Meillä on mökillä leivinuuni ja puuhella, jotka joskus matalapaineella alkavat savuttamaan sisään. Harvoin toki, kun aina aluksi poltetaan pikkupurkissa sinolia/paperia alhaalla olevassa "nuohousluukussa" (tai mikä lie virallisesti onkaan). Vähän meillä on kuitenkin hakusessa se, miten pitää toimia, jos joskus uuni/hella alkaa sisälle savuttamaan. Ikkunoita alkaa tietenkin aukonmaan ensimmäiseksi ja liesituuletin päälle, että sisään tullut savu saataisiin äkkiä pois. Mutta onko se oikea konsti. Estääkö se lopullisesti vedon alkamisen. Miten siis "ilmanotto" tulee olla hoidettu kun tulta sytytetään ja miten silloin jos vahinko on päässyt syntymään ja savua on sisällä?
Ilmanotto-kysymyksiä / savutus
Måns.
3797
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
tul/poistolla helppo järjestää, ilto 440:ssa on nappi tätä varten.
Mökillä ikkunat ja ovet kiinni ja liesituuletin pois, pitäisi saada piippu vetämään vaikka esilämmityksellä kuten teit.
Jos savua tulee sisään, poistukaa siksi aikaa kunnes piippu alkaa vetämään, koska teillä ei ole ilto 440:aa. Ikkunoiden avaaminen ja liesituulettimen käyttö vain pahentää huoneeseen tulevan savun määrää.
Kyllä näin on kun painaa kahta nappulaa yhtä aikaa kytkeytyy poistoilma pois päältä 10 minuutiksi ja muodostuu talon sisälle ylipaine joolin savupiipusta tulee ns. poistoputki ja vie samalla savut mennessään
Miten ikkunoiden avaaminen voisi pahentaa huoneeseen tulevaa savun määrää......?????
Ainakin meillä avataan aina joku luukku kun takkaa, tai kiuasta sytytetään.
Ja mökillä tuhkaluukkuun lämpöpuhallinta muutamaksi hetkeksi, niin johan vetää (vaatii tosin sähkön ja puhaltimen / hiustenkuivaajan)