Vauvojen aurinkorasva

lomalle :)

Muistaako kukaan nähneensä jossain lehdessä (olisko ollu vauva tai 2plus) aurinkorasvaa joka sopii myös vauvoille? Tai jos muuten tietää, niin nimeä haen! Se oli ihan joku uus juttu, en muista oliko se myynnissä apteekissa vai sokoksella. Meillä siis on lapsi jo 1v2kk, että ei siis mikään vauva enää, mutta ei sille kai ihan vielä voi laittaa lasten aurinkotuotteita, kun eiks ne oo vasta pari, kolme vuotiaille..? Ollaan menossa Rodokselle, ja jollain se iho pitäis uima-altaalla suojata.

5

1309

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • suojakerroin

      olemassa ja yleensä käy ihan sama mitä myös itselle laitat ja vähintään 40 suojakerroin. Myös liika aurinko ei ole hyvästä ja kannattaa suojata paljas iho vaikka rasvaa laittaakin.

    • edes vauva

      enää ole vauva ja rasva käy mikä vain sillä iho on jo kehittynyt.

    • löytyy

      Louis Widmerin lasten aurinkorasvalle sain apteekista siunauksen kun meidän 1,4 vee lähti etelään! Ja havaittiin tosi hyväksi! Myös Lorealin Kids 50 on sopivaa tuonikäiselle!

    • rasvaksi

      Pienille lapsille rasva, jossa on fysikaalinen suoja, ei siis imeydy ihoon, vaan se jää ihon pinnalle. Apteekissa on myytävänä tuota Widmeriä ja me on käytetty todella vaalealla lapsella (joka on nyt jo koulussa) Thaimaassa ollessamme Eucerinin vastaavaa. Kai se yleisesti on, ettei markettikamat ole suositeltavia juuri tuon imeytymisen takia.

      • jos lapsenne

        on vaalea, kun ette koskaan anna ottaa aurinkoa kunnolla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      110
      4955
    2. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      153
      4933
    3. Olen miettinyt kauan

      miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h
      Ikävä
      46
      4682
    4. Archie ja Iida ero.

      Suuri kohujen saattelema rakkaustarina on ohi?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      146
      3024
    5. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      30
      2713
    6. Olen levoton takiasi

      Enkä saa itseäni rauhoittumaan
      Ikävä
      158
      2194
    7. Ostiko maailma sinut minulta?

      Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue
      Ikävä
      20
      2168
    8. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      42
      1937
    9. Noloa että kaipasin sinua

      Toivottavasti et tunnistanut itseäsi. Ikävissään sitä on aika typerä.
      Ikävä
      23
      1458
    10. Mitä Ajattelit Kun Näit Kaivattusi

      Ensimmäistä Kertaa?
      Ikävä
      37
      1443
    Aihe