti tehoaa noihin korvapunkkeihin. Otita tappaa punkit, muttei niiden munia. Näin syntyy ikuisesti jatkuva korvapunkkikierre. Itse en enää ikinä osta noita huuhaatippoja. Stronghold on hyvä korvapunkkilääke, todella tehokas ja vieläpä helppo antaa kissalle kuin kissalle.

Äänestä
  • kiitos tiedoista, olen sekä sisä- että ulko kissa, sisäsiisti "asioin" ulkona, asun maaseudulla tilaa on ulkona ja luonnonmukaisia virikkeitä. Mitä noihin korvapunkkeihin tulee, vaihdan kyllä lääkkeen,KIITOS tiedoista. No olen kuitenkin eläin ja kohtalolleni en voi mitään, hyvään kotiin olen päässyt mutta ehkä en ole paras yksilö, hoitoa ainakin olen saanut.....!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


voin hyvin kirjoitti:

..kaikesta huolimatta, flussa vaivaa yhä, 10 päivän AMOVET-kuuri, korvapunkkeja, hoidettu OTTIPA-tipoilla, madotettu Mirrix'illä ja Flubenodilla, napatyrä- leikataan kastroinnin yhteydessä,(10 kk) mutta... olen sisäsiisti leikkisä, kasvanut normaalisti, seurallinen vain kuuloani epäillään, kuulen mutta en heti paikallista mistä suunnasta ääni tulee joten toivon etten auton alle jäisi.... onkohan kaltaisiani olemassa ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu