Taunus reistailee!

Bug

Hei kaikki Ford-asiantuntijat!

Vm. '82 1,6l Taunus GX:ääni on tullut seuraavat viat:

1. Kytkin ravistaa. Sitä ilmenee liikkeelle lähtiessä. Muuten se pelaa hyvin, vaiheet menee hyvin päälle, ei luista jne.

2. Meno on nykivää. Ajettaessa esim. 3-vaiheella 50-60 km/h, auto nykii ja pätkii epätasaisesti. Maantienopeuksissa menee taas hienosti ja todella tasaisesti.

Autossa on se huonoksi haukuttu muuttuvakurkkuinen kaasutin automaattiryypyllä. Mikä neuvoksi? Voivatko molemmat viat johtua jostain samasta syystä? Olen tarkistanut katkojan kärjet, ilmansuodatin vaihdettu, alipaineletkut tarkistettu, sytytystulpat uudet hyvät, samoin sytytysjohdot. Kaasutin säädetty vuosi sitten. Auttakaa!

Kiitos kaikille!

8

1671

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • neuvoja

      Kytkimen ravistus johtuu kytkimisestä eli loppuunkulunut ja öljyinen levy tödenäkösesti kampiakselin stefa vuotaa öljyä joka pääsee kytkimeen.

      Nykiminen voi johtua siitä kaasuttimesta tai sytytysvioista. Vaatii tarkempaa tutkimista.

      • Pepe

        Hyviä vinkkejä olet jo saanutkin, mutta yksi nykimistä ja matalilla kierroksilla epätasaista käyntiä aiheuttava tyyppivika on
        virranjakan pääakselin löysyys. Se on helppo tarkistaa kun avaat kannen ja pyöriän irti, ravistat tapin päästä, jos akseli käsivoimin
        liikkuu niin kaupasta uusi jakaja. Se ei ole kallis.


    • Tietoniekka

      Kannattaa viedä mahdollisimman nopeasti paaliin. Saat pian luonnonsuojelijat perääs... Ford yhtymä on ollut kyllä aika vastuuton, kun tuommosia viattomille...

    • Volvo Puranen

      Minulla oli nuorenpana samalainen Taunus .Kaasutin oli vaidettu oli Dellordo ja kävi heittämälla vain konepellistä joutui leikkaamaan äänen vaimennuslevyä että korkeus riitti.Silloin ainakin Mopo Sport edusti on Vantaalla Kehä 3 vieressä puh.09-8540677 toivottavasti muistin numeron oikein.Kulutus oli 10 L/100km ajoi hiljaa tai kovaa.Muuten mukava peli vääntävä moottori.Onko nykyisessä kaasarissa alipaineletkuja niistä on useimiten vuotoja seokset laihenee nykimistä esintyy.

    • eki

      Moi!
      Nykiminen voi johtua myös olemattoman pienestä ilmavuodosta, joka ei sitten vaikuta korkeammilla nopeuksilla. Esim. minulla oli halkeileva jarrutehostimen letku, josta pääsi vuotamaan ilmaa. Omistan samanlaisen Taunuksen kun sinulla ja on myös "juuttuvakurkkuinen" ja ryyppy ei toimi. Muuten kaasutin toimii moitteettomasti.

    • Voortisti

      Kytkimen paineasetelma väsynyt, levy kulunut epätasaisesti, öljyä tai paskaa kykimessä, akseli uralla tai pikeentynyt, myös huono vaijeri tai säätövika voi olla vikana, nestesysteemissä huono neste tai vikaa sylintereissä. Kaasarivika voi olla imuilmavika jossain tai ilmaruuvi liian pienellä tai isolla, kokeile säätää ruuvia vähän isommalle/pienemmälle ja/tai sytkää vähän aikasemmalle.

    • Tapellut

      Vaihda kondensaattori.Aiheuttaa vanhetessaan juuri tuollaisia nykimisoireita.

    • korttiina68

      Nykiminen saattaa johtua vain vedestä kaasarissa; Masinolia puolikas pulloa tankkiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      140
      7801
    2. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      30
      3037
    3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

      Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
      Maailman menoa
      346
      1988
    4. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      276
      1634
    5. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

      Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
      Sinkut
      136
      1435
    6. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1209
    7. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      137
      1112
    8. Persaukinen puolankalainen kävi kerjäämässä paitaa

      Ja lippistä. Nauratti suuresti kun katsoin. Kukahan mahtanee olla? Voipi katsoa täältä jutun. https://www.youtube.com
      Puolanka
      19
      1056
    9. Kirkonkylän puliveivarit

      Hieman pistää silmään nuo puliukot ja akat kirkonkylän penkeillä ja S-marketin kulmilla. Tarttis varmaan tehdä asialle j
      Karstula
      21
      1012
    10. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      19
      996
    Aihe