Saanko viedä kuvat paikalleen ennen kello12:00, Kun on koko syksyn ruokkinut olis kiva "varata paikka" laittamalla kuvat jo aamulla. Ehkei sitten toiset tulis juuri siihen nenän alle? Mitä laki sanoo??
Saako kuvat??+
9
1515
Vastaukset
- teakkeri
Terve
Kuvat saat lyödä veteen tasan klo 12:00, paikan varauskin on aika riski peliä, kiihkeimmillä paikoilla jouku vittuuntunut vie sinun kuvat ja jää vielä samoille sijoille.
Paikan varaajia ei ikinä katsota kovin suopein silmin vaikka oletkin tehnyt kovan duunin rukkimalla lintuja.
Paras mennä itse passiin aamusta ja asetella ne kuvat klo 12.
herrasmies sopimushan on että 50m lähemmäs toista ei mennä.- en oo kyllä
koskaa kuullu että kuvia ei saa viiä ennen 12.00 vetteen jos ne sillon vie nii ei niistä oo mittää apua paitsi illalla vasta
- ja täälläkin
vielä!
Mistäpä repäisit moisen tiedon?
Kyllä kuvat saavat olla vedessä vaikka läpi vuoden.
Ihmeellisiä "tietäjiä" sitä.
- laissa
saahan ne viedä ei se oo metsästystä sehän kieltäis samalla sen ruokinnan koska houkuttelu on molemmilla tarkotuksena,mutta vaikka ne kuvat sinne vietkin niin ei niistä kovasti oo apua nyt alkukautena jos sulla on ruokintalautta niin kyllä se piisaa hyvin ja siihen että ei katsota hyvällä jos menee omalle ruokinnalle no tottakai sinne pitää mennä hyvissä ajoin muuten sielä on joku muu se on varmaa eli mee ihmees sinähän sen työn oot tehnytkin
- julmuri
kyllä saa viedä. Onhan Esim. joittenkin mökkien rannassa on kuvia niin pitkään kuin jäät tulee. Ja olen nähnyt et ne on viety jo edellisenä päivänä et kukaan ei mene passipaikalle. Mut voi vaan kuvat hävitä.
- lakia
2 §
Metsästyksen määritelmä
Metsästyksellä tarkoitetaan luonnonvaraisena olevan riistaeläimen pyydystämistä ja tappamista sekä saaliin ottamista metsästäjän haltuun. Metsästystä on myös pyyntitarkoituksessa tapahtuva riistaeläimen houkutteleminen, etsiminen, kiertäminen, väijyminen, hätyyttäminen tai jäljittäminen, koiran tai muun pyyntiin harjoitetun eläimen käyttäminen riistaeläimen etsimiseen, ajamiseen tai jäljittämiseen sekä pyyntivälineen pitäminen pyyntipaikalla viritettynä pyyntikuntoon.
Käsittääkseni tämä metsästyslain kohta kieltää kaaveiden paikoilleen laiton ennen klo 12.00. korjatkaa jos olen väärässä - hunter666/2
lakia kirjoitti:
2 §
Metsästyksen määritelmä
Metsästyksellä tarkoitetaan luonnonvaraisena olevan riistaeläimen pyydystämistä ja tappamista sekä saaliin ottamista metsästäjän haltuun. Metsästystä on myös pyyntitarkoituksessa tapahtuva riistaeläimen houkutteleminen, etsiminen, kiertäminen, väijyminen, hätyyttäminen tai jäljittäminen, koiran tai muun pyyntiin harjoitetun eläimen käyttäminen riistaeläimen etsimiseen, ajamiseen tai jäljittämiseen sekä pyyntivälineen pitäminen pyyntipaikalla viritettynä pyyntikuntoon.
Käsittääkseni tämä metsästyslain kohta kieltää kaaveiden paikoilleen laiton ennen klo 12.00. korjatkaa jos olen väärässäKuvien asettelu PYYNTITARKOITUKSESSA.Hox kaverihan sanoi,että laittaa ne paikan varaustarkoituksessa.Joka taas on ns"herrasmies" metsästyksessä tuomittavaa,ei siis laitonta.Jo toistakymmentä vuotta,olen pyytänyt aloituspäivän poliisiveneen "varjossa",kuvat vedessä jo päivää aikaisemmin.
paikat varataan olemalla henk.koht. paikalla ei veneellä,kuvilla jne. - paukku arka
hunter666/2 kirjoitti:
Kuvien asettelu PYYNTITARKOITUKSESSA.Hox kaverihan sanoi,että laittaa ne paikan varaustarkoituksessa.Joka taas on ns"herrasmies" metsästyksessä tuomittavaa,ei siis laitonta.Jo toistakymmentä vuotta,olen pyytänyt aloituspäivän poliisiveneen "varjossa",kuvat vedessä jo päivää aikaisemmin.
paikat varataan olemalla henk.koht. paikalla ei veneellä,kuvilla jne.Hankkikaa käsiinne semmoinen lehti kuin "Jahti-Jakt". Siinä lakimies(Jari Lukkarila) vastaa ihmisten erilaisiin kysymyksiin riistanpyynti asioista. Ei ole tässä heti käsillä kyseistä numeroa, missä oli esitetty sama kysymys kuin alkuperäisessä postissa. Meinasi lehdessä, että kiellettyä olisi asettaa kuvat ennen klo 12.00.
Kyseinen lehti on mielestäni julkaistu kumminkin tämänvuoden puolella.
- Moraalivaimikäseoli
Alla viestiketjussa on selkä lainkohta asiasta. Kuvia ei saa virittää pyyntiin ennen klo 12.00 (vs. nopesrajoitus tiellä, jos joku toinen ajaa ylinopeutta, saanko minäkin ajaa) -rangaistavaahan se on.
Toinen juttu on tuo lehtienkin markkinoima ruokinta. Metsästäjäoppaassa oli aikoinaan selkeä huomautus moraalikohdassa, että ruokintalauttojen (paikkojen) läheisyydet tulee rauhoittaa pyynniltä.
Tiedän ja olen nähnyt kumpaakin kohtaa rikottavan. Mutta niinhän se on, että joka ei sääntöjen mukaan saavuta onneansa, saattaapi niitä myös rikkoa niin metsällä kuin muuallakin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit896082KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3475500Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja222747Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522629Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521031995Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071738- 1141601
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro181573seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1241484Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1351443