Monenko viikon-kuukauden päästä olette alkaneet kuntoileilemaan -urheilemaan.
Leikkauksen jälkeen kuntoilua
Haava vatsassa
2297
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Oli nostelukielto 4 viikkoa ja noudatin sitä, vaikka vointi tuntui hyvältä ja haavakipua oli vähän. Vatsan alueen haavat voivat revetä helposti joten suosittelen aloillaan oloa lääkärin suositusten mukaisesti (riippuen leikkauksesta 2-4 vkoa). Kuntoilun aloitan sitten pikkuhilja välttäen edelleen repiviä ja rajuja vatsaan kohdistuvia liikkeitä, suosien muuta kroppaa kuormittavia liikkeitä.
Itse tein niin, että tiistaina olleen leikkauksen jälkeen tein ensimmäisen kunnon kävelylenkin (=vauhtia ja yllättävänkin pitkä matka, muistaakseni jotain 1,5 tuntia meni) lauantaina. Tuo lenkki nopeutti paranemista huomattavasti, sain taas seuraavana aamuna tuntuman vatsan alueen lihaksiin - niin hoitaja oli kyllä sanonutkin, että heti kun vaan pystyy niin kunnolla liikkeelle.
Varsinaisen kuntoilun aloitin vesijuoksulla - menin töihin kaksi viikkoa leikkauksesta (ei nostelua, opetustyö) ja ekaan vesijuoksukertaan taisi mennä lähemmäs kolmea viikkoa. Siellä aloin heti käyttää syviä vatsalihaksia siinä määrin kun sain tuntumaa, mutta salille uskaltauduin kyllä vasta kuukausien päästä leikkauksesta - olkoonkin, että tauon ei olisi tarvinnut olla niin pitkä, mutta en vaan uskaltanut, kun leikkaus oli jo toinen samaan vaivaan. Huomasin kuitenkin, että olisi kannattanut venytellä jo aiemmin - arpikudos muuttui "joustavaksi" vasta sen myötä, kun uskalsin venyttää vatsalihaksia edes jotenkin, vaikka alussa varoin sitäkin hirveästi.