moi! voiko allergia alkaa yhtäkkiä 24 vuotiaana? kurkkua kutittaa ja ääni on käheä, tätä on kestänyt 9 viikkoa! mulla oli myös silmän sidekalvon tulehdus. mutta oireet alkoivat normaalilla flunssalla ihan yhtäkkiä, sitten flunssa vaan pitkittyi. lääkäri sanoi, että mulla on allergisia oireita, mutta vaikeaa uskoa!
olen aiemminkin kyllä ollut yliherkkä flunssille, hyönteisten pistoille ja joskus saan aurinkoihottumaa kesän alussa. mutta allerginen en tietääkseni ole koskaan aiemmin ollut! kiitos vastauksista!
24 vuotiaana alkava allergia?
4
718
Vastaukset
- puhjeta
vaikka vasta 90 vuotiaana!
- kallergiat
Voi alkaa. Itsellä on alkanut parikymppisenä siitepölyallergiat ja on vain pahentunut iän myötä. Lapsena ei ollut mitään allergioita, ei ruoka-, ei siitepöly-, ei pölypunkki-, ei eläinallergiaa, ei edes sitä yleistä maitorupea, joita ennenkin lapsilla usein oli. Allergiat ja astmat hoitamattomina pidentävät flunssasta toipumista ihan yleisesti. Perusallergialääkkeet eivät ole kovin "vaarallisia" ja niitä voi käyttää aika pienilläkin lapsilla esim. hyttysten pistojen kutinaa rauhoittamaan. Hyvä ja yksinkertainen testi onkin käyttää viikon ajan jotain antihistamiinitablettia ja katsoa, josko oireet helpottuisi. Jos helpottuu voi lääkkeen vielä jättää pois ja katsoa paheneeko oireet uudelleen.
Toisaalta tuollaiset pitkittyneet flunssaiset olot voivat liittyä kosteusvaurioihin/homeongelmiin. Onko mahdollista, että kotona, töissä, koulussa tai vaikkapa mökillä olisi jotain ongelmaa.- minä80
Sama asia tuli minullekin mieleen. Etenkin kertomasi kurkku ja silmäoireet viittaisivat mielestäni enemmän homeen suuntaan. Allergia useimmilla alkaa lähinnä vuotavalla nenällä. Oletko muuttanut/vaihtanut työpaikkaa/aloittanut oleilun mökillä samoihin aikoihin kun oireet alkoivat? Oirehtivatko muut samoissa tiloissa oleilevat henkilöt (pitkittynyt tai toistuva flunsssa, roska silmässä tai pala kurkussa -tunne, ihottuma,...)?
- astmako seuraavaksi
Itse sain juuri allergiatestien tulokset: timotei, koivu, pujo tärppäsi
Eläimille en ole (tosin ei ole elukoitakaan)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986208KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495687Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei602703Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521072128Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071828- 1251744
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191623Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811290- 731197
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään331068