Tiedättekö ihmiset netissä jotain asiallista keskustelupaikkaa(chattia) jossa voisi jutella toisten ihmisten kanssa jotka ovat päättäneet lopettaa juomisen? Minä päätin tänään. Elämässäni on kaikki hyvin, miksi siis juon itsetuhoisesti? Olen alkoholisti, siksi. AA-kerhoon en mene, kävin kerran ja se ahdisti minua suunnattomasti. Haluaisin jutella ihmisten kanssa koneen välityksellä, anonyymisti ja kasvottomasti. Tämä ongelma on minulle todella suuri häpeä, ja minulla on liikaa menetettävää. Olen kuitenkin tänään päättänyt että tätä taistelua en aio hävitä.
Tarvitsen tukea
Nanna
61092
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Mulla on vähän sama vika. Tosin nuorimies joilla se toistaseks on yleisempää.
Muuten ihan täysjärkinen, mutta oluen,viinin tai viinan kanssa ei homma toimi.
Heips!
Täällä on
http://www.a-klinikka.fi/hoitopalvelut/virtuaaliset.html
listattuna kaikenlaisia nettipalveluja.
ja täällä on Päihdelinkin oma-apusivu, joka näyttää lupaavalta:
http://www.paihdelinkki.fi/oma-apu/
...ja täältäkin löytyy matskua:
http://www.apua.info/paihteet_ja_riippuvuudet.html
Jos ei noista löydy kyselemälläkään chättiä tai jotain sähköpostin kautta neuvontaa, niin on kumma.
Tsemppiä vaan, jotta jaksat etsiä sellaisen tukimuodon, joka sopii sinulle!
Taivaan Isän haltuun :)
Minäkin vastustin AA:ta. Kokeilin kaikenlaista antabuksesta alkaen. Ei se onnistunut yksin. Joukon voima on kumma, AA sopii ainakin mulle ja aika monelle muullekin näköjään.
Porukoissa on eroa. Täältä löytyy noin 600 suomenkielistä AA-ryhmää , Ilmeisesti joku köy niissä, koska niitä on niin hitsin monta.
Tässä vielä tukiaseman linkki:
http://www.tukiasema.net/
Apua kohdassa auttavia puhelimia. Kolme eri keskutelupalstaa ja chat. Kysymyspalstalla voit kirjoittaa myös ammattilaisille.
Moi. Jos haluat jutella, niin minullekin voit mailailla. Lue vaikka ensin aiemmin ollut kirjoitukseni otsikolla minun tarinani.
Osoite on [email protected]
...paras keino on kyllä keskustella omasta ongelmastaan toisen ihmisen kanssa.....aluksi se varmasti ahistaa, mutta miten olisi keskustelu esim. psykologin kanssa: vain sinä ja hän...! viranomaisilla on vaitiolo velvollisuus ja h e tietävät miten auttaa sua!