Kaaso vaihtoon

Liian julma?

Täältä saan varmasti rehellisen vastauksen siihen, kuinka mulkku olen jos vaihdan kaasoni?

Tilanne on siis tämä: Paras ystäväni on kaasoni, kerroin tulevista häistä hänelle vannottaen ettei asiasta puhuta vielä mitään ulkopuolisille (pieni kylä, suuret korvat). Noh, nyt sitten selvisi, että perskutarallaa kaikkihan siitä tietää! Myös meidän vanhempamme, joille olimme kertomassa vasta yhteisessä sukujuhlassa. Tunnen itseni erittäin loukatuksi ja ihan hölmistyneeksi, kun en ymmärrä, ettei hän pitänytkään salaisuutta.

Olen niin vihainen, että tekis mieli vaihtaa kasso, mutta onkohan liian radikaalia?

Luottamus kuitenkin meni pitkäaikaiseen ystävääni (20v) enkä aio kyllä mitään asioita hänen kanssaan enää ensimmäisenä jakaa!

6

4466

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • johan kaikki

      tietää muuten hääpuvun mallin jne. etukäteen jos jatkat tuon kanssa. Haasta se oikeuteen suullisen sopimuksen rikkomisesta.

      • on...

        Mitä merkitystä, jos joku tietää hääpuvun mallin etukäteen? xD

        Huhhuh, kaikkee sitä kuuleekin...


    • että juuri

      kaasosi on juorunnut koko kylälle? Entäs jos vaikkapa miehesi on kertonut jollekin kaverilleen, joka sitten on kertonut eteenpäin tms? Oletko kaasosi kanssa jutellut asiasta ja mitä hän on sanonut?

      • hedelmänapero

        On todella mahdollista, että muut ovat kuulleet häistäsi jostain muualta kuin kaasoltasi (et kertonut, olitko puhunut asista hänen kanssaan). Jos kotipaikassasi kaikki tuntevat toisensa, on ihan mahdollista, että kuka tahansa asiasta tietoinen on voinut paljastaa salaisuuden. Turha rikkoa hyvää ystävyyttä tälläisen takia.


    • ja anteeksianto

      Teillä on pitkä ystävyys takana. Jos vaikka kaasosi pienestä lipsahduksesta tieto levisi kylänkattavaksi, niin onko sen nyt loppujen lopuksi maailmanloppu? Tuskin kaasosi tietentahtoen koko kylälle meni luottamuksellista tietoa julistamaan.

      Jos nyt vaihdat julmistuneena kaasoa, niin tietänee se samalla pitkän ystävyyden loppua, hän ei varmastikaan tule edes häihin. Onko se sen arvoista?

      Jos taas annat anteeksi, niin tuskin ajan kuluttua edes muistat, että tieto häistä levisi hiukan ennen aikojaan.

      • Esposa

        Just näin, et varmaan muista jonkin ajan kuluttua, että tieto levisi eteenpäin ennen aikojaan. Se on kuitenkin pientä (mielestäni) siihen verrattuna, että kaaso ei millään tavalla halua ottaa osaa mihinkään häihin liittyviin asioihin.

        Minulla kävi niin, vaikka takana oli yli 30 vuotta ystävyyttä. Tosin asumme muutaman tuhannen kilometrin säteellä toisistamme, mutta siltikin pettymys oli tosi suuri ja hääpäivän aamu meni kyyneliä niellessä. Kaaso ei halunnut tulla mukaan meikkaukseen (sanoi, että mitä hän siellä tekee, eihän häntä kammata eikä meikata). Ei liioin halunnut tulla auttamaan pukeutumisessa, johon oikeasti tarvitsin apua. Kaikki suunnitelmat menivät niiltä osin uusiksi ja vanhempieni täytyi tulla auttamaan ko. hommassa. Kaasosta oli mukavampaa lähteä suoraan häihin hotellilta, jossa sai rauhassa itse pukeutua ja laittautua. Kirkossa nakkasin hänelle kukkapuskan käteen - hyvä oli kun huomasin missä istui, sillä oli takarivissä ja sielläkään ei edes reunassa. Itse häissä hän ei tietenkään sanonut mitään eikä ottanut millään tavalla osaa ohjelmiin.

        Olisi pitänyt arvata jo siinä vaiheessa, kun meillä oli yhteinen get-together pari päivää ennen häitä. Kaasoni vei mukanaan muutamia ihmisiä kesken tilaisuuden, kun hänellä tuli kova nälkä ja piti päästä syömään jonnekin muualle... Näinhän oli tarkoitus tehdäkin yhdessä kaikkien kanssa, mutta hän ei malttanut odottaa!!!

        Olin todella loukkaantunut hänelle ja vielä kun paljastui, että hän ja miehensä antoivat ehdottomasti vähiten "lahjarahaa", vaikka heillä ei juuri rahasta ole puutetta. Itse en kehtaisi edes antaa niin vähää!!!

        Lopputulemana oli se, että pidin etäisyyttä häneen ensimmäisen vuoden ajan, sillä teki niin pahaa edes jutella. Olin sydänjuuriani myöten loukkaantunut ja anteeksiantaminen on ottanut tosi koville. Kaiketi tässä joutui myöntämään itselleen, ettá ystävyys onkin ollut kaikki nämä vuodet ihan jotakin muuta kuin sen oletin olevan? Nykyään olemme yhteydessä silloin tällöin ja ihan hyvissä merkeissä, mutta totuudennimissá en voi koskaan unohtaa tapahtunutta enkä enää tunne samoin häntä kohtaan. Surullista, eikö?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      131
      5355
    2. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      197
      5041
    3. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      87
      3511
    4. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      109
      3018
    5. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      31
      2418
    6. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      36
      2300
    7. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      260
      1857
    8. Vanhat miehet eivät muista

      Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan
      Maailman menoa
      12
      1501
    9. Toivottavasti odotat minua

      Koitan järjestellä asiani niin, että voin olla kanssasi. On valtava ikävä sinua.
      Ikävä
      89
      1399
    10. Muistatko vielä minä vuonna tavattiin ekan kerran?

      Sun katse sulatti mut...
      Ikävä
      109
      1398
    Aihe