usb 1.1 ja wlantikku

tietsikka on vanha ja siinä on usb 1.1 jossa kytkettynä wlantikku.

meganen yhteys tippuu kolmannekseen mokoman takia.
johtuuko hitaus usb1.1:n rajoittuneisuudesta, kun kone vihjaa jotta laita kalikka usb 2.0 porttiin...vaan kun sellasta ei ole.

taitaa menää kone vaihtoon.
4589
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

usb 1.1 hitauden noin netinkäytössä niin pitäs haitata, on siinä kuitenkin sen verran nopeutta. Se on sitten eriasia jos se usb-wlantikku ei oikein tykkää siitä usb 1.1 ja tekee vähän jotain omaa

Äänestä

Mulla kanssa wlantikku usb 1.1. Parhaimmillaan mulla on dataa valunu 2Mbit/s liittymästä yli lähemmäs 280kt/s. Eli kyllä pitäs sullakin usb1.1 kapasiteetti riittää.

Käsittääkseni usb1.1 siirtokapasiteetti on 12Mbit/s.

http://mikropc.net/nettilehti/pdf/2206200650.pdf
Siinä taulukko ekalla sivulla jossa kuva tiedonsiirtonopeuksista.

Jossain ihan vanhoissa koneissa voi olla usb1.0 jonka kapasiteetti on vain 1,5Mbit/s.

Äänestä

Kyllä usb 1.1 rajoittaa. Parempi suoraan langaton wlan-sovitin pci-paikkaan. Jos se ei asennu, niin viimeinen mahdollisuus on ulkoinen wlan-sovitin. Tällöin koneessa pitää olla tavallinen verkkoliitäntä tai verkkokortti. Ulkoiseksi wlan-sovittimeksi kelpaa tavallinen tukiasema. Se asetetaan joko asiakkaaksi(client),toistin(repeater) tai sillaksi(bridge) riippuen wlan/lan/wan verkosta. Itellä 10v vanha 98 first edition kone, jossa wlan ulkoisena. Yhteysnopeus laajakaistassa samaa tasoa kuin vista koneen. Ai niin, saa sen tikun usb2:een kunhan hankkii usb2.0 pci sovittimen.

Äänestä

Jos on tosi vanha kone niin kannattaa varmaan hankkia uusi kone, koska ehkä usb aiheuttaa niin paljon prosessorikuormaa ettei se jaksa käsitellä sitä. En tiedä minkä verta sulla tehoa mutta vois ajatella jos on alle 1GHz ja vähän muistia ettei tehot riitä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mulli laitumellla kirjoitti:

tietsikka on vanha ja siinä on usb 1.1 jossa kytkettynä wlantikku.

meganen yhteys tippuu kolmannekseen mokoman takia.
johtuuko hitaus usb1.1:n rajoittuneisuudesta, kun kone vihjaa jotta laita kalikka usb 2.0 porttiin...vaan kun sellasta ei ole.

taitaa menää kone vaihtoon.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu